Czy najemca musi odmalować ściany
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Zawierając umowę najmu lokalu mieszkalnego, zarówno najemca, jak i wynajmujący (czyli właściciel mieszkania) zobowiązują się do konkretnych czynności. Jednym z obowiązków najemcy jest także malowanie ścian oraz naprawa uszkodzeń tynków i sufitów. Jeżeli z treści umowy nie wynika nic innego, wtedy też żądania właściciela będą uzasadnione.
REKLAMA
Obowiązki najemcy są określone w ustawie o ochronie praw lokatorów. Zgodnie z art. 6b jest on obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia we właściwym stanie technicznym, jak również przestrzegać porządku domowego.
Oprócz tego musi on również dbać i chronić przed uszkodzeniem lub dewastacją części budynku przeznaczonego do wspólnego użytku.
Oprócz mieszkania najemca jest zobowiązany do dbania o windy, klatki schodowej, jak również otoczenia budynku.
Pobierz: Umowa najmu lokalu mieszkalnego
Co najemca musi naprawić
REKLAMA
Warto pamiętać o tym, iż najemca jest obowiązany przede wszystkim wykazywać się szczególną troską o wynajmowane mieszkanie. Nie oznacza to jednak, że o wynajmowanie mieszkanie powinniśmy zadbać dopiero podczas wyprowadzki. Obowiązki te musi wykonywać także w czasie trwania najmu.
To na nim spoczywa obowiązek naprawy i konserwacji podłóg, posadzek, jak również drzwi i okien. Najemca będzie również odpowiadał za czystość i stan ścian oraz sufitów. Dlatego też obowiązek odmalowania oraz naprawy uszkodzonych tynków spoczywa właśnie na nim.
Oprócz tego jest on także zobowiązany do malowania drzwi i okien, wbudowanych mebli, urządzeń kuchennych, sanitarnych i grzewczych.
Przed wyprowadzką z mieszkania
Wyprowadzka z wynajmowanego mieszkania często może powodować dodatkowe koszty, gdyż przeważnie wtedy dochodzi do rozliczeń z wynajmującym.
Pobierz: Wypowiedzenie umowy najmu przez najemcę
Zgodnie z art. 6e tejże ustawy przed zakończeniem najmu i opróżnieniem lokalu najemca jest obowiązany odnowić lokal i dokonać obciążających go napraw.
Uregulowanie obowiązków w treści umowy
Powyższe obowiązki najemcy są bezwzględnie obowiązujące jedynie w sytuacji, gdy wynajmującym jest gmina lub też Skarb państwa. Mogą być one jednak modyfikowane w przypadku zawarcia umowy z osobą prywatną lub przedsiębiorcą.
Jak wynika z powyższego najemca może się zwolnić od obowiązku, jednak musi to wynikać z treści umowy. Jeżeli zatem nie określono w niej w odmienny sposób obowiązków najemcy, wtedy też żądania właściciela mieszkania będą uzasadnione.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. nr 31 poz. 266 z późn. zm.).
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA