Podstawowe i jednocześnie niezbędne dla istnienia umowy sprzedaży elementy to:
• określenie stron umowy,
• wskazanie przedmiotu umowy,
• określenie ceny.
Wymienione punkty stanowią minimum konieczne wymagane dla umowy sprzedaży. Odnosząc się do formy umowy sprzedaży zaleca się sporządzenie jej w formie pisemnej, z zastrzeżeniem, że w zależności od tego, co jest przedmiotem sprzedaży może być wymagana prawem inna forma. Za przykład może tu posłużyć sprzedaż nieruchomości, dla której ważności konieczna jest forma aktu notarialnego pod rygorem nieważności.
Szczegółowy opis czynności prawnej
Dobrze jest przyjąć za zasadę, że im bardziej szczegółowo określony jest przedmiot sprzedaży, warunki sprzedaży i jej wykonanie, tym lepiej. Szczególnie ma to znaczenie przy sprzedaży konsumenckiej, gdzie kupujący jest stroną słabszą.
Dodatkowe zastrzeżenia umowne
Dodatkowe zastrzeżenia umowne
Oprócz wymaganych przez prawo niezbędnych elementów umowy sprzedaży wyróżnić można tzw. dodatkowe zastrzeżenia umowne. Są to takie ustalenia, które zgonie z decyzją stron mogą znaleźć się w umowie. Do najczęściej stosowanych w umowie sprzedaży dodatkowych zastrzeżeń umownych należą: zadatek oraz umowne prawo do odstąpienia. Jeżeli kupujący wpłaca zadatek powinno znaleźć się to w umowie sprzedaży. W przypadku, gdy sprzedawca nie wywiąże się z umowy kupujący może żądać zwrotu dwukrotności wpłaconego zadatku. Umowne prawo do odstąpienia pozwala stronom lub jednej stronie na odstąpienie od umowy w określonym terminie. Jeżeli sprzedawca deklaruje, że kupujący będzie mógł zwrócić towar bez podania przyczyny w terminie np. 5 dni, warto potwierdzić to na piśmie.
Jeśli nie umówisz się ze sprzedawcą, że możesz zwrócić towar bez podania przyczyny w określonym czasie, nie będziesz mógł tego zrobić.