REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co warto wiedzieć o umowie z agencją nieruchomości?

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Wraz z końcem wakacji coraz większy staje się ruch na rynku wynajmu mieszkań. Na rynku pojawiają się nowe zastępy studentów, którzy szukają swojego lokum. W największych miastach Polski sytuacja wydaje się trudna. Mieszkań jest mniej niż osób je poszukujących, a ceny najmu już dawno poszybowały w górę.

REKLAMA

Często najbardziej atrakcyjne oferty, które można spotkać są kierowane do nas przez agencje nieruchomości. W takiej sytuacji rodzi się pytanie. Czy skorzystać z usług świadczonych przez pośrednika nieruchomości?

Dobra umowa z pośrednikiem

REKLAMA

Zawierając umowę z pośrednikiem warto pamiętać, że jest to umowa zlecenia. Oznacza to, że pośrednik nie zobowiązuje się wobec nas do określonego rezultatu (wynajmu mieszkania), ale do należytej staranności przy dokonywaniu takiej czynności.

W umowie o zlecenie płaci się za działania podjęte przez pośrednika. Muszą być one podejmowane z należytą starannością. W umowie o dzieło płaci się za osiągnięcie rezultatu tych starań.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Różnica jest, jak widać, zasadnicza. Mając tego świadomość przed zawarciem umowy należy rozważyć poszczególne zapisy, jakie oferuje nam pośrednik. W tej kwestii nie powinniśmy ograniczyć się tylko do jednej agencji. Czasami obraz tego, co jest korzystne dla nas daje porównanie z umowami proponowanymi przez inne podmioty działające na rynku.

Zobacz również serwis: Umowy

Przeczytaj umowę

Umowa z pośrednikiem powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności, co wynika z art. 180 ustawy o gospodarce nieruchomościami. W umowie musi być wskazana m.in. konkretna osoba, wykonująca usługi pośrednictwa oraz numer jej licencji zawodowej. W umowie musi być zawarte oświadczenie o posiadanym ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej.

Brak wzmianki o licencji, czy oświadczenia o ubezpieczeniu powinien wzbudzić nasze wątpliwości. Działalność pośredników jest bowiem licencjowana i podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu.

Określenie obowiązków w umowie

REKLAMA

Aby na umowie podpisanej z pośrednikiem srodze się nie zawieść należy wcześniej wyraźnie ją przeczytać. Po pierwsze istotnym elementem będzie wynagrodzenie pośrednika. Powinniśmy wystrzegać się agencji, które oferują atrakcyjne oferty mieszkań do wynajęcia, jednocześnie żądając wypłaty wynagrodzenia jeszcze przed obejrzeniem mieszkania.

Najlepiej wiązać się z agencją, która zaoferuje nam umowę z terminem wymagalności zapłaty po wynajęciu mieszkania. W przypadku najmu najczęściej będzie to jednokrotność miesięcznego czynszu.

Koniecznie sprawdź czy prowizja, którą masz zapłacić zawiera już w sobie podatek VAT.

Sprecyzuj właściwości mieszkania

Dodatkowym zabezpieczeniem będzie odpowiednie sprecyzowanie poszukiwanego przez nas lokum. Wzorce przedstawiane nam do podpisania przez agencje nie oznaczają, że nie możemy mieć sami wpływu na treść umowy. W takich sytuacjach warto negocjować.

Określając treść umowy zadbaj, by znalazły się w niej zapisy precyzujące właściwości poszukiwanego mieszkania. Liczba pokoi, przedział cenowy, dzielnica miasta, umeblowanie, czy stan mieszkania.

Z racji tego, iż jest to umowa zlecenia wypłata pośrednikowi należy się za działanie, nie za zawarcie rezultat. Taka zapobiegliwość ograniczy do minimum ryzyko, iż zamiast odpowiadających nam ofert, zostaną zaproponowane nieodpowiadające nam lokalizacje.

Zadaj pytanie: Forum prawników

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA