Jak i kiedy wynajmujący może wypowiedzieć umowę najmu mieszkania?
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego
REKLAMA
Podstawę wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego przez wynajmującego (czyli przeważnie właściciela lokalu) stanowią przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów.
Zgodnie z nią wypowiedzenie umowy w przypadku, gdy najem mieszkania jest odpłatny, może być dokonane przez wynajmującego tylko w określonych sytuacjach (art. 11 ust. 1 ustawy).
Ma to miejsce wtedy, gdy:
- najemca używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem i mimo upomnienia nie przestaje jej używać w taki sposób,
- najemca zaniedbuje rzecz do tego stopnia, że zostaje ona narażona na utratę lub uszkodzenie,
- najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności,
- przedmiotem najmu jest lokal a najemca w sposób rażący i uporczywy przeciwko obowiązującemu porządkowi domowemu i utrudnia życie innym mieszkańcom,
- przedmiotem najmu jest lokal a najemca dopuszcza się zwłoki z zapłatą czynszu co najmniej za dwa pełne okresy płatności (przy czym wynajmujący musi dać najemcy dodatkowy miesięczny termin do zapłaty zaległości).
Wypowiadanie umowy najmu mieszkania przez właściciela jest ograniczone do enumeratywnie wskazanych przyczyn, natomiast brak jest takiego ograniczenia w przypadku wypowiadania umowy przez lokatora.
Jak wypowiedzieć
Oświadczenie wynajmującego o wypowiedzeniu musi być sporządzone i przekazane lokatorowi na piśmie. W samym oświadczeniu należy wskazać także przyczynę wypowiedzenia oraz ją umotywować.
POBIERZ WZÓR: Umowa najmu lokalu mieszkalnego
Naganne zachowanie lokatora
Jedną z podstawowych przyczyn lokatora jest jego naganne zachowanie. Zgodnie z art. 11 ust. 2 wypowiedzenie może być spowodowane rażącym lub uporczywym naruszaniem porządków domowych.
Wielokrotne naruszanie ciszy nocnej.
Oprócz tego przyczyną wypowiedzenia umowy najmu może być również używanie lokalu w sposób sprzeczny z umową (np. przeznaczenie go do działalności handlowej), czy też podnajmowanie go wbrew woli właściciela.
Zobacz serwis: Najem i dzierżawa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat