O czym warto wiedzieć przy zawieraniu umowy?
REKLAMA
REKLAMA
Dorozumiane zawarcie umowy
REKLAMA
Umowy cywilnoprawne mają to do siebie, że sposób ich zawarcia jest bardzo często niezbyt skomplikowany. Jeżeli ustawa nie określa wymaganej formy dla zawarcia określonej umowy, jak na przykład aktu notarialnego dla sprzedaży nieruchomości, wtedy też taka umowa może być zawarta w formie dowolnej.
REKLAMA
Oznacza to, że umowa może być także zawarta w formie ustnej. Najczęściej zawieranie umowy kojarzy nam się z wyrażeniem odpowiedniego oświadczenia woli poprzez złożenie podpisu pisemną umową. Niemniej jednak większość umów, jakie każdego dnia zawierane są w Polsce, to niesformalizowane umowy ustne, w których oświadczenie woli stron jest wyrażane w sposób dorozumiały.
Zgodnie z art. 60 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez każde zachowanie się tej osoby, które ujawnia jej wolę w sposób dostateczny, w tym również przez ujawnienie tej woli w postaci elektronicznej (oświadczenie woli).
Tym samym nasze oświadczenie woli, niezbędne przy umowie sprzedaży, niekoniecznie musi być uwidocznione naszym podpisem na umowie, a do jego złożenia wystarczy odpowiednie zachowanie się w konkretnych okolicznościach.
Tym samym umowa sprzedaży jest zawiera tak wtedy, gdy podpisujemy umowę, jak również wtedy gdy bierzemy towar z półki i płacimy określoną cenę.
Zobacz serwis: Umowa sprzedaży
Ofertowy tryb zawarcia umowy
Właśnie z tym drugim sposobem zawarcia umowy mamy do czynienia najczęściej. Co istotne taki sposób zawarcia umowy rodzi szereg istotnych konsekwencji, których świadomość może być nam przydatna np. wtedy, gdy cena towaru na półce okaże się inna od tej, którą zobaczymy przy kasie.
Zgodnie bowiem z art. 543 Kodeksu cywilnego wystawienie rzeczy w miejscu sprzedaży na widok publiczny z oznaczeniem ceny uważa się za ofertę sprzedaży. Co to oznacza dla kupującego?
Zobacz: Jak ustalić cenę w umowie sprzedaży
Sama oferta to złożone drugiej stronie oświadczenie woli, które zawiera istotne postanowienia proponowanej umowy. W przypadku sklepu będziemy mieli do czynienia z umową sprzedaży, a wystawienie towaru na półce wraz z ceną będzie uznane za ofertę (towar jest wskazaniem przedmiotu sprzedaży, a określenie ceny jest drugim koniecznym istotnym elementem umowy sprzedaży).
POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży
REKLAMA
Jednak to nie wszystko. Ofertowy tryb zawierania umowy ma to do siebie, że umowa zostaje zawarta jakby automatycznie, gdyż poczytuje się ją za zawartą w chwili otrzymania przez składającego ofertę (np. sklep, który wystawił towar i oznaczył go ceną) oświadczenie drugiej strony o jej przyjęciu (art. 70 Kodeksu cywilnego).
Dla samego konsumenta cała ta konstrukcja prawna ma takie znaczenie, że podchodząc do kasy z towarem z półki, przekazujemy sprzedawcy (przeważnie jego pracownikowi) nasze oświadczenie o przyjęciu oferty, co samo w sobie już skutkuje zawarciem umowy sprzedaży.
Ważne jest uświadomienie sobie, że przy kasie sprzedawca nie może żądać od nas innej ceny niż ta określona na półce. Dochodząc do kasy i przekazując towar nie zaczynamy „targów” ze sprzedawcą, gdyż umowa już w tej chwili jest zawarta. Ceną takiej umowy będzie cena określona w ofercie (a więc ta, która została oznaczona na półce z towarem), a wszelkie żądania zapłaty wyższej ceny nie będą miały pokrycia w prawie.
Zobacz serwis: Umowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat