Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka
REKLAMA
REKLAMA
Definicja konsumenta jest zawarta w przepisach Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nią konsumentem może być tylko osoba fizyczna, dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. To znaczy, że z ochrony prawnej przewidzianej dla konsumenta nie będą korzystały takie podmioty jak spółka akcyjna, spółka jawna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, stowarzyszenie, fundacja, wspólnota mieszkaniowa.
REKLAMA
Kiedy jesteś konsumentem
Jak często można usłyszeć w telewizji każdy z nas jest konsumentem. Nie jest to nic dziwnego, skoro każdy nas jest osobą fizyczną. Nie jest to jednak stwierdzenie do końca prawdziwe. W określonych sytuacja może zdarzyć się tak, że robiąc zakupy jednego dnia działamy, jako konsument, natomiast idąc do tego samego sklepu i kupując te same rzeczy w następny dzień, status konsumenta już nam nie przysługuje.
Dlatego też zawierając umowę sprzedaży warto zastanowić się, czy w tym konkretnym przypadku chronią nas przepisy przeznaczone dla obrotu konsumenckiego.
Jan robi zakupy dla siebie i swojej rodziny w sklepie spożywczym. W takiej sytuacji Jan posiada status konsumenta i może korzystać z uprawnień, jakie wynikają dla konsumentów z ustawy o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Na drugi dzień Jan robi podobne zakupy, jednak dokonuje ich na swoją firmę. W tym przypadku Jan nie działa jako konsument, a do sprzedaży będą miały zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
Przepisy dotyczące sprzedaży konsumenckiej nie będą miały zastosowania do umowy, w której obie strony są osobami prywatnymi.
Zobacz również serwis: Prawa konsumenta
Nieruchomości, energia elektryczna
Oprócz tego przepisów o sprzedaży konsumenckiej nie stosuje się do nieruchomości, jak również energii elektrycznej, gazu i wody. W ostatnich trzech przypadkach nie jest to zasada absolutna, a przepisy ustawy będą mieć zastosowanie, jeżeli będą one sprzedawane w ograniczonej ilości lub w określonej objętości.
Butla z gazem, butelka wody.
Zobacz również serwis: Umowa sprzedaży
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat