- Kontrakt zawodnika piłki nożnej – uchwała PZPN
- Kontrakt zawodnika z klubem – jaki czas obowiązywania?
- Kontrakt zawodnika z klubem – jak ustalić wynagrodzenie?
- Jakie obowiązki zawodnika na podstawie kontraktu?
- Jakie są zasady przedłużania kontraktu z zawodnikiem?
Kontrakt zawodnika piłki nożnej – uchwała PZPN
Uchwała z dnia 27 marca 2015 roku Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej – „przepisy regulujące stosunki pomiędzy klubem piłkarskim a zawodnikiem profesjonalnym” nie ma statusu źródła prawa powszechnie obowiązującego jednak realnie jest to kluczowa podstawa normatywna dla klubów i zawodników. Zapisy kontraktu sprzeczne z uchwałą PZPN są nieważne.
Kontrakt zawodnika z klubem – jaki czas obowiązywania?
Profesjonalny zawodnik piłki nożnej może być związany z jednym klubem. Kontrakt jest zawierany na określony czas. Konieczne jest wskazanie daty początkowej i końcowej kontraktu. Kontrakt nie może zostać zawarty na okres krótszy niż do dnia zakończenia sezonu rozgrywkowego, maksymalny okres to 5 lat.
Kontrakt zawodnika z klubem – jak ustalić wynagrodzenie?
Wynagrodzenie jest ustalane oddzielnie za każdy sezon rozgrywek, podawane w kwocie brutto. Obowiązkowe jest określenie waluty wynagrodzenia oraz terminu wypłaty. Dopuszczalne jest ustalenie wynagrodzenia dodatkowego poprzez odesłanie do wewnętrznych regulaminów klubowych. Kontrakt musi regulować zasady korzystania przez klub z wizerunku zawodnika.
Jakie obowiązki zawodnika na podstawie kontraktu?
Niekiedy wybuchają w Europie „piłkarskie skandale” polegające na ujawnieniu np. palenia tytoniu przez zawodnika. Nie jest to przypadek, gdyż kontrakt obligatoryjnie nakłada obowiązek zdrowego trybu życia.
Co więcej, zawodnik jest zobowiązany do „przestrzegania w rozsądnych granicach poleceń władz klubu w zakresie dotyczącym aktywności pozapiłkarskiej.” Przykładowo, klub może zabronić określonej działalności sportowej, a także ingerować w spędzanie wolnego czasu. Profesjonalny kontrakt piłkarski to nie tylko wysokie zarobki ale również znaczne ograniczenie osobistej wolności.
Jednocześnie klub może jednostronnie rozwiązać kontrakt bez winy zawodnika w pewnych przypadkach, przykładowo:
- zawodnik, za wyjątkiem bramkarza, wystąpił w mniej niż 10% oficjalnych meczów rozegranych przez klub w rozgrywkach mistrzowskich i pucharowych w pierwszej drużynie seniorów w całym sezonie
- zawodnik z powodu kontuzji lub choroby, stwierdzonej zaświadczeniem lekarskim, nie wystąpił w oficjalnych meczach rozegranych przez klub w rozgrywkach mistrzowskich i pucharowych przez okres dłuższy niż łącznie 180 dni w roku kalendarzowym lub w sezonie rozgrywkowym
Jakie są zasady przedłużania kontraktu z zawodnikiem?
Najprostszą opcją jest przedłużenie kontraktu za porozumieniem stron. Kontrakt może jednak zawierać opcję jednostronnego przedłużenia. W takim przypadku kontrakt jest przedłużany w drodze jednostronnego oświadczenia klubu. Wynagrodzenie w ramach przedłużonego jednostronnie kontraktu musi być równe co najmniej 120% wynagrodzenia za ostatni rok kontraktu właściwego.