Brak ceny w umowie sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
Umowa sprzedaży
Sporządzenie ważnej i skutecznej umowy sprzedaży wymaga zawarcia określonych postanowień, których wymaga od nas ustawodawca. Aby dana umowa była skonstruowana w poprawny sposób musi zawierać tzw. istotne postanowienia umowne, czyli takie określające charakter takiej umowy.
REKLAMA
Przy umowie sprzedaży listę istotnych postanowień zawiera art. 535 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem umowa sprzedaży polega bowiem na zobowiązaniu sprzedawcy do przeniesienia na kupującego własności rzeczy oraz wydania jej, któremu to zobowiązaniu odpowiada obowiązek kupującego do odebrania rzeczy oraz zapłacenia sprzedawcy ceny. O ile kwestia wydania oraz odbioru przedmiotu sprzedaży wynika sama z ustawy, o tyle obowiązkiem stron umowy jest konkretyzacja określonych elementów. Przede wszystkim umowa musi wyraźnie określać co jest przedmiotem sprzedaży (określenie sprzedawanej rzeczy).
Zobacz: Ustalenie ceny w umowie sprzedaży
Ustalenie ceny
Z drugiej strony istotnym elementem umowy jest także konieczność określenia ceny. Co do zasady powinna być ona określona w walucie. W ramach umowy możliwe jest oczywiście wskazanie jedynie podstaw do określenia jej w przyszłości.
Problem powstaje w sytuacji, gdy strony nie zawarły żadnych postanowień co do ceny.
X zawarł umowę sprzedaży z Y. W treści umowy określili strony i przedmiot sprzedaży. W treści umowy pominęli oni jednak kwestie ceny, gdyż wedle ich porozumienia zostanie ona ustalona później.
Zobacz serwis: Wzory umów
Nieważność umowy?
Nie ulega wątpliwości, że w sytuacji, gdy kwestia ceny nie jest objęta porozumieniem strony skutkiem może być nieważność całej czynności. Wynika to z art. 58 § 1 Kodeksu cywilnego, gdyż zachodzi sprzeczność z ustawą.
REKLAMA
Niemniej jednak taki skutek jest ostatecznością. Milczenie stron na temat ceny może być interpretowane w świetle art. 536 § 2 kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego treścią jeżeli z okoliczności wynika, że strony miały na względzie cenę przyjętą w stosunkach danego rodzaju, poczytuje się w razie wątpliwości, że chodziło o cenę w miejscu i czasie, w którym rzecz ma być kupującemu wydana.
Z drugiej strony w grę wchodzić będą kwestie wykładni oświadczeń woli oraz interpretacji umów, zgodnie z którymi kwalifikacja umowy nie zależy od jej tytułu lecz od treści. Jeżeli zatem okoliczności będą przemawiać za tym, że strony nie miały zamiaru określać ceny za dany towar, ponieważ jego właściciel nie chce za niego pieniędzy, wtedy możemy mieć do czynienia z umową darowizny, czyli przeniesieniem własności pod tytułem darmowym.
Zawartą przez strony umowę może zakwalifikować jako darowiznę tylko wtedy, gdy okaże się że wolą obydwu stron było przeniesienie własności za darmo.
Zobacz serwis: Darowizny
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA