REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pożyczka świąteczna-czy to się opłaca?

Subskrybuj nas na Youtube
Darowizna pieniędzy./ Fot. Fotolia
Darowizna pieniędzy./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Szczęśliwy ten, który nigdy nie poczuł szału przedświątecznej gorączki. Sklepy prześcigają się w radosnych bożonarodzeniowych dekoracjach, przyciągając klientów świątecznymi piosenkami i zapachami. Sądząc po niecodziennym tłoku w centrach handlowych, wielu z nas zapadło już na wspomnianą dolegliwość - w końcu na tańsze zakupy w sieci już trochę za późno. Jednak czy wszyscy panujemy nad budżetem?

Banki i firmy pożyczkowe prześcigają się w reklamach szybkich kredytów gotówkowych, które naturalnie mają nam pomóc w „tradycyjnym” spędzaniu świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnym, czyli wystawnym. Często instytucje finansowe nie muszą się szczególnie reklamować, byśmy i tak zawitali w ich progi. Bo w końcu święta są tylko raz w roku.

REKLAMA

Według informacji, których udzielili nam przedstawiciele PKO BP, Polbanku, mBanku i Multibanku oraz Alior Banku, zainteresowanie pożyczkami gotówkowymi znacznie zwiększa się w czasie świąt. Dodatkowo kryzys nie wpłynął negatywnie na nasze zapotrzebowanie pożyczkowe – wręcz przeciwnie – banki zauważyły większe obroty w tym segmencie, niż rok temu. Pożyczamy zazwyczaj ok 7 – 15 tys. zł na okres od 30 miesięcy do 5 lat.

Decydujemy się na kredyt – na co uważać?

Przede wszystkim - nie warto wierzyć reklamom. Specjaliści od marketingu zazwyczaj podają w reklamach najlepsze możliwe parametry pożyczki. Zazwyczaj takie, które otrzyma tylko najlepiej oceniany klient.

To dolna granica kosztów, na które składają się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- czas – jeśli pożyczamy na dłużej, całkowity koszt będzie wyższy;


- odsetki – obecnie maksymalnie 24 proc. rocznie;


- prowizja – dziś maksymalnie 5 proc. kwoty pożyczki, jednak już niedługo może znacznie wzrosnąć w zamian za dokładniejsze informowanie klientów o kosztach;

- ubezpieczenie – może pomóc w uzyskaniu pożyczki lub obniżyć jej koszty (warto sprawdzić zakres ubezpieczenia);


- inne ewentualne opłaty (np. w Providencie za dojazd do klienta – może podnieść całkowite koszty nawet do 100 proc. wartości pożyczki);


- dodatkowe produkty – konto czy karta kredytowa; mogą obniżyć koszt pożyczki, ale w ogólnym rozrachunku mogą kosztować więcej.

Zobacz: Wydatki na zorganizowanie spotkania wigilijnego - jak je ująć w księgach?

REKLAMA

Firmy pożyczkowe zazwyczaj udzielają kredytu bezproblemowo, jednak jak widać powyżej – może nas to dużo więcej kosztować. Jeśli mamy kilka dni czasu, warto zwrócić się do banku – szczególnie, jeśli jesteśmy jego stałymi klientami lub mamy pozytywną historię kredytową w BIK (możemy wtedy liczyć na znaczne obniżenie kosztów).

Jeśli porównujemy oferty różnych banków, uważajmy na ukryte opłaty. Najbezpieczniej jest porównywać RRSO (czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania), która zawiera wszystkie opłaty.

REKLAMA

RRSO pożyczek różnych banków należy porównać przy tej samej kwocie i czasie trwania. I przede wszystkim – jeśli zdecydujemy się na podjęcie takiego zobowiązania i z przyczyn losowych nie będziemy mogli spłacać go terminowo, lepiej udać się do banku i dogadać, co do tymczasowego odroczenia raty lub rozłożenia spłaty na dłuższy okres czasu.

Chcemy, by przynajmniej na święta niczego nie brakowało, zależy nam na czasie – to naturalne. Ale czy na pewno opcja „zastaw się, a postaw się” jest taka dobra? Pożyczkę bardzo łatwo wziąć, jednak dużo trudniej spłacić. Tym trudniej, im szybciej dostaniemy pieniądze. Najlepiej byłoby, co zapewne wielu z nas sobie co roku obiecuje, zacząć odkładać po niewielkiej kwocie co miesiąc, by na święta mieć upragnioną nadwyżkę. Odkładać – powiecie – ale z czego? I tu dochodzimy do sedna. Jeśli naprawdę nie stać nas na odkładanie drobnej sumy, to czy będziemy mieli dużo większą na spłatę rat pożyczki? Warto to dobrze przekalkulować.

Autor: Katarzyna Kowalczyk
www.inwestycje.pl

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Prawnik.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Macieja Wąsika, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcę Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Mariusza Kamińskiego, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłego Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

REKLAMA