Kredyt i pożyczka zwykle kojarzą się z zaciąganiem długu i bywają w języku potocznym używane zamiennie. Warto jednak zdać sobie sprawę z odmienności umowy pożyczki oraz umowy kredytu a także zapoznać się z regulacjami dotyczącymi kredytu konsumenckiego.
Podstawowe regulacje prawne dotyczące tej materii znajdują się w Kodeksie Cywilnym, Prawie Bankowym oraz ustawie o kredycie konsumenckim.
Choć w obu przypadkach chodzi o zaciągnięcie długu, umowa pożyczki i umowa kredytu są to dwie różne umowy, niosące ze sobą odmienne konsekwencje prawne i ekonomiczne.
Kto może zawrzeć umowę?
Pożyczka regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego oraz w pewnych przypadkach ustawą o kredycie konsumenckim. Udzielać mogą jej zarówno prywatne osoby fizyczne, banki oraz inne instytucje i podmioty, pod warunkiem, że są właścicielami pożyczanych pieniędzy. Prawo udzielania kredytów mają tylko i wyłącznie banki, które z reguły dysponują cudzymi środkami z depozytów powierzonych im przez klientów.
Zobacz również: Pożyczka nie na piśmie
Forma umowy
Umowa kredytu musi być zawarta na piśmie, zaś do ważności umowy pożyczki nie jest wymagana żadna szczególna forma. Musi być ona sporządzona na piśmie gdy przekracza 500 złotych. Warto jednak w każdy wypadku spisać umowę na piśmie. W ten sposób w razie konieczności będzie łatwiej udowodnić fakt jej zawarcia.
W jakim celu można wykorzystać kapitał?
W przypadku umowy pożyczki, jeśli nie zrobiono w niej żadnych zastrzeżeń, pożyczkobiorca może swobodnie dysponować uzyskanymi środkami, a wierzyciel nie ma prawa ingerować w sposób ich wykorzystania.
Kredyt natomiast udzielany jest na ściśle określony cel. Zwykle określa się go we wniosku kredytowym. W przypadku wykorzystania środków niezgodnie przeznaczeniem bank może zażądać natychmiastowej spłaty kredytu. Nieco większą swobodą przy dysponowaniu środkami mają zaciągający kredyt konsumpcyjny.
Zobacz także: Pożyczka przez internet, na co uważać?
Termin zwrotu i przepływ kapitału
Umowa kredytu zawsze określa termin jego zwrotu, zaś przy umowie pożyczki nie ma takiego wymogu. Ponadto pożyczkobiorca staje się właścicielem przekazywanego mu na mocy umowy pożyczki kapitału. W przypadku kredytu bank oddaje kredytobiorcy do dyspozycji określoną kwotę pieniężną, która wciąż pozostaje jego własnością.
Co więcej kapitał przekazywany na mocy umowy kredytu jest to wyłącznie bezgotówkowy pieniądz bankowy, widniejący pod postacią zapisu na rachunku bankowym. Nie można dostać kredytu do ręki w formie gotówki.
Opłaty dodatkowe
Za udzielenie kredytu bank pobiera wynagrodzenie, zwykle w formie prowizji i oprocentowania od przekazanego kredytobiorcy kapitału. Pożyczki natomiast mogą być nieodpłatne. Strony mogą się jednak umówić, że pożyczkodawca otrzyma jakieś wynagrodzenie, na przykład w formie oprocentowania. Należy przy tym pamiętać, iż wysokość oprocentowania, nie może przekraczać ustalonych w ustawach limitów. Warto tez dowiedzieć się więcej na temat nominalnej stopy oprocentowania oraz Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania.
Podsumowanie - podstawowe różnice między kredytem a pożyczką:
Kredytu udzielają tylko banki, umowa jest zawarta w formie pisemnej i należy określić cel, w jakim kredyt zostaje zaciągnięty (np. kredyt na zakup mieszkania). Ponadto kredyt udzielany jest odpłatnie (bank pobiera prowizje oraz odsetki) zaś operacje przepływu aktywów są bezgotówkowe - odbywają się na zasadzie zmiany zapisów na rachunkach podmiotów udzielającego i biorącego kredyt.
Umowę pożyczki może zawrzeć praktycznie każdy, a forma pisemna konieczna jest przy pożyczaniu kwoty powyżej 500zł. Nie trzeba przy tym określać celu, na jaki pieniądze mają być przeznaczone. Można pożyczać pieniądze nieodpłatnie (bez jakichkolwiek odsetek czy prowizji). Zwykle operuje się gotówką oddawaną do ręki. Pożyczać, poza pieniędzmi, można także rzeczy oznaczone co do gatunku.