Umowa sprzedaży - krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Wzory do umowy sprzedaży
REKLAMA
Ustalenie ceny
Określenie ceny po jakiej dojdzie do sprzedaży jest jednym z istotnym elementów umowy. Zawarcie w treści ustaleń co do ceny jest konieczne, jako że bez tego umowa sprzedaży nie będzie ważna.
Nie oznacza to jednak, że cena musi być dokładnie określona w umowie. Kodeks cywilny daje w tej mierze pewną swobodę stronom umowy, które mogą jedynie ograniczyć się do wskazania podstaw jej ustalenia w przyszłości.
Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży?
Zobacz: Ustalenie ceny w umowie sprzedaży
Inny problem, który może wiązać z ceną jest kwestia ustalenia która cena jest prawidłowa. Niekiedy może zdarzyć się tak, że cena podana na półce przy towarze jest niższa, niż tak, którą zobaczymy przy kasie. Co wtedy? Czy musimy godzić się na zapłatę wyższej ceny?
Zobacz: Czy cena towaru na półce sklepowej jest wiążąca?
Treść umowy sprzedaży
To jaki kształt będzie miała umowa zależy w znacznej mierze od stron. Oprócz elementów które muszą znaleźć się w umowie, pozostałe elementy treści zależą głównie od stron.
Zobacz: Czy konsument ma wpływ na treść umowy?
Bardzo istotne jest przy tym rozróżnienie, czy mamy do czynienia ze sprzedażą konsumencką, czy też zwykłą. W przypadku umów z konsumentami istnieje pewien zakres postanowień (np. dotyczących reklamacji), który nie może być modyfikowany na niekorzyść konsumenta.
Zobacz: Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka?
Różnice między umową konsumencką a sprzedażą kodeksową są dość istotne.
Zobacz: Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksu są mniej korzystne?
Jeżeli umowa sprzedaży jest zawierana między dwoma prywatnymi podmiotami, wtedy też w treści może dojść do modyfikacji zasad odpowiedzialności sprzedawcy w przypadku wad rzeczy kupowanej.
Zobacz: Co można zawrzeć w umowie sprzedaży?
Czy warto kupować na firmę?
Konsumentem co do zasady może być wyłącznie osoba fizyczna. Ma to znaczenie dla naszych uprawnień zwłaszcza wtedy, gdy decydujemy się dokonywać zakupu „na firmę”. Wtedy też pozbawiamy się tych uprawnień, które przysługiwałyby konsumentowi. Jakich?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat