Na co zwrócić uwagę przy umowie sprzedaży – chwila wydania rzeczy
REKLAMA
REKLAMA
Chwila wydania rzeczy
Ustalenie w umowie chwili wydania rzeczy może mieć bardzo istotne znaczenie tak z punktu widzenia kupującego, jak i sprzedającego. Zgodnie z art. 548 Kodeksu cywilnego właśnie z chwilą wydania rzeczy na kupującego przechodzi niebezpieczeństwo przypadkowej utraty przedmiotu sprzedaży.
REKLAMA
Zatem zanim podpiszesz umowę zwróć uwagę, czy w postanowieniach umowy nie została ona określona. Jeżeli została – zastanów się, czy nie bierzesz na siebie zbyt dużego ryzyka.
Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży
Dlaczego to ważne?
REKLAMA
W umowie sprzedaży strony mogą ustalić chwilę wydania rzeczy w bardzo różny sposób. Oczywiście najprostsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy wydanie rzeczy następuje z rąk do rąk. Wtedy też obie strony mają świadomość tego faktu i jego skutków prawnych.
Niekiedy jednak umowa może stanowić, że wydanie rzeczy nastąpiło jeszcze zanim dostaliśmy ją do rąk. W takim przypadku niebezpieczeństwo przypadkowej utraty rzeczy przechodzi na kupującego zanim jeszcze rzecz otrzyma.
W postanowieniach umowy sprzedaży mogą być zawarte klauzule zgodnie z którymi rzecz zostanie dostarczona kupującego za pośrednictwem kuriera, a wydanie rzeczy nastąpi w chwili wydania rzeczy firmie kurierskiej.
Zobacz również: Usługa pocztowa, czy usługa przewozu - jakie to ma znaczenie?
W momencie wydania rzeczy ma miejsce przejście ryzyka ze sprzedawcy na kupującego. W przypadku utraty,ubytku czy uszkodzenia przesyłki przez firmę kurierską skutki tego zdarzenia będą obciążały kupującego, a nie sprzedawcę.
Określenie chwili wydania rzeczy powinno być dla nas zatem istotnym elementem umowy sprzedaży. Chwila wydania może być bowiem określona w różny sposób. Jeżeli mamy dobrą pozycję przetargową i możemy negocjować ze sprzedawcą warunki umowy, warto zadbać o to, by chwila wydania rzeczy przez sprzedawcę była tożsama z momentem objęcia przez nas władania przedmiotem sprzedaży.
W umowie sprzedaży można zawrzeć klauzulę zgodnie z którą towar zostanie wydany w chwili pokwitowania przez kupującego odbioru od przewoźnika.
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat