O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?

Adrian Prusik
rozwiń więcej
Zawarcie umowy może nastąpić także w sposób dorozumiany.
Umowę zawieramy nie tylko poprzez złożenie podpisu pod określonym pismem. Do zawarcia umowy dojdzie także w sposób dorozumiany. Warto pamiętać także o przepisach dotyczących oferty, które pomogą nam w sytuacji, gdy cena towaru przy kasie okaże się wyższa, niż ta na półce.

Dorozumiane zawarcie umowy

Umowy cywilnoprawne mają to do siebie, że sposób ich zawarcia jest bardzo często niezbyt skomplikowany. Jeżeli ustawa nie określa wymaganej formy dla zawarcia określonej umowy, jak na przykład aktu notarialnego dla sprzedaży nieruchomości, wtedy też taka umowa może być zawarta w formie dowolnej.

Oznacza to, że umowa może być także zawarta w formie ustnej. Najczęściej zawieranie umowy kojarzy nam się z wyrażeniem odpowiedniego oświadczenia woli poprzez złożenie podpisu pisemną umową. Niemniej jednak większość umów, jakie każdego dnia zawierane są w Polsce, to niesformalizowane umowy ustne, w których oświadczenie woli stron jest wyrażane w sposób dorozumiały.

Zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).

Tym samym nasze oświadczenie woli, niezbędne przy umowie sprzedaży, niekoniecznie musi być uwidocznione naszym podpisem na umowie, a do jego złożenia wystarczy odpowiednie zachowanie się w konkretnych okolicznościach.

Tym samym umowa sprzedaży jest zawiera tak wtedy, gdy podpisujemy umowę, jak również wtedy gdy bierzemy towar z półki i płacimy określoną cenę.

Zobacz serwis: Umowa sprzedaży

Ofertowy tryb zawarcia umowy

Właśnie z tym drugim sposobem zawarcia umowy mamy do czynienia najczęściej. Co istotne taki sposób zawarcia umowy rodzi szereg istotnych konsekwencji, których świadomość może być nam przydatna np. wtedy, gdy cena towaru na półce okaże się inna od tej, którą zobaczymy przy kasie.

Zgodnie bowiem z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Co to oznacza dla kupującego?

Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży


Sama oferta to złożone drugiej stronie oświadczenie woli, które zawiera istotne postanowienia proponowanej umowy. W przypadku sklepu będziemy mieli do czynienia z umową sprzedaży, a wystawienie towaru na półce wraz z ceną będzie uznane za ofertę (towar jest wskazaniem przedmiotu sprzedaży, a określenie ceny jest drugim koniecznym istotnym elementem umowy sprzedaży).

POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży

Jednak to nie wszystko. Ofertowy tryb zawierania umowy ma to do siebie, że umowa zostaje zawarta jakby automatycznie, gdyż poczytuje się ją za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę (np. sklep, który wystawił towar i oznaczył go ceną) oświadczenie drugiej strony o jej przyjęciu (art. 70 Kodeksu cywilnego).

Dla samego konsumenta cała ta konstrukcja prawna ma takie znaczenie, że podchodząc do kasy z towarem z półki, przekazujemy sprzedawcy (przeważnie jego pracownikowi) nasze oświadczenie o przyjęciu oferty, co samo w sobie już skutkuje zawarciem umowy sprzedaży.

Ważne jest uświadomienie sobie, że przy kasie sprzedawca nie może żądać od nas innej ceny niż ta określona na półce. Dochodząc do kasy i przekazując towar nie zaczynamy „targów” ze sprzedawcą, gdyż umowa już w tej chwili jest zawarta. Ceną takiej umowy będzie cena określona w ofercie (a więc ta, która została oznaczona na półce z towarem), a wszelkie żądania zapłaty wyższej ceny nie będą miały pokrycia w prawie.

Zobacz serwis: Umowy

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...