REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Krótka sprzedaż-komunikat polskie Prezydencji

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Polska Prezydencja wspólnie z Parlamentem Europejskim oraz Komisją Europejską wstępnie uzgodniła tekst rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży i wybranych aspektów dotyczących swapów ryzyka kredytowego (CDS).

Wynik negocjacji jest bardzo wyważony i uwzględnia zgłaszane dotychczas obawy, jak i cele instytucji uczestniczących w procesie negocjacyjnym. Po przyjęciu tzw. „sześciopaku” oraz osiągnięciu porozumienia w Radzie Unii Europejskiej w zakresie rozporządzenia w sprawie pozagiełdowych instrumentów pochodnych, partnerów centralnych oraz repozytoriów transakcji (EMIR Regulation) osiągnięte w dniu 18 października 2011 roku porozumienie jest kolejnym dowodem na to, iż instytucje europejskie są w stanie ze sobą współpracować w celu wypracowania nowych zasad służących wzmocnieniu stabilności rynków finansowych.

REKLAMA

Zobacz: Nowa dyrektywa o prawach konsumentów opublikowana

REKLAMA

Uzgodniony projekt rozporządzenia umożliwia przyjęcie wspólnych ram prawnych dotyczących transakcji krótkiej sprzedaży. Dotychczas środki podejmowane przez poszczególne państwa członkowskie różniły się między sobą, co przyczyniło się do przyjęcia niejednolitych rozwiązań prawnych. W efekcie doprowadziło to do ograniczenia skuteczności przyjętych przez państwa członkowskie środków, w szczególności poprzez powstanie możliwości stosowania arbitrażu regulacyjnego. Dlatego też głównym celem tej regulacji jest przeciwdziałanie obecnej sytuacji poprzez stworzenie wspólnych ram prawnych na terytorium całej Unii Europejskiej.

Projekt rozporządzenia wprowadza wspólne dla wszystkich państw członkowskich wymogi dotyczące przejrzystości zawieranych transakcji krótkiej sprzedaży. Przede wszystkim zharmonizowane zostały uprawnienia w zakresie działań podejmowanych w sytuacjach nadzwyczajnych, stanowiących poważne zagrożenie dla stabilności finansowej.

REKLAMA



Reprezentujący Radę Unii Europejskiej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Pan Wiesław Szczuka podkreślił rolę osiągniętego wspólnie porozumienia, którą w jego opinii można określić jako „Polski znak firmowy”. Minister Szczuka podkreślił również, iż krótka sprzedaż, nie jest czymś, co jest złe z zasady. W szczególności nie od dziś wiadomo, iż krótka sprzedaż pełni ważną rolę w zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania rynków finansowych, w szczególności poprzez zwiększenie płynności na rynku jak i racjonalniejszej wyceny instrumentów finansowych. Jednocześnie przyjęcie rozporządzenia w sprawie krótkiej sprzedaży pozwoli na przeciwdziałanie ryzyku nadużywania niepokrytej krótkiej sprzedaży (uncovered short selling)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Na początku prowadzonych negocjacji, stanowiska poszczególnych instytucji odnośnie zakazu niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego (uncovered CDS transaction) różniły się znacząco między sobą. Rada Unii Europejskiej i Komisja Europejska były przeciwne nakładaniu ograniczeń na tego typu transakcje. Natomiast Parlament Europejski opowiadał się za zakazaniem tego typu transakcji. Dzisiejsze porozumienie jest wyrazem kompromisu pomiędzy wszystkimi instytucjami uczestniczącymi w procesie negocjacyjnym.

Z jednej strony zgodnie z nową regulacją zawieranie niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego dotyczących długu państwowego (uncovered sovereign CDS transactions) będzie ściśle ograniczone. Natomiast z drugiej strony zawarte porozumienie zapewnia odpowiedni poziom elastyczności dla organów nadzoru w państwach członkowskich, przyznając im uprawnienie do zawieszenia zakazu dotyczącego niepokrytych transakcji swapów ryzyka kredytowego umożliwiając tym samym przeciwdziałanie negatywnych skutkom tego zakazu. Dodatkowo porozumienie zawiera wyłączenia w zakresie stosowania ww. zakazu dla takich praktyk rynkowych jak „proxy hedging” jak i dla głównych dealerów (primary dealers) i market makerów. Przede wszystkim należy podkreślić, iż wypracowany kompromis ma wyważony i spójny charakter.

Wstępne porozumienie zostało osiągnięte po niezwykle intensywnych negocjacjach prowadzonych od początku lipca br. przez prezydencję polską. Należy zaznaczyć, iż uzgodniony tekst rozporządzenia wymaga oficjalnego potwierdzenia ze strony Parlamentu Europejskiego jak i Rady Unii Europejskiej. W przypadku gdy Komitet Stałych Przedstawicieli w Radzie Unii Europejskiej zatwierdzi osiągnięte porozumienie, umożliwi to Parlamentowi Europejskiemu głosowanie nad projektem rozporządzenia na sesji plenarnej.

Źródło: MF

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Macieja Wąsika, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcę Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Mariusza Kamińskiego, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłego Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

REKLAMA