Zawierając umowę sprzedaży kupujący zobowiązuje się nie tylko do zapłaty ceny ale również do odebrania zakupionej rzeczy. Z kolei sprzedawca jest obowiązany do przeniesienia własności oraz wydania przedmiotu sprzedaży.
Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego jeżeli kupujący dopuścił się zwłoki w odebraniu rzeczy, sprzedawca może oddać rzecz na przechowanie na koszt i niebezpieczeństwo kupującego. Oprócz tego sprzedawca ma możliwość sprzedać rzecz na rachunek kupującego, powinien jednak wyznaczyć mu dodatkowy termin do jej odebrania.
Czy sprzedawca może domagać się zapłaty ceny
W sytuacji, kiedy towar pozostaje nieodebrany a kupujący jeszcze nie uiścił ceny sprzedawcy przysługuje roszczenie o jej zapłatę. Wtedy też możliwe jest skierowanie do sądu pozwu o zapłatę. Dodatkowo może również dochodzić naprawienia szkody wyrządzonej przez zwłokę swojego kontrahenta oraz odebrania przez kupującego towaru.
Zobacz również: Przedsiębiorca w sądzie
W sytuacji, gdy kupujący uiścił już cenę, sprzedawca może ją zatrzymać.
Odstąpienie od umowy
Inną możliwość daje sprzedawcy art. 491 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z nim w przypadku zwłoki będzie on mógł, po uprzednim wyznaczeniu kupującemu dodatkowego terminu, odstąpić od umowy.
W takiej sytuacji będzie musiał jednak zwrócić drugiej stronie wszystko, co otrzymał od niej na mocy umowy, a sam będzie mógł się domagać odszkodowania za szkody wynikłe z niewykonania zobowiązania (art. 494).
Zobacz również: Sądy
W sytuacji odstąpienia od umowy sprzedawca będzie musiał zwrócić zapłaconą cenę, jeżeli kupujący ją uiścił. W przypadku szkód będzie miał prawo dochodzić odszkodowania od kupującego.
Podstawy prawne:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. 1964 nr 16 poz. 93 z późn. zm.).