Umowa darowizny
REKLAMA
REKLAMA
Umowa darowizny występuje dosyć często w obrocie prawnym. Jest to sposób na przenoszenie własności rzeczy między członkami rodziny. Popularność tej umowy wiąże się z jej nieodpłatnością.
REKLAMA
Darowizna to umowa
Wiele osób uważa, że darowizna to czynność jednostronna. Tymczasem jest to duży błąd. Na dokonanie darowizny bowiem musi zgodzić się obdarowany. Nie musi on bowiem zgadzać się na zawarcie takiej umowy i może odmówić przyjęcia przedmiotu darowizny.
Strony umowy
Stronami umowy darowizny są darczyńca, czyli osoba, która dokonuje uszczuplenia we własnym majątku. Jak również obdarowany. Obdarowanym jest osoba, na rzecz której następuje bezpłatne świadczenie
Przedmiot darowizny
Przedmiotem darowizny może być zarówno rzecz jak i prawo. Darczyńca może również w formie darowizny umorzyć swoje zobowiązanie względem obdarowanego.
Więcej o przedmiocie darowizny przeczytaj w artykule "Co może być przedmiotem darowizny"
Forma umowy darowizny
Co do zasady umowa darowizny powinna być dokonana w formie aktu notarialnego. Jednakże kodeks cywilny przewiduje szereg odstępstw od tej zasady.
Umowa darowizny dokonana bez zachowania formy aktu notarialnego jest ważna pod warunkiem, że przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
Darowizna nieruchomości (gruntu, mieszkania) musi się odbyć zawsze w formie aktu notarialnego.
Więcej na temat formy umowy można przeczytać w artykule "Jaka powinna być forma umowy darowizny"
Odpłatność
Umowa darowizny jest umową nieodpłatną. Oznacza to, że za świadczenie darczyńcy obdarowany nie musi płacić żadnego wynagrodzenia. Ta cecha odróżnia umowę darowizny od sprzedaży.
Polecenie
Darowizna może być obciążona poleceniem. Polecenie jest zobowiązaniem obdarowanego do określonego działania, lub zaniechania – jednocześnie nie czyniąc nikogo wierzycielem. Często się ma do czynienia z tego typu darowiznami
Polecenie może mieć następującą postać: „zobowiązuję obdarowanego do przeznaczenia niniejszej darowizny na zakup …..”
O poleceniu dowiesz się ięcej z artykułu: "Darowizna obciążona poleceniem"
Podsumowanie
Umowa darowizny często występuje w życiu codziennym. Nie każda musi mieć jednak być dokonywana w formie aktu notarialnego. Jednakże gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość wtedy należy pod rygorem nieważności dokonać jej przed notariuszem.
Zobacz serwis: Darowizny
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat