Cytujemy dla zrozumienia problemu odpowiednie paragrafy niem. Kodeksu cywilnego.
§ 932 ust. 1niemieckiego Kodeksu cywilnego (zwanym dalej BGB) stanowi m. in., że przez zbycie na podstawie § 929 BGB nabywca staje się właścicielem także wtedy, gdy rzecz nie należy do zbywcy, chyba że w momencie, w którym na podstawie tych przepisów otrzymałby własność, nie był w dobrej wierze.
Nabywca nie jest w dobrej wierze, jeżeli było mu znane albo z powodu rażącego niedbalstwa nieznane, że rzecz nie należy do zbywającego.
(§ 929 BGB stanowi , że do przeniesienia własności na rzeczy ruchomej potrzebne jest jedność właściciela i nabywcy co do przeniesienia własności i jej wydanie w posiadanie nabywcy. Jeżeli nabywca posiada już rzecz, to wystarczy ich jedność , co do przeniesienia własności).
§ 932 ust. 1 BGB odpowiada w treści art. 169 § 1 KC i stanowi odstępstwo od zasady, że nikt nie może przenieść na innego więcej praw niż sam posiada.
§ 935 BGB określa, że nabywca nie uzyskuje własności, jeżeli rzecz została skradziona, zgubiona albo w inny sposób utracona przez właściciela. To obowiązuje też w przypadku posiadacza zależnego (np. najemca). Nie chodzi tutaj tylko o utratę rzeczy wbrew woli ale także bez woli właściciela.
Zobacz również serwis: Umowy
Nie można na prawie niemieckim nabyć własności na rzeczy utraconej przez właściciela, niezależnie od dobrej wiary i od tego, ile razy rzecz była po utraceniu sprzedana.
Możliwe jest tylko zasiedzenie posiadacza samoistnego i to dopiero po upływie 10 lat.
Zasiedzenie jest w ogóle wykluczone, jeżeli nabywca przy nabyciu nie był w dobrej wierze albo potem się dowiedział, że własność mu nie przysługuje ( § 937 BGB).
Podobnie jak w KC nie dotyczy to pieniędzy , dokumentów na okaziciela ani rzeczy nabytych na publicznych licytacjach.
§ 935 budzi dużo kontrowersji w praktyce i literaturze niemieckiej, w szczególności jeżeli porównuje się sytuację prawną z nabyciem nieruchomości. Nabycie własności na nieruchomości od nieuprawnionego opiera się na rękojmi dobrej wiary księgi wieczystej.
Zobacz również: Znaczenie karty pojazdu przy nabyciu samochodu w Niemczech