Poradnik dla narciarzy w Europie-Centrum Konsumenckie radzi

narty
Europejskie Centrum Konsumenckie zbadało oferty 20 kurortów narciarskie w Europie i po analizie przygotowało bardzo przydatne dla każdego konsumenta i miłośnika nart kompendium.

Porównywanie ofert kurortów narciarskich w różnych krajach Europy jest wyjątkowo czasochłonne, dlatego sieć Europejskich Centrów Konsumenckich przygotowała mini kompendium. Celem ankiety przeprowadzonej w 20 krajach było dokonanie przeglądu ofert najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Spośród 200 zbadanych kurortów, z których najwięcej znajduje się w Austrii (80), Czechach (28), Włoszech (23), Szwajcarii (12) bardzo interesująco wypadła oferta czeskich kurortów. Ośrodki narciarskie u naszych południowych sąsiadów okazały się być najtańsze i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

- Zbadaliśmy ceny karnetów w poszczególnych kurortach, długość stoków, rodzaj tras oraz udogodnienia (stoki do carvingu, oświetlone etc.) a także dodatkowe atrakcje (lodowiska, baseny kryte, jazda saniami, gry tupu curling itp.). Najdroższe kurorty to te oferujące najwięcej tras (nawet 200-300 km), najtańsze – małe ośrodki (1-10 km tras zjazdowych) – mówi Elżbieta Seredyńska, prawnik z ECK Polska uczestnicząca w przygotowaniu raportu.

Zobacz: Szał zimowych wyprzedaży w Europie

Najtańsze i najdroższe w Europie: zestawienie ofert

Kategoria 1-10 km tras/za karnet 1-dniowy:
- najtańsze – Litwa i Czechy (m.in. Sport areal Kliny, Cervenhorske sedno; 1-2 km tras), średnio 10-12 euro
- najdroższe – Finlandia (Sappee Ski Resort; 10 km tras) i Hiszpania (Aramon Valdelinares; 10 km tras) - 29-32 euro

Kategoria 11-25 km tras/za karnet 1-dniowy:


- najtańsze – Bułgaria (Chepelare; 20 km tras), Niemcy (Skigebiet am Kolben/Laber; 11 km tras), Austria – kilka kurortów, m.in. Konigsberg; 14 km tras oraz Czechy (Rokytnice nad Jizerou; 20 km tras) - 19-24 euro
- najdroższe – Austria (Stuhleck; 24 km tras), Norwegia (Eikedalen Skisenter; 15 km tras), Austria (Wurzeralm; 22 km tras), Hiszpania (La Pinilla; 22 km tras) – ok. 35 euro

Kategoria 26-50 km tras/za karnet 1-dniowy:

- najtańsze – Bułgaria (Pamporovo; 29 km tras), a także Niemcy (Liftverbund Feldberg; 50 km tras), Włochy (Sella Nevea oraz Tarvisio; 30 tras), Słowenia (Kanin, RTC Krvavec; 30 km tras), Austria (Laterns-Gapfohl; 27 km tras) - 25-29 euro
- najdroższe – Norwegia (Geilo; 35 km tras), a także Austria (Hauser Kaibling; 37 km tras), Szwajcaria (Lauchernalp/Lotschental; 33 km tras), Włochy (Obereggen – Ski Center Latemar; 48 km tras) - 39-44 euro

Kategoria 51-100 km tras/za karnet 1-dniowy:

- najtańsze – Francja (Les Portes du Mont-Blanc; 100 km tras), Włochy (SkiArea Valchiavenna; 60 km tras), Austria (Dachstein West, Wildkogel Ski-Arena; 55 km tras) - 26-36 euro
- najdroższe – Szwajcaria (Flumserberg; 65 km tras), Włochy (Seiser Alm; 60 km tras), Austria (Schmitten; 77 km tras) - 42-44 euro

Kategoria ponad 100 km tras/za karnet 1-dniowy:

- najtańsze – Austria (Reschenpass/Nauders – 117 km tras), Włochy (Monterosa Ski -180 km, Livigno - 115), Austria (Stubaier Gletscher – 110 km) - 33-39 euro
- najdroższe – Szwajcaria (m.in. St. Moritz – 350 km tras, Saas-Fee – 145 km tras, Gstaad – 250 km tras) - 50-57 euro

Szwajcarski luksus vs. swojskie Czechy

Najtańsze w kategorii małych kurortów okazały się czeskie ośrodki. Do najdroższych kurortów w Europie zaliczają się te położone w Szwajcarii, Austrii i Hiszpanii oraz Finlandii. Na pierwszych miejscach rankingów najdroższych i najtańszych we wszystkich kategoriach pojawiały się stoki austriackie, co świadczy o bardzo szerokiej ofercie, zarówno dla średnio jak i bardzo zamożnych klientów.
Cena karnetu 6-dniowego dla osoby dorosłej wynosi od 40 euro w kilku ośrodkach w Czechach i jednym na Litwie do 272 euro w luksusowym szwajcarskim kurorcie St. Moritz. W przypadku karnetu rodzinnego najniższa opłata to 136 euro w ośrodku Sport areal Kliny (Czechy) do 896 euro w szwajcarskim Saas Fee. Różnica w cenie sięga więc 700%!

Nietypowe kierunki: szusowanie na Cyprze

Co ciekawe, miłośnicy białego szaleństwa nie muszą poprzestawać na znanych kurortach. Oto trzy propozycje dla tych, którzy mają ochotę na odrobinę narciarskiej ekstrawagancji.

Litwa: najtańsza oferta – 7 euro za 1-dniowy karnet/1 km tras (Vilkaviskio rajono). W kraju znajduje się 7 ośrodków narciarskich. Problem stanowić może brak bazy hotelowej, ale rozwiązaniem jest wybór jednej z kwater prywatnych.

Cypr: od stycznia do końca marca można wypróbować „dziewicze” stoki góry Olimp na Cyprze i poczuć klimat starożytnej Grecji (cztery wyciągi: Hera, Zeus, Afrodyta, Hermes). Szczyt pasma gór Troodos znajduje się zaledwie godzinę drogi od nadmorskiego kurortu Limassol.

Grecja: w ofercie 19 ośrodków, położonych na zachodzie i na wschodzie kraju, m.in. w rejonie Parnassos. W każdym z nich można wypożyczyć sprzęt narciarski.

Wyjazd z rodziną: zestawienie ofert

Dla rodzin (karnet familijny = bilet dla 4-osobowej rodziny na 6 dni)

Najlepszy stosunek jakości do ceny: Czechy (136-170 euro za karnet rodzinny - Kliny, Novako Bozi Dar; 1-2 km tras).

Najtańsze kurorty z trasami 10-100 km: Niemcy, Kolben/Laber – 293 euro/11 km tras; Austria, Konigsberg – 300 euro/14 km tras; Francja, Le Portes du Mont-Blanc – 487 euro/100 km tras (ceny karnetów rodzinnych)

Najdroższe kurorty: Szwajcaria (896 euro za karnet familijny w Saas Fee/102 km tras). Pozostałe w kategorii najdroższych kurortów na ferie rodzinne: Hiszpania (Formigal, 840 euro), Włochy (Seiser Alm, 799 euro).

Najtańsze kurorty to te najmniejsze (do 10 km tras), większość w Czechach i jeden na Litwie. Wyjątkiem jest Finlandia, gdzie karnet dla 4-sobowej rodziny na 6 dni w kurortach z trasami do 10 km kosztuje od 530 euro do nawet 626 euro.

Ciekawy przypadek: Włochy

Wiele z włoskich kurortów znalazło się w grupie najdroższych. Jedną z przyczyn jest fakt, iż nastolatki w wieku 16 lat płacą jak dorośli (w kalkulacji karnetu rodzinnego brano pod uwagę dwoje dorosłych, 16-latka i dziecko); w przypadku Włoch cena była naliczana jak za 3 osoby dorosłe i jednego malucha. Ponadto w kilku mniejszych regionach (dot. Włoch, Austrii), położonych blisko rozwiniętych kurortów, ośrodki oferują jeden skipass umożliwiający korzystanie z wyciągów w sąsiednich ośrodkach. Przykład: narciarze przebywający w austriackim Hochhaderich, kupując karnet na więcej niż jeden dzień, mogą korzystać z 230 km tras, mimo że wspomniany ośrodek posiada ich tylko 10 km. Z tych powodów ceny w niewielkich kurortach na terenie Włoch czy Austrii wydają się być stosunkowo wysokie, ale w zestawieniu z bogactwem ich oferty wypadają korzystnie.

Zobacz: Najczęstsze problemy europejskich konsumentów

Jak wybrać ofertę idealną? : 5 zasad

- pytaj o rabaty dla rodzin (wiele austriackich kurortów oferuje znaczne obniżki, jeśli np. rodzice wykupią karnety 6-dniowe, dziecko jeździ za darmo);

- jeśli wybierasz się na naukę jazdy na nartach z małymi dziećmi, wybierz raczej niewielki kurort (im mniejszy, tym tańszy); planując wyjazd z grupą wytrawnych narciarzy warto zdecydować się na kurort z większą liczbą tras (np. w Alpach);

- sprawdź na stronie internetowej danego kurortu, czy oferuje udogodnienia, takie jak oświetlone stoki oraz dodatkowe atrakcje, z których można skorzystać po całodziennym szusowaniu lub zamiast niego (baseny, lodowiska, jazdę saniami, wynajem skuterów śnieżnych itp.);

- wiele kurortów współpracuje ze sobą, tworząc całe regiony narciarskie, np. Dolomiti Superski (1200 km tras) we włoskich Dolomitach czy Karyntia-Tyrol Wschodni (łączy 32 kurorty i ma ponad 1000 km tras). Kupując jeden karnet masz możliwość korzystania z wyciągów w całym regionie.


Warto pamiętać:

- zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ); numer ratunkowy w całej UE to 112;

- zaopatrz się w słowniczek wyrażeń przydatnych w sytuacji leczenia za granicą (dostępny na stronie www.ecc-kiel.de/e-card)

- w niektórych krajach Unii Europejskiej używanie opon zimowych jest obowiązkowe w czasie zimy i dotyczy to także turystów. By uniknąć otrzymania mandatu upewnij się czy tam, dokąd jedziesz, ich posiadanie jest wymagane (lista państw na stronie konsument.gov.pl).

- jeśli padniesz ofiarą nieuczciwych praktyk zagranicznego przedsiębiorcy: hotelu, biura podróży, linii lotniczych, sklepu, wypożyczalni nart czy samochodów - zwróć się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Eksperci ECK udzielają bezpłatnych porad prawnych i pomagają w dochodzeniu roszczeń od przedsiębiorców, zarejestrowanych w krajach UE, Norwegii i Islandii.

Więcej szczegółów dotyczących cen oraz atrakcji w 200 kurortach narciarskich z całej Europy można znaleźć w raporcie sieci Europejskich Centrów Konsumenckich „Ośrodki narciarskie w Europie 2010/2011 (www.konsument.gov.pl).

Prawo
Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025
15 sie 2024

Już w sierpniu nauczyciele mogą składać wnioski o to świadczenie. Będzie przysługiwało od nowego roku szkolnego 2024/2025. Choć jest zapowiadane jako korzystne dla nauczycieli, to budzi wiele wątpliwości i prognozuje się, że niewielu nauczycieli zdecyduje się z niego skorzystać.

Mieszkanie dla studenta [rok akademicki 2024/2025]. Porównanie kosztów wynajmu i zakupu. Kredyt może być tańszy niż czynsz najmu
15 sie 2024

Rozpoczęcie studiów daleko od domu rodzinnego, to konieczność znalezienia miejsca do mieszkania w mieście akademickim (z reguły dużym mieście). Ile kosztuje na progu roku akademickiego 2024/2025 wynajem lokum dla studenta a ile zakup niewielkiego mieszkania?

Co się zmieni 1 września 2024 r.? Czy w szkołach szykuje się rewolucja
14 sie 2024

Co się zmieni 1 września 2024 r.? Czy w szkołach szykuje się rewolucja? Co jeszcze oprócz odchudzonej podstawy programowej czeka uczniów, rodziców i całą kadrę nauczycielską w nadchodzącym roku szkolnym 2024/2025? Podwyżki dla nauczycieli? Wcześniejsze emerytury nauczycielskie? Jak będą wyglądały lekcje religii w szkołach?

Stosowanie Kodeksu postępowania administracyjnego w sprawach sygnalistów
14 sie 2024

Kiedy w sprawach sygnalistów dopuszcza się stosowanie Kodeksu postępowania administracyjnego? Czy k.p.a. jest normatywnym źródłem oparcia dla działań sygnalistów? Co w przypadku, gdy informacja o naruszeniu będzie wniesiona jednocześnie jako zgłoszenie zewnętrzne oraz skarga w rozumieniu art. 227  k.p.a.?

27 zł za paczkę papierosów, do tego 40 zł nowej opłaty za e-papierosa. Podwyżka prawie o 69 procent jest już pewna. Od kiedy?
15 sie 2024

27 zł za paczkę papierosów, do tego 40 zł nowej opłaty za waporyzator. Podwyżka prawie o 69 procent. Od kiedy? Ministerstwo mówi jasno – trzeba walczyć z dostępnością wyrobów tytoniowych dla dzieci i młodzieży. Specjaliście jednak twierdzą, że to nie wystarczy.

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 i 2025
14 sie 2024

Dodatki do zasiłku rodzinnego 2024 i 2025. Jakie są dodatki do zasiłku rodzinnego? Czy ulegną zmianie po tegorocznej weryfikacji? Ile będą wynosić w nowym okresie zasiłkowym od 1 listopada 2024 do 31 października 2025?

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami. Obowiązek dostawców usług komunikacji elektronicznej
14 sie 2024

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących świadczenia udogodnień i usług dla osób z niepełnosprawnościami przez dostawców publicznie dostępnych usług komunikacji elektronicznej. Projektodawcą jest ministerstwo cyfryzacji.

Overbooking: masz bilet, ale nie polecisz, bo za dużo pasażerów. RPO interweniuje!
15 sie 2024

Trwa sezon urlopowy. Ruch lotniczy szczególnie teraz jest wzmożony. Ile to już razy słyszeliśmy czy to od znajomych, z mediów czy nawet z własnego doświadczenia wiadomo, że jest problem z tzw. overbookingiem, czyli z nadrezerwacjami. Linie lotnicze chcą zarobić jak najwięcej, sprzedają bilety na potęgę, a później my, pasażerowie, musimy zapomnieć o wakacjach, bo jesteśmy odsyłani z kwitkiem, tuż przed wejściem na pokład. Co za paranoja. 

Dla kogo wdowia renta? Są trzy warunki dające prawo do świadczenia
14 sie 2024

Renta wdowia, która jest wprowadzana nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z FUS, zakłada nowe reguł zbiegu prawa do renty rodzinnej nabytej z tytułu bycia wdową lub wdowcem z uprawnieniami do innych świadczeń emerytalno-rentowych. Ustawodawca przewidział trzy podstawowe warunki, których spełnienie daje prawo do nowego świadczenia.

Profesor prawa z UW: nowe rozporządzenie dot. nauki religii w szkołach jest nielegalne, proceduralnie wadliwe; brakuje porozumienia MEN z Kościołami i związkami wyznaniowymi
14 sie 2024

Z początkiem roku szkolnego 2024/2025, czyli 1 września br. ma wejść w życie rozporządzenie ministra edukacji zmieniające zasady organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Zdaniem prof. Pawła Boreckiego z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji UW, to rozporządzenie "ze względów proceduralnych jest wadliwe, jest nielegalne, a w związku z tym jest niekonstytucyjne". Zdaniem eksperta w toku procesu legislacyjnego zabrakło koniecznego porozumienia ministra edukacji z Kościołem katolickim, Kościołem prawosławnym oraz innymi oficjalnie działającymi Kościołami i związkami wyznaniowymi.

pokaż więcej
Proszę czekać...