Odszkodowanie od najemcy

Marta Wrzosek
rozwiń więcej
Kiedy i jak uzyskać odszkodowanie od najemcy.
Jeżeli po zakończeniu najmu zostanie nam zwrócone mieszkanie zniszczone, mamy prawo żądać od najemcy odszkodowania. Gdyby uchylał się od obowiązku jego zapłaty, możemy nawet wejść na drogę sądową.

Zanim wynajmiesz mieszkanie

Zanim podpiszesz umowę najmu, warto dokonać dokładnego opisu znajdujących się w mieszkaniu mebli i sprzętu. Należy zaznaczyć, czy są to meble zupełnie nowe czy też używane. W tym drugim przypadku należy określić stopień zużycia oraz wszelkie występujące w nich usterki. Sporządzenie takiego protokołu jest korzystne dla obu stron umowy najmu. Najemca będzie mógł wykazać, że oddaje rzecz w stanie niepogorszonym, a wynajmujący – w razie ewentualnych zniszczeń – domagać się zapłaty z powołaniem na stan rzeczy wskazany w protokole.

POBIERZ WZORY: Umowy najmu i dzierżawy

Kaucja zabezpieczająca

Innym, skutecznym sposobem zabezpieczenia się przed ewentualnymi zniszczeniami jest pobranie kaucji, która na ogół jest równa miesięcznemu czynszowi (w każdym razie nie może być wyższa niż dwunastokrotność miesięcznego czynszu za lokal). Jeżeli najemca wyrządzi w lokalu szkodę, wówczas wynajmujący będzie mógł dokonać potrącenia z kaucji.

Drobne naprawy

Zawierając umowę najmu należy pamiętać, że to na najemcy ciąży obowiązek dokonywania drobnych napraw w mieszkaniu (np. konserwacja podłóg, naprawa okien, naprawa uszkodzonych ścian, itp.).

Spadnięcie rzeczy

Za spadnięcie, wylanie bądź zrzucenie jakiejkolwiek rzeczy z pomieszczenia odpowiedzialny jest ten, kto go zajmuje. Np. jeżeli w wyniku spadnięcia lub zrzucenia pewnego przedmiotu z lokalu, został uszkodzony samochód osoby trzeciej, to może się ona domagać odszkodowania wyłącznie od najemcy (a nie właściciela lokalu).

Zwrot wynajmowanego lokalu

Po zakończeniu umowy najmu, najemca jest zobowiązany do zwrotu lokalu w takim stanie, w jakim znajdował się on w chwili zawierania umowy. Nie bierze się jednak pod uwagę takiego pogorszenia, które było wynikiem normalnego używania mieszkania.

Jeżeli najemca wyrządził szkodę powinien przywrócić rzecz do stanu poprzedniego lub zapłacić wynajmującemu odszkodowanie. Uchylając się od tego obowiązku, może zostać pozwany do sądu.

Zobacz: Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

Na drodze sądowej…

Pozew do sądu wnoszony jest do sądu powszechnego, właściwego ze względu na aktualne miejsce zamieszkania najemcy. Będzie to albo sąd rejonowy (jeżeli wartość sporu wynosi do 75 tysięcy złotych) albo sąd okręgowy (wartość wyższa).

Zobacz również: W sądzie

Jeżeli to przed sądem chcemy domagać się odszkodowania za zniszczone mieszkanie, musimy ten fakt udokumentować. W pierwszej kolejności można powołać się na protokół przekazania mieszkania (a nim opis stanu lokalu i mebli, przed wprowadzeniem się najemcy). Przedstawiamy też protokół przyjęcia mieszkania od najemcy ze wskazaniem szkód, jakie zostały w trakcie trwania umowy najmy wyrządzone. Jeżeli wynajmujący takimi dokumentami nie dysponuje, wówczas można powołać inne dowody, w tym w szczególności z zeznań świadków oraz zdjęć lokalu.

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...