Pożyczka świąteczna-czy to się opłaca?

Darowizna pieniędzy./ Fot. Fotolia
Szczęśliwy ten, który nigdy nie poczuł szału przedświątecznej gorączki. Sklepy prześcigają się w radosnych bożonarodzeniowych dekoracjach, przyciągając klientów świątecznymi piosenkami i zapachami. Sądząc po niecodziennym tłoku w centrach handlowych, wielu z nas zapadło już na wspomnianą dolegliwość - w końcu na tańsze zakupy w sieci już trochę za późno. Jednak czy wszyscy panujemy nad budżetem?

Banki i firmy pożyczkowe prześcigają się w reklamach szybkich kredytów gotówkowych, które naturalnie mają nam pomóc w „tradycyjnym” spędzaniu świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnym, czyli wystawnym. Często instytucje finansowe nie muszą się szczególnie reklamować, byśmy i tak zawitali w ich progi. Bo w końcu święta są tylko raz w roku.

Według informacji, których udzielili nam przedstawiciele PKO BP, Polbanku, mBanku i Multibanku oraz Alior Banku, zainteresowanie pożyczkami gotówkowymi znacznie zwiększa się w czasie świąt. Dodatkowo kryzys nie wpłynął negatywnie na nasze zapotrzebowanie pożyczkowe – wręcz przeciwnie – banki zauważyły większe obroty w tym segmencie, niż rok temu. Pożyczamy zazwyczaj ok 7 – 15 tys. zł na okres od 30 miesięcy do 5 lat.

Decydujemy się na kredyt – na co uważać?

Przede wszystkim - nie warto wierzyć reklamom. Specjaliści od marketingu zazwyczaj podają w reklamach najlepsze możliwe parametry pożyczki. Zazwyczaj takie, które otrzyma tylko najlepiej oceniany klient.

To dolna granica kosztów, na które składają się:


- czas – jeśli pożyczamy na dłużej, całkowity koszt będzie wyższy;


- odsetki – obecnie maksymalnie 24 proc. rocznie;


- prowizja – dziś maksymalnie 5 proc. kwoty pożyczki, jednak już niedługo może znacznie wzrosnąć w zamian za dokładniejsze informowanie klientów o kosztach;

- ubezpieczenie – może pomóc w uzyskaniu pożyczki lub obniżyć jej koszty (warto sprawdzić zakres ubezpieczenia);


- inne ewentualne opłaty (np. w Providencie za dojazd do klienta – może podnieść całkowite koszty nawet do 100 proc. wartości pożyczki);


- dodatkowe produkty – konto czy karta kredytowa; mogą obniżyć koszt pożyczki, ale w ogólnym rozrachunku mogą kosztować więcej.

Zobacz: Wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego - jak je ująć w księgach?

Firmy pożyczkowe zazwyczaj udzielają kredytu bezproblemowo, jednak jak widać powyżej – może nas to dużo więcej kosztować. Jeśli mamy kilka dni czasu, warto zwrócić się do banku – szczególnie, jeśli jesteśmy jego stałymi klientami lub mamy pozytywną historię kredytową w BIK (możemy wtedy liczyć na znaczne obniżenie kosztów).

Jeśli porównujemy oferty różnych banków, uważajmy na ukryte opłaty. Najbezpieczniej jest porównywać RRSO (czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania), która zawiera wszystkie opłaty.

RRSO pożyczek różnych banków należy porównać przy tej samej kwocie i czasie trwania. I przede wszystkim – jeśli zdecydujemy się na podjęcie takiego zobowiązania i z przyczyn losowych nie będziemy mogli spłacać go terminowo, lepiej udać się do banku i dogadać, co do tymczasowego odroczenia raty lub rozłożenia spłaty na dłuższy okres czasu.

Chcemy, by przynajmniej na święta niczego nie brakowało, zależy nam na czasie – to naturalne. Ale czy na pewno opcja „zastaw się, a postaw się” jest taka dobra? Pożyczkę bardzo łatwo wziąć, jednak dużo trudniej spłacić. Tym trudniej, im szybciej dostaniemy pieniądze. Najlepiej byłoby, co zapewne wielu z nas sobie co roku obiecuje, zacząć odkładać po niewielkiej kwocie co miesiąc, by na święta mieć upragnioną nadwyżkę. Odkładać – powiecie – ale z czego? I tu dochodzimy do sedna. Jeśli naprawdę nie stać nas na odkładanie drobnej sumy, to czy będziemy mieli dużo większą na spłatę rat pożyczki? Warto to dobrze przekalkulować.

Autor: Katarzyna Kowalczyk
www.inwestycje.pl

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...