REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak bezpiecznie kupować na aukcjach internetowych

Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw?
Kupowanie na aukcja internetowych - za czy przeciw?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Aby uniknąć problemów związanych z dokonywaniem zakupów na e-aukcjach, warto być mądrym przed szkodą. Należy dokładnie sprawdzić towar i wiarygodność sprzedawcy, a także zabezpieczyć swój komputer i konto na portalu aukcyjnym.

Coraz więcej osób korzysta z aukcji internetowych - jak wynika z badań Money.pl, bierze w nich udział już 44 proc. internautów. Serwisy aukcyjne zarejestrowały już około 4 milionów użytkowników - największą popularnością cieszą się Allegro, Świstak, Ebay i Aukcje 24.

REKLAMA

W ramach e-handlu Polacy najchętniej kupują książki (36,6 proc.), telefony komórkowe i akcesoria GSM (25,5 proc.), płyty (20,5 proc.) oraz kosmetyki (18,2 proc.). Niestety, nadal zbyt często mają problemy z tego typu zakupami.

Sprawdź, co kupujesz

Za nim przystąpi się do licytacji, warto dokładnie zapoznać się z opisem kupowanego przedmiotu.

REKLAMA

Należy sprawdzić przede wszystkim - jaka jest forma zapłaty, koszt przesyłki, warunki transportu, opakowanie towaru oraz czy istnieje możliwość zwrotu itp. W razie jakichkolwiek wątpliwości, można zadać pytanie sprzedającemu - korzystając z e-maila na portalu aukcyjnym lub telefonicznie.

Czasami może się zdarzyć, że sprzedający wysyła inny towar, niż zamawiany. Dlatego warto korzystać z usługi sprawdzenia zawartości przesyłki przez odbiorcę. Przy takiej usłudze do paczki z towarem można zajrzeć przed zapłaceniem za nią (w Poczcie Polskiej kosztuje to tylko 5 zł).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zakup dotyczy rzeczy wartościowej, warto skorzystać z przesyłki z zadeklarowaną wartością - pozwoli to ograniczyć straty, jeśli przesyłka zaginie lub zostanie zniszczona podczas dostarczania.

...i od kogo

Przed dokonaniem zakupu na aukcji należy dokładnie sprawdzić wiarygodność sprzedającego.

Warto przyjrzeć się komentarzom wystawionym przez innych kupujących portalu aukcyjnego, gdyż mówią one wiele o jakości i terminowości obsługi.

Jeśli niektóre komentarze są negatywne, należy sprawdzić, czego dotyczą i jak odpowiedział na nie sprzedawca. Duża liczba pozytywnych komentarzy nie gwarantuje, rzecz jasna, bezpiecznej transakcji. Szczególnie, jeśli zostały wystawione w związku ze sprzedażą tylko tanich produktów.

Oszuści internetowi często najpierw dokonują legalnej sprzedaży tanich towarów po to, aby zebrać wiele pozytywnych komentarzy, a następnie wyłudzają pieniądze od klienta, sprzedając towar drogi.

Warto również śledzić wewnętrzne fora dyskusyjne, zakładane przez portale aukcyjne.

Lepiej unikać zawierania transakcji z osobami, które przesyłają towar wyłącznie po uprzednim przelaniu przez kupującego pieniędzy na wskazany rachunek. Jeżeli sprzedawca jest z tej samej miejscowości, warto umawiać się na osobisty odbiór towaru.

Zadbaj o bezpieczeństwo

REKLAMA

Osoby kupujące na aukcjach internetowych powinny zapewnić bezpieczeństwo swego konta. Na portalu aukcyjnym zdarzają się bowiem oszustwa polegające na podszywaniu się pod sprzedawcę lub kupującego za pomocą użycia kont, na jakich są zarejestrowani użytkownicy aukcji. Dlatego należy korzystać z programów antyszpiegowskich i antywirusowych.

Hasło potrzebne do zalogowania się na koncie nie może być zbyt proste - np. nazwisko użytkownika. Jeśli korzystamy z kawiarenki internetowej, należy pamiętać o wylogowaniu się z serwisu aukcyjnego.

Warto gromadzić korespondencję wymienianą ze sprzedającym - może przydać się w razie sporu.

Warto korzystać z takich serwisów aukcyjnych, które oferują systemy ochrony kupujących - np. zwrot wpłaconej kwoty, gdy kupujący nie otrzymał towaru.

Co zrobić, gdy cię oszukano

Jeśli uważasz, że zostałeś oszukany przez aukcyjnego sprzedawcę, przede wszystkim najpierw upewnij się, czy rzeczywiście doszło do oszustwa - jeśli np. nie otrzymałeś w terminie towaru, najpierw skontaktuj się ze sprzedającym. Może okazać się, że opóźnienie wynika z winy dostawcy - np. poczty.

W sytuacji, gdy rzeczywiście doszło do oszustwa aukcyjnego, należy zgłosić się na policję.

Warto dobrze udokumentować całą sprawę, przedstawiając potwierdzenie dokonania zapłaty za towar i korespondencję ze sprzedającym. Policja lub prokuratura powinna zakończyć czynności sprawdzające w ciągu 30 dni i przesłać poszkodowanemu postanowienie o wszczęciu lub odmowie wszczęcia śledztwa lub dochodzenia.

Jeżeli transakcja była ubezpieczona, należy złożyć w portalu aukcyjnym wniosek o zwrot pieniędzy i wskazać w nim jednostkę policji i sygnaturę akt sprawy (sygnatura znajduje się na zawiadomieniu o wszczęciu śledztwa lub dochodzenia). W przypadku, gdy transakcja nie została ubezpieczona, warto wytoczyć w procesie karnym powództwo adhezyjne - czyli dochodzić zwrotu pieniędzy od oszusta w procesie karnym.

SPRAWDŹ, ZANIM KUPISZ

• Regulamin sprzedaży danego portalu aukcyjnego

• Co kupujesz - dokładne parametry produktu

• Od kogo kupujesz - jak inni oceniają sprzedającego, czy można się z nim skontaktować

• Walutę, w jakiej podano cenę (przy zakupach za granicą)

• Sposób zapłaty

• Całkowity koszt zakupu (razem z wszelkimi podatkami i opłatami, kosztem przesyłki)

• Sposób dostarczenia towaru (w tym sposób zapakowania)

• Czy istnieje możliwość zwrotu - jeśli tak, w jakim terminie i w jaki sposób

• Czy sprzedający odpowie na twoje pytanie

• Czy możesz się ubezpieczyć na wypadek nieotrzymania przesyłki

• Czy portal oferuje systemy bezpiecznej płatności (np. tzw. opcje depozytowe)

• Czy masz odpowiednio zabezpieczony komputer - aby nikt nie mógł podszyć się pod twoje konto

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Akcja CBA na uczelniach prywatnych w Łodzi, Krakowie i Katowicach. W tle korupcja, nieprawidłowości i nawet 200 tys. zł

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego przeprowadzili operację na terenie Warszawy, Łodzi, Rzeszowa i Katowic, zatrzymując trzech mężczyzn i jedną kobietę. Śledztwo dotyczy nieprawidłowości na niepublicznych uczelniach wyższych, a także działalności zorganizowanej grupy przestępczej.

Sygnalista w szkole. Kto może nim być i jak go chronić?

Kim jest sygnalista w szkole? Kogo dotyczą nowe obowiązki związane z ustawą o ochronie sygnalistów? Jakie działania powinni podjąć dyrektorzy placówek oświatowych?

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Czy to zachęci emerytów do pracy?

Więcej urlopu dla osób 55 plus. Dodatkowe 5 dni na niezbędne wizyty u lekarzy. Taki pomysł trafił do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Czy ma szansę na realizację i czy mógłby zachęcić emerytów do pracy?

Zmiany w terminarzu wypłat 800 plus. Sprawdź, czym zaskoczy cię lipiec 2024 r. Data przelewu zmieni się trzykrotnie.

Przelewy 800 plus są wykonywane transzami i trafiają na konta uprawnionych w ściśle określonych terminach. Jednak w terminarzu wypłat zdarzają się zmiany. Tak właśnie jest w lipcu 2024 r.

REKLAMA

Odszkodowanie za opóźniony lot - jakie prawa Ci przysługują?

Podróże lotnicze z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne. Spora dostępność połączeń lotniczych i atrakcyjne ceny biletów zachęcają nas do zwiedzania świata i odkrywania nowych miejsc. Wybierając się w podróż na pokładzie samolotu, warto mieć jednak świadomość, że podczas niej mogą pojawić się pewne zakłócenia, za które przewidziana jest rekompensata. Jeżeli bowiem nasz lot będzie opóźniony lub odwołany, możemy domagać się odszkodowania od linii lotniczych.

Ochrona i wysokość odszkodowania dla sygnalisty [WYWIAD]

Sygnaliście przysługuje odszkodowanie w wysokości nie niższej niż przeciętne miesięczne wynagrodzenie w gospodarce narodowej w poprzednim roku. - Sygnalista ma możliwość udowodnienia konieczności wyższego odszkodowania, tym samym […] ma on prawo do pełnego odszkodowania, w zależności od zakresu szkody, który zależeć będzie od zastosowanych przez podmiot działań odwetowych, przykładowo np. od wartości utraconych przez pracownika zarobków. - Paweł Galec, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, pozytywnie ocenia określenie wysokości odszkodowania dla sygnalisty.

Dopilnuj tej rzeczy, aby nie opóźnić pieniędzy z ZUS

Nieaktualny adres, zmienione konto bankowe. Brak aktualizacji adresu czy numeru konta może skutkować zwrotem pieniędzy do ZUS czy nieotrzymaniem ważnej informacji. Kiedy trzeba to zgłosić do placówki? 

Sygnalista dokona ujawnienia publicznego, jeśli pracodawca nie wdroży procedur w terminie? [WYWIAD]

Ustawa o ochronie sygnalistów wchodzi w życie z dniem 25 września 2024 r. Co jeśli pracodawca nie wdroży w terminie procedury dokonywania zgłoszeń wewnętrznych? - Rzeczywiście przepisy dotyczące funkcjonowania procedur zgłoszeń zewnętrznych czyli do Rzecznika Praw Obywatelskich bądź właściwych organów publicznych wchodzą w życie 3 miesiące później czyli 25 grudnia 2024 r. Przepisy dotyczące ujawnienia publicznego wchodzą w życie natomiast z dniem 25 września br. - tłumaczy Robert Lisicki, dyrektor departamentu pracy Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA

Nietrzeźwość rodzica przy sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Co na to prawo?

Niedawno w jednym ze znanych polskich seriali pojawił się dość ciekawy wątek. Kobieta, wskutek splotu niefortunnych zdarzeń, sprawowała opiekę nad swoim synem będąc w stanie nietrzeźwości. Jeden z mężczyzn, który był tego świadkiem wezwał Policję. Od tego momentu zaczęły się dla tej kobiety problemy związane z próbą odebrania jej władzy rodzicielskiej przez Sąd opiekuńczy. Czy taki scenariusz jest możliwy w realnym życiu? Niestety tak, ale będzie to zależeć od kilku czynników.

Bilet miesięczny za 50 zł na transport lokalny w całym kraju? Czy rząd spełni postulaty Ostatniego Pokolenia?

Aktywiści z organizacji Ostatnie Pokolenie zablokowali 1 lipca 2024 r. rano Wisłostradę na wysokości Zamku Królewskiego w kierunku Żoliborza. W ten sposób wyrazili swój sprzeciw wobec planu rządu Donalda Tuska rozbudowy autostrad i dróg ekspresowych. "Policja usunęła z jezdni 10 siedzących na jezdni osób i skierowała do sądu wnioski o ich ukaranie" - przekazał PAP podkom. Jacek Wiśniewski z Komendy Stołecznej Policji.

REKLAMA