REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poradnik dla narciarzy w Europie-Centrum Konsumenckie radzi

Subskrybuj nas na Youtube
narty
narty

REKLAMA

REKLAMA

Europejskie Centrum Konsumenckie zbadało oferty 20 kurortów narciarskie w Europie i po analizie przygotowało bardzo przydatne dla każdego konsumenta i miłośnika nart kompendium.

REKLAMA

Porównywanie ofert kurortów narciarskich w różnych krajach Europy jest wyjątkowo czasochłonne, dlatego sieć Europejskich Centrów Konsumenckich przygotowała mini kompendium. Celem ankiety przeprowadzonej w 20 krajach było dokonanie przeglądu ofert najpopularniejszych ośrodków narciarskich. Spośród 200 zbadanych kurortów, z których najwięcej znajduje się w Austrii (80), Czechach (28), Włoszech (23), Szwajcarii (12) bardzo interesująco wypadła oferta czeskich kurortów. Ośrodki narciarskie u naszych południowych sąsiadów okazały się być najtańsze i z dobrze rozwiniętą infrastrukturą.

REKLAMA

- Zbadaliśmy ceny karnetów w poszczególnych kurortach, długość stoków, rodzaj tras oraz udogodnienia (stoki do carvingu, oświetlone etc.) a także dodatkowe atrakcje (lodowiska, baseny kryte, jazda saniami, gry tupu curling itp.). Najdroższe kurorty to te oferujące najwięcej tras (nawet 200-300 km), najtańsze – małe ośrodki (1-10 km tras zjazdowych) – mówi Elżbieta Seredyńska, prawnik z ECK Polska uczestnicząca w przygotowaniu raportu.

Zobacz: Szał zimowych wyprzedaży w Europie

Najtańsze i najdroższe w Europie: zestawienie ofert

Kategoria 1-10 km tras/za karnet 1-dniowy:
- najtańsze – Litwa i Czechy (m.in. Sport areal Kliny, Cervenhorske sedno; 1-2 km tras), średnio 10-12 euro
- najdroższe – Finlandia (Sappee Ski Resort; 10 km tras) i Hiszpania (Aramon Valdelinares; 10 km tras) - 29-32 euro

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kategoria 11-25 km tras/za karnet 1-dniowy:


- najtańsze – Bułgaria (Chepelare; 20 km tras), Niemcy (Skigebiet am Kolben/Laber; 11 km tras), Austria – kilka kurortów, m.in. Konigsberg; 14 km tras oraz Czechy (Rokytnice nad Jizerou; 20 km tras) - 19-24 euro
- najdroższe – Austria (Stuhleck; 24 km tras), Norwegia (Eikedalen Skisenter; 15 km tras), Austria (Wurzeralm; 22 km tras), Hiszpania (La Pinilla; 22 km tras) – ok. 35 euro

Kategoria 26-50 km tras/za karnet 1-dniowy:

- najtańsze – Bułgaria (Pamporovo; 29 km tras), a także Niemcy (Liftverbund Feldberg; 50 km tras), Włochy (Sella Nevea oraz Tarvisio; 30 tras), Słowenia (Kanin, RTC Krvavec; 30 km tras), Austria (Laterns-Gapfohl; 27 km tras) - 25-29 euro
- najdroższe – Norwegia (Geilo; 35 km tras), a także Austria (Hauser Kaibling; 37 km tras), Szwajcaria (Lauchernalp/Lotschental; 33 km tras), Włochy (Obereggen – Ski Center Latemar; 48 km tras) - 39-44 euro

Kategoria 51-100 km tras/za karnet 1-dniowy:

- najtańsze – Francja (Les Portes du Mont-Blanc; 100 km tras), Włochy (SkiArea Valchiavenna; 60 km tras), Austria (Dachstein West, Wildkogel Ski-Arena; 55 km tras) - 26-36 euro
- najdroższe – Szwajcaria (Flumserberg; 65 km tras), Włochy (Seiser Alm; 60 km tras), Austria (Schmitten; 77 km tras) - 42-44 euro

Kategoria ponad 100 km tras/za karnet 1-dniowy:

- najtańsze – Austria (Reschenpass/Nauders – 117 km tras), Włochy (Monterosa Ski -180 km, Livigno - 115), Austria (Stubaier Gletscher – 110 km) - 33-39 euro
- najdroższe – Szwajcaria (m.in. St. Moritz – 350 km tras, Saas-Fee – 145 km tras, Gstaad – 250 km tras) - 50-57 euro

Szwajcarski luksus vs. swojskie Czechy

Najtańsze w kategorii małych kurortów okazały się czeskie ośrodki. Do najdroższych kurortów w Europie zaliczają się te położone w Szwajcarii, Austrii i Hiszpanii oraz Finlandii. Na pierwszych miejscach rankingów najdroższych i najtańszych we wszystkich kategoriach pojawiały się stoki austriackie, co świadczy o bardzo szerokiej ofercie, zarówno dla średnio jak i bardzo zamożnych klientów.
Cena karnetu 6-dniowego dla osoby dorosłej wynosi od 40 euro w kilku ośrodkach w Czechach i jednym na Litwie do 272 euro w luksusowym szwajcarskim kurorcie St. Moritz. W przypadku karnetu rodzinnego najniższa opłata to 136 euro w ośrodku Sport areal Kliny (Czechy) do 896 euro w szwajcarskim Saas Fee. Różnica w cenie sięga więc 700%!

Nietypowe kierunki: szusowanie na Cyprze

Co ciekawe, miłośnicy białego szaleństwa nie muszą poprzestawać na znanych kurortach. Oto trzy propozycje dla tych, którzy mają ochotę na odrobinę narciarskiej ekstrawagancji.

Litwa: najtańsza oferta – 7 euro za 1-dniowy karnet/1 km tras (Vilkaviskio rajono). W kraju znajduje się 7 ośrodków narciarskich. Problem stanowić może brak bazy hotelowej, ale rozwiązaniem jest wybór jednej z kwater prywatnych.

Cypr: od stycznia do końca marca można wypróbować „dziewicze” stoki góry Olimp na Cyprze i poczuć klimat starożytnej Grecji (cztery wyciągi: Hera, Zeus, Afrodyta, Hermes). Szczyt pasma gór Troodos znajduje się zaledwie godzinę drogi od nadmorskiego kurortu Limassol.

Grecja: w ofercie 19 ośrodków, położonych na zachodzie i na wschodzie kraju, m.in. w rejonie Parnassos. W każdym z nich można wypożyczyć sprzęt narciarski.

Wyjazd z rodziną: zestawienie ofert

Dla rodzin (karnet familijny = bilet dla 4-osobowej rodziny na 6 dni)

Najlepszy stosunek jakości do ceny: Czechy (136-170 euro za karnet rodzinny - Kliny, Novako Bozi Dar; 1-2 km tras).

Najtańsze kurorty z trasami 10-100 km: Niemcy, Kolben/Laber – 293 euro/11 km tras; Austria, Konigsberg – 300 euro/14 km tras; Francja, Le Portes du Mont-Blanc – 487 euro/100 km tras (ceny karnetów rodzinnych)

Najdroższe kurorty: Szwajcaria (896 euro za karnet familijny w Saas Fee/102 km tras). Pozostałe w kategorii najdroższych kurortów na ferie rodzinne: Hiszpania (Formigal, 840 euro), Włochy (Seiser Alm, 799 euro).

Najtańsze kurorty to te najmniejsze (do 10 km tras), większość w Czechach i jeden na Litwie. Wyjątkiem jest Finlandia, gdzie karnet dla 4-sobowej rodziny na 6 dni w kurortach z trasami do 10 km kosztuje od 530 euro do nawet 626 euro.

Ciekawy przypadek: Włochy

Wiele z włoskich kurortów znalazło się w grupie najdroższych. Jedną z przyczyn jest fakt, iż nastolatki w wieku 16 lat płacą jak dorośli (w kalkulacji karnetu rodzinnego brano pod uwagę dwoje dorosłych, 16-latka i dziecko); w przypadku Włoch cena była naliczana jak za 3 osoby dorosłe i jednego malucha. Ponadto w kilku mniejszych regionach (dot. Włoch, Austrii), położonych blisko rozwiniętych kurortów, ośrodki oferują jeden skipass umożliwiający korzystanie z wyciągów w sąsiednich ośrodkach. Przykład: narciarze przebywający w austriackim Hochhaderich, kupując karnet na więcej niż jeden dzień, mogą korzystać z 230 km tras, mimo że wspomniany ośrodek posiada ich tylko 10 km. Z tych powodów ceny w niewielkich kurortach na terenie Włoch czy Austrii wydają się być stosunkowo wysokie, ale w zestawieniu z bogactwem ich oferty wypadają korzystnie.

Zobacz: Najczęstsze problemy europejskich konsumentów

Jak wybrać ofertę idealną? : 5 zasad

- pytaj o rabaty dla rodzin (wiele austriackich kurortów oferuje znaczne obniżki, jeśli np. rodzice wykupią karnety 6-dniowe, dziecko jeździ za darmo);

REKLAMA

- jeśli wybierasz się na naukę jazdy na nartach z małymi dziećmi, wybierz raczej niewielki kurort (im mniejszy, tym tańszy); planując wyjazd z grupą wytrawnych narciarzy warto zdecydować się na kurort z większą liczbą tras (np. w Alpach);

- sprawdź na stronie internetowej danego kurortu, czy oferuje udogodnienia, takie jak oświetlone stoki oraz dodatkowe atrakcje, z których można skorzystać po całodziennym szusowaniu lub zamiast niego (baseny, lodowiska, jazdę saniami, wynajem skuterów śnieżnych itp.);

- wiele kurortów współpracuje ze sobą, tworząc całe regiony narciarskie, np. Dolomiti Superski (1200 km tras) we włoskich Dolomitach czy Karyntia-Tyrol Wschodni (łączy 32 kurorty i ma ponad 1000 km tras). Kupując jeden karnet masz możliwość korzystania z wyciągów w całym regionie.


Warto pamiętać:

- zabierz ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ); numer ratunkowy w całej UE to 112;

- zaopatrz się w słowniczek wyrażeń przydatnych w sytuacji leczenia za granicą (dostępny na stronie www.ecc-kiel.de/e-card)

- w niektórych krajach Unii Europejskiej używanie opon zimowych jest obowiązkowe w czasie zimy i dotyczy to także turystów. By uniknąć otrzymania mandatu upewnij się czy tam, dokąd jedziesz, ich posiadanie jest wymagane (lista państw na stronie konsument.gov.pl).

- jeśli padniesz ofiarą nieuczciwych praktyk zagranicznego przedsiębiorcy: hotelu, biura podróży, linii lotniczych, sklepu, wypożyczalni nart czy samochodów - zwróć się do Europejskiego Centrum Konsumenckiego. Eksperci ECK udzielają bezpłatnych porad prawnych i pomagają w dochodzeniu roszczeń od przedsiębiorców, zarejestrowanych w krajach UE, Norwegii i Islandii.

Więcej szczegółów dotyczących cen oraz atrakcji w 200 kurortach narciarskich z całej Europy można znaleźć w raporcie sieci Europejskich Centrów Konsumenckich „Ośrodki narciarskie w Europie 2010/2011 (www.konsument.gov.pl).

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Premier Tusk zapowiada gospodarczy nacjonalizm: Przyszedł czas na odbudowę i repolonizację

Premier Donald Tusk zaapelował do przedsiębiorców o wsparcie w budowie narodowej gospodarki. Stwierdził, że nowoczesny, gospodarczy nacjonalizm będzie bardzo poważną konfrontacją tak, by nikt nie podbierał tego, co należy się polskim firmom.

Co nowego dla przedsiębiorców w 2025? Dużo: Prezydent RP podpisał ustawę - o różnych ulgach i dofinansowaniach dla pracodawców

Podpisana przez Prezydenta RP ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o rynku pracy i służbach zatrudnienia nie dotyczy tylko przywilejów dla pracowników, bezrobotnych, osób z niepełnosprawnościami. W bardzo obszernej ustawie można znaleźć szereg przepisów uprawniających pracodawców do wielu ulg, w tym z zakresie opłacania składek ubezpieczeniowych, jak i dofinansowań.

Magdalena Biejat – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydatka na Prezydenta RP 2025]

Magdalena Biejat – która partia popiera kandydatkę? Przedstawiamy program wyborczy kandydatki na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. oraz wyniki najnowszego sondażu prezydenckiego.

Przełom dla odbiorców energii elektrycznej. Likwidują pierwsze opłaty, dzięki licznikom zdalnym

W związku z wdrożeniem liczników zdalnego odczytu energii elektrycznej, pierwszy operator energetyczny w Polsce rezygnuje z opłat za odczyt na życzenie klienta. Dane będzie można otrzymać drogą mailową, listownie lub na nośniku pamięci. Rozwiązanie to umożliwi lepszą kontrolę zużycia energii, co przełoży się na oszczędności i niższe rachunki.

REKLAMA

Renta socjalna 2025 r. Zmiany już od 1 maja 2025 r.

Jakie zmiany czekają osoby pobierające rentę socjalną? Czy nadchodzące zmiany wpłyną na wysokość wypłaty świadczeń? Ile wynosi renta socjalna po waloryzacji 1 marca 2025 r.? Co z dodatkiem dopełniającym do renty socjalnej? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać dodatek dopełniający, a kto nie musi składać wniosku?

Sejm na żywo 15 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Macieja Wąsika, byłego sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, byłego zastępcę Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych, byłego sekretarza Kolegium do Spraw Służb Specjalnych i Mariusza Kamińskiego, byłego Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, byłego Ministra – Członka Rady Ministrów, Koordynatora Służb Specjalnych.

Kod pocztowy - czy wiesz co oznaczają te cyfry? Poczta Polska wyjaśnia

Kod pocztowy to integralny składnik wszystkich adresów; każda z jego cyfr odpowiada za konkretny fragment lokalizacji. Poinformowała Poczta Polska w komunikacie z 17 marca 2025 r., w którym przytoczono sytuację z Mikoszewa, gdzie nowopowstały cypel został przypisany do odpowiedniego kodu.

Idą rewolucyjne zmiany w urlopach. To już postanowione. „Kończymy z tym absurdem”

Harują ciężko całymi latami, ale to harowanie nie wlicza się do stażu pracy. O taką, obwarowaną przepisami ścianę, rozbijają się zatrudniani na umowach-zleceniach i ci , którzy prowadzą własną działalność gospodarczą. Czy teraz wreszcie się to zmieni? Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów pozytywnie zaopiniował projekt ustawy, który przyniesie rewolucję dotyczące zasad, na jakich staż pracy zostanie wyliczony. To z kolei pociągnie za sobą zmiany w prawach do urlopu.

REKLAMA

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dwa dodatki do renty (socjalna i chorobowa). Czym się różnią? Datą powstania niepełnosprawności albo niesamodzielności

Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to np. renta socjalna (albo stare świadczenie pielęgnacyjne ewentualnie przejście na nowe świadczenie wspierające). Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy. Piotr może się starać o dodatek dopełniający (jeżeli spełni kryterium niesamodzielności). Paweł spełniając to samo kryterium nie otrzyma tego dodatku do renty chorobowej bo dodatku nie ma. Został obiecany przez rząd pół roku, ale trwają praca analityczne nad ustawą.

REKLAMA