Czy warto kupować na firmę? – cz. 2
REKLAMA
REKLAMA
Przepisy Kodeksu cywilnego
Podejmując decyzję o zawarciu umowy „na firmę”, czy też w imieniu własnym, powinniśmy wiedzieć, że ma to spore konsekwencje prawne. Przy wyborze pierwszej opcji wyłączeniu ulegną przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej. W ich miejsce stosować trzeba będzie przepisy Kodeksu cywilnego, czyli w odniesieniu do reklamacji normy dotyczące rękojmi za wady fizyczne i prawne.
REKLAMA
W części pierwszej zostały przedstawione podstawowe różnice, w tym węższy zakres odpowiedzialności sprzedawcy.
Zobacz również: Czy warto kupować na firmę? – cz. 1
Co jednak istotniejsze, przy umowie „na firmę” należy o wiele uważniej przeczytać jej treść. Wynika to przede wszystkim z kilku zasadniczych kwestii.
Ograniczenie odpowiedzialności sprzedawcy
Po pierwsze zgodnie z art. 558 ust. 1 Kodeksu cywilnego w takiej umowie strony mogą odpowiedzialność sprzedawcy co prawda rozszerzyć, lecz również ograniczyć, czy wyłączyć.
O ile trudno spodziewać się rozszerzenia odpowiedzialności sprzedawcy z jego własnej woli, o tyle z większą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że będzie chciał on ograniczyć swoją odpowiedzialność. Brak czujności kupującego może pozbawić go znacznej części uprawnień.
Przy sprzedaży konsumenckiej ograniczenie odpowiedzialności sprzedawcy jest możliwe jedynie w kilku przypadkach.
Klauzule niedozwolone
Po drugie wreszcie do umów między przedsiębiorcami nie stosuje się przepisów dotyczących niedozwolonych klauzul umownych. Zgodnie bowiem z art. 3851 Kodeksu cywilnego dotyczą one jedynie postanowień umów zawieranych z konsumentem.
Zadaj pytanie: Forum Prawa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat