Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży z zastrzeżeniem odkupu
REKLAMA
Regulacje dotyczące prawa odkupu zostały zawarte w Kodeksie cywilnym. Strony mają dowolność w określeniu terminu, jednakże maksymalny czas istnienia uprawnień sprzedającego to pięć lat. Wynika to z art. 593 ust. 1 Kodeksu cywilnego. Oznaczenie w umowie dłuższego terminu nie jest przy tym możliwe.
Co to oznacza dla kupującego
Zawarcie umowy sprzedaży z zastrzeżeniem prawa odkupu oznacza, że po stronie kupującego powstaje obowiązek zwrotnego przeniesienia własności. Obowiązek ten rodzi się z chwilą złożenia przez sprzedającego stosownego oświadczenia o skorzystaniu z prawa odkupu.
Prawo odkupu może być zastrzeżone na rzecz osoby trzeciej.
Samo uprawnienie do odkupu nie oznacza, że prawo własności, jakie kupujący nabywa na podstawie umowy jest uboższe. Zastrzeżenie prawa odkupu ma charakter zobowiązania umownego. W razie jego niewykonania kupujący będzie odpowiadał, jak za niewykonanie zobowiązania (art. 471 i n. Kodeksu cywilnego).
Zobacz również serwisy: Umowy
Oznacza to również, iż sprzedawca nie będzie mógł skorzystać z uprawnienia w odniesieniu do osoby trzeciej, która stanie się następnie właścicielem rzeczy na podstawie kolejnej umowy sprzedaży. W takiej sytuacji będzie mu jednak przysługiwać roszczenie odszkodowawcze od osoby, z którą zawierał umowę.
Prawo odkupu jest niezbywalne i niepodzielne.
Zwrot ceny
REKLAMA
Złożenie przez sprzedawcę oświadczenia o skorzystaniu z prawa odkupu oznacza, że kupujący jest obowiązany przenieść z powrotem na sprzedawcę własność kupionej rzeczy (art. 594 Kodeks cywilny). Samo prawo odkupu rodzi jednak także określone obowiązki po stronie uprawnionego sprzedawcy.
Musi on bowiem zwrócić cenę, koszty sprzedaży oraz nakłady konieczne na rzecz poniesione przez kupującego. W odniesieniu do nakładów, które nie były konieczne, sprzedawca zwraca wartość jedynie w granicach istniejącego zwiększenia wartości rzeczy.
Cena odkupu może być również ustalona przez strony w treści zawartej umowy. Jednakże w sytuacji gdy tak określona cena przenosi cenę i koszty sprzedaży, sprzedawca może zażądać jej obniżenia do wartości rzeczy z chwili wykonania prawa odkupu (art. 594 par. 2).
Przedmiot umowy sprzedaży miał wartość 50 tys. zł. Po dokonaniu przez kupującego nakładów, które nie były konieczne, wartość ta zwiększyła się do 55 tys. zł.
POBIERZ WZÓR: Umowa sprzedaży z prawem odkupu
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA