Małżeńskie umowy majątkowe
REKLAMA
REKLAMA
Zasadą w polskim prawie jest istnienie małżeńskiej wspólności majątkowej. Powstaje ona z mocy prawa w momencie zawarcia małżeństwa. I obowiązuje aż do jej zniesienia lub zmiany.
REKLAMA
Wspólnota małżeńska
Jest to podstawowy małżeński ustrój majątkowy. Charakteryzuje się on tym, że małżonkowie mają swoje własne majątki (majątki osobiste) oraz majątek wspólny. Do majątku wspólnego wchodzi wszystko co małżonkowie nabyli w trakcie trwania wspólności majątkowej, przede wszystkim wynagrodzenie za pracę.
Natomiast do majątku osobistego wchodzą przedmioty i prawa nabyte przed zawarciem małżeństwa jak również inne przedmioty i wierzytelności. W szczególności do majątku osobistego zalicza się:
- przedmioty nabyte w drodze dziedziczenia i darowizny,
- nagrody,
- prawa autorskie,
- przedmioty uzyskane z tytułu innej współwłasności łącznej,
- prawa niezbywalne przysługującej jednej osobie.
Zmiana ustroju
REKLAMA
Jak już zostało zaznaczone wspólność jest podstawowym ustrojem. Można jednak go zmienić w drodze umowy. Małżonkowie mogą zarówno rozszerzyć wspólność jak również ją ograniczyć, mogą ustanowić rozdzielność majątkową lub hybrydalny ustrój rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków
Co ważne każda umowa zmieniająca ustrój majątkowy musi być dokonana w formie aktu notarialnego. Zawarcie natomiast takiej umowy w innej formie nie rodzi żadnych skutków prawnych. Dlatego też małżeńskie umowy majątkowe nie dość że wymagają nakładu czasu (wizyta u notariusza) to dodatkowo wymagają nakładu pieniędzy (sporządzenie takiej umowy kosztuje 400 zł
Po co zmieniać
Małżeńskie umowy majątkowe podpisuje się raczej rzadko. Rozdzielność majątkowa ustanawiana jest z reguły w wypadku tzw. separacji faktycznej. Sytuacji gdy małżonkowie nie tworzą rodziny i żyją oddzielnie. Ustanowienie rozdzielności majątkowej jest praktykowane także w wypadku gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i nie chce drugiego małżonka obciążać swoimi długami.
Przeczytaj również:
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat