Sprzedawca jako dłużnik
Umowa sprzedaży jest umową wzajemną, gdzie zarówno kupujący, jak i sprzedawca są jednocześnie wierzycielem i dłużnikiem (kupujący jest wierzycielem bo ma roszczenie o wydanie rzeczy, jak również dłużnikiem z powodu obowiązku zapłaty ceny).
W przypadku, gdy któraś ze stron nie wywiąże się z umowy, po jej stronie może powstać odpowiedzialność odszkodowawcza. Na podstawie art. 471 k.c. dłużnik będzie zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że jest to następstwem okoliczności, za które dłużnik nie ponosi odpowiedzialności.
Naprawa lub wymiana towaru
Odpowiedzialność odszkodowawcza sprzedawcy powstaje też w przypadku, gdy nasze szkody powstaną w czasie dokonywania przez niego naprawy lub wymiany towaru. W przypadku, gdy nasza reklamacja zostanie przez sprzedawcę przyjęta, powstaje stan niewykonania przez niego w terminie zobowiązania w sposób zgodny z umową. Sprzedawca popada w zwłokę (art. 476 k.c.), w razie której wierzyciel może żądać niezależnie od wykonania zobowiązania, naprawienia szkody wynikającej ze zwłoki (art. 477 ust. 1 k.c.).
Zakres odpowiedzialności odszkodowawczej
Zgodnie z art. 361 Kodeksu cywilnego osoba, która poniosła szkodę może domagać się odszkodowania, a dłużnik ponosi odpowiedzialność tylko za normalne następstwa swojego działania lub zaniechania.
Ponadto poszkodowany może domagać się odszkodowania nie tylko za straty, które poniósł, lecz również korzyści, które mógłby odnieść, gdyby mu szkody nie wyrządzono.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.