Jak przygotować umowę użyczenia
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa użyczenia
REKLAMA
Strony umowy
Jak w każdej umowie należy bardzo precyzyjnie określić strony umowy.
Jeśli umowę podpisują osoby fizyczne, wystarczy podać ich imiona i nazwiska, daty urodzenia, imiona rodziców, adresy zamieszkania, numery dokumentów tożsamości, ewentualnie numery PESEL.
Jeśli osoby fizyczne prowadzą działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej - nazwę tej działalności i numer NIP. Warto również aby osoby takie przedstawiły odpis zaświadczenia z Ewidencji Działalności Gospodarczej.
W przypadku spółek konieczne jest wskazanie adresu siedziby, numeru wpisu do KRS i osoby uprawnionej do reprezentacji. Warto również przy podpisywaniu umowy przedstawić odpis z KRS.
Zobacz: Czym jest Krajowy Rejestr Sądowy?
Opis przedmiotu
Umowa powinna również zawierać dokładny opis przedmiotu umowy.
Gdy użyczany jest grunt należy określić jego położenie (województwo, powiat, gminę, miejscowość, ulicę), powierzchnię i numer ewidencyjny działki oraz numer księgi wieczystej, prowadzonej dla tego gruntu.
Jeżeli przedmiotem użyczenia jest lokal wtedy trzeba podać: adres lokalu, jego powierzchnię, liczbę pomieszczeń, piętro, na którym się znajduje. Najlepiej też zapisać numer księgi wieczystej. Jeśli lokal znajduje się w zasobach spółdzielni mieszkaniowej, to należy podać jej nazwę.
Jeśli przedmiotem umowy jest samochód - należy wskazać jego nazwę, kolor, model, rok produkcji, numer fabryczny, numer rejestracyjny.
Zobacz serwis: Umowy
Stan techniczny
Strony powinny w umowie oświadczyć, że znany jest im stan techniczny przedmiotu. Można również sporządzić protokół z przekazania rzeczy, w którym określony będzie również stan techniczny przedmiotu użyczenia.
Okres umowy
Użyczenia jest umową terminową. Istotnym elementem umowy jest wskazanie czasu trwania użyczenia - może to być czas oznaczony (np. do końca miesiąca, dwa lata, do dnia 31.07. 2012 r.), jak i nieoznaczony.
Obowiązkowo należy wskazać datę i miejsce sporządzenia umowy.
Wynagrodzenie
Umowa użyczenia jest umową nieodpłatną. W umowie nie może zatem znaleźć się zapis o wynagrodzeniu.
Koszty dodatkowe
W związku z użyczeniem często trzeba ponosić dodatkowe koszty utrzymania rzeczy np. ubezpieczenia, podatek, zużycia mediów. Strony mogą zapisać w umowie sposób rozliczeń tych dodatkowych kosztów ( kto zapłaci za nie i jak strony się rozliczą).
Zobowiązania biorącego w użyczenie
W umowie warto wymienić również zobowiązania biorącego w używanie do korzystania z przedmiotu tylko zgodnie z przeznaczeniem, do nie oddawania rzeczy osobom trzecim w używanie go czy do zwrócenia go w stanie niepogorszonym.
Podpisy
Strony powinny własnoręcznie podpisać umowę.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat