POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu
Skutki odstąpienia
Podstawowe skutki prawa odstąpienia od umowy są określone w art. 395 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim w razie wykonania prawa odstąpienia umowa jest uważana za nie zawartą. Tym samym to co strony świadczyły sobie nawzajem, ulega zwrotowi w stanie niezmienionym, chyba że zmiana była konieczna w granicach zwykłego zarządu.
Oznacza to ni mniej, ni więcej, iż przy odstąpieniu kupujący musi zwrócić sprzedawcy nabytą rzecz, natomiast sprzedawca musi zwrócić zapłaconą cenę. Fakt, że umowa jest uważana za nie zawartą skutkuje tym, że sprzedawcy nie należy się wynagrodzenie za korzystanie z rzeczy do czasu złożenia oświadczenia. Takiego wynagrodzenia może domagać się dopiero za korzystanie z rzeczy po złożeniu oświadczenia.
Przy odstąpieniu od umowy jest ona uważana za nie zawartą. To znaczy, że strony powinny wrócić do stanu sprzed zawarcia umowy.
Zadaj pytanie: Forum prawników
Jak sformułować oświadczenie
Zgodnie z art. 395 ust. 1 Kodeksu cywilnego odstąpienie od umowy wykonywa się przez złożenie oświadczenia drugiej stronie. Samo oświadczenie ma charakter kształtujący. Osoba uprawniona do złożenia oświadczenia o odstąpieniu może jednostronnie zniweczyć cały stosunek prawny.
Samo oświadczenie uważa się za złożone w sytuacji, gdy dotarło do adresata w taki sposób, iż mógł on się zapoznać z jego treścią. Pamiętać należy, iż powinno być ono złożone w terminie, czyli określonym w umowie czasie na odstąpienie od umowy.
Co do samej treści oświadczenia to zgodnie z zasadami wykładni powinno być ono zrozumiałe dla adresata. Nie ma zatem określonego wzoru, a jedynie wymóg jego zrozumiałości.
POBIERZ WZÓR: Oświadczenie o odstąpieniu
Forma oświadczenia
Czasami w samej treści umowy mogą znaleźć się zapisy, które wskazują na wymaganą formę oświadczenia.
Oświadczenie powinno być złożone drugiej stronie na piśmie pod rygorem nieważności.
Jeżeli brak jest takich wskazówek, wtedy tez zastosowanie będą miał przypisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 77 wszelkie uzupełnienie lub zmiana umowy wymaga zachowania takiej formy, jaką ustawa lub strony przewidziały w celu jej zawarcia. Nie mniej jednak samo odstąpienie od umowy powinno być jedynie stwierdzone pismem. Dotyczy to zarówno sytuacji, jeżeli umowa została sporządzona w formie pisemnej, jak i inne formie szczególnej.
Umowa sprzedaży zawarta w formie aktu notarialnego.