REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Użyczenie czyli korzystanie za darmo

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zdarza się, że chcemy komuś z rodziny lub przyjaciół oddać coś do używania. Warto wówczas spisać umowę użyczenia. Ułatwi ona w przyszłości odzyskanie przedmiotu użyczenia. Można taką umowę sporządzić samemu, a ponadto nie podlega ona żadnym opłatom.

Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

REKLAMA

WZÓR UMOWY UŻYCZENIA

 Strony umowy

Stronami umowy użyczenia są użyczający i biorący w użyczenie. Użyczający to najczęściej właściciel rzeczy (np. samochodu). Jednakże użyczający może mieć też inny tytuł prawny do rzeczy (może być np. najemcą).

Przedmiot najmu

Przedmiotem umowy użyczenia mogą być rzeczy zarówno ruchome (np. samochód) jak i nieruchomości (np. lokal, działka, pokój w mieszkaniu).

Istotne jest aby użyczane rzeczy były rzeczami, których nie można zużyć. Dlatego też przedmiotem użyczenia nie mogą być np. pieniądze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy

Kodeks cywilny nie zastrzega dla ważności umowy o użyczenia żadnej szczególnej formy. Można ją zawrzeć w każdy sposób, chociażby ustnie a nawet przez czynności konkludentne.

 Do zawarcia umowy użyczenia dochodzi poprzez wydanie (nie podpisanie umowy) rzeczy biorącemu w używanie.

Czym jest użyczenie?

Użyczający oddaje rzecz do używania biorącemu w używanie. Zakres używania zależy od postanowień stron zwartych w umowie.

W braku zapisów umowy zakres używania wyznacza przeznaczenie rzeczy.

Czas umowy

Umowa użyczenia zawierana jest zawsze na pewien czas. Czas używania może być  oznaczony (dzień, tydzień, miesiąc, rok) jak i nieoznaczony.

Brak wynagrodzenia

Użyczenie jest umową nieodpłatną. Znaczy to tyle, że biorący w używanie nie jest obowiązany do zapłaty wynagrodzenia użyczającemu. Jest to cecha charakterystyczna dla tego typu umów.

Obowiązki użyczającego

Głównym obowiązkiem użyczającego jest wydanie rzeczy biorącemu w użyczenie. Rzecz musi być wydana w stanie przydatnym do umówionego użytku.

Użyczający nie może również przeszkadzać biorącemu w korzystaniu z rzeczy. Użyczający mieszkanie nie może np. wymieniać zamków w drzwiach wejściowych bez wiedzy biorącego w używanie. W ten sposób utrudniłby wejście do mieszkania biorącemu w użyczenie a tym samym korzystanie z lokalu.

Obowiązki biorącego w używanie

Podstawowym obowiązkiem biorącego w używanie jest troszczenia się o rzecz i używanie jej zgodnie z umową. Musi również zachować rzecz w stanie nie pogorszonym i ponosić koszty utrzymania rzeczy. Biorący w używanie nie może oddać przedmiotu użyczenia innej osobie bez zgody użyczającego.

Zakończenie umowy

Umowa użyczenia, zwarta na czas określony kończy się wraz z upływem tego terminu.

Jeżeli umowa zawarta jest na czas nie oznaczony wtedy kończy się ona, gdy biorący uczynił z rzeczy użytek (lub gdy mógł ten użytek uczynić).

Bez względu na czas na jaki została zawarta umowa można ją rozwiązać na skutek:

  • Gdy biorący używa rzeczy w sposób sprzeczny z umową lub jej właściwościami
  • Jeżeli biorący bez zgody użyczającego powierza rzecz osobie trzeciej
  • Jeżeli rzecz stanie się potrzebna użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy

Przeczytaj również o tym jak właściwie napisać umowe użyczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pacjent ze znaczną niepełnosprawnością. Jak zadbać o swoje prawa?

Osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym mają prawo do świadczeń z NFZ poza kolejnością. Co robić, gdy placówka nie respektuje tych przepisów? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na ważną interpelację.

FUS: Niby jest stabilnie, ale tendencje są deficytowe. ZUS przedstawił prognozę na lata 2025-2029

W Polsce zmienia się struktura osób pracujących i tych, które zakończyły aktywność zawodową w związku z przejściem na emeryturę lub pobieraniem innych świadczeń. Powoduje to, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych wykazuje tendencje deficytowe, chociaż pozostaje stabilny – wynika z przedstawionej przez ZUS prognozy funduszu na lata 2025-2029.

Uzupełniający urlop macierzyński. Jaka będzie treść wniosku o urlop i jakie trzeba będzie dołączyć załączniki

Będzie nowe rozporządzenie regulujące kwestie dotyczące uprawnień pracowników związanych z rodzicielstwem. Wiadomo już, co będzie musiał zawierać wniosek o uzupełniający urlop macierzyński i jakie załączniki trzeba będzie dołączyć do wniosku.

Czy rozróżniasz: mDowód, e-dowód, dowód osobisty, dowód cyfrowy i elektroniczny. Czym są i jakie mają funkcje?

Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniało w komunikacie, jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy mDowodem, e-dowodem, dowodem osobistym, dowodem cyfrowym i dowodem elektronicznym. Wskazało też jakie funkcje pełnią te dokumenty.

REKLAMA

1000 zł netto na dziecko. Bez kryterium dochodowego. Dla studentów, bezrobotnych i rodziców niepłacących składek chorobowych

Również osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji zawodowej mogą liczyć na pomoc państwa w wychowaniu dzieci. Mowa np. o rodzicach będących studentami czy osobami bezrobotnymi. Mają oni prawo do szczególnego świadczenia w wysokości 1000 zł netto miesięcznie.

Potencjał seniorów na rynku pracy – jak go efektywnie wykorzystać?

Starzejące się społeczeństwo stawia przed rynkiem pracy wyzwania związane z rosnącą liczbą seniorów i mniejszą liczbą pracujących w wieku produkcyjnym. Aktywizacja zawodowa osób starszych nie tylko wykorzystuje ich potencjał, ale także wspiera budowanie bardziej zrównoważonego i inkluzyjnego społeczeństwa.

Dodatek specjalny nie przysługuje za zadania powtarzalne i przewidywalne

Pracownicy samorządowi mają prawo do dodatku specjalnego w razie okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Urzędnikom nie można przyznawać tego dodatku na długi okres za zadania powtarzalne i przewidywalne.

Posiłki i zasiłki na żywność z MOPS. W 2025 r. nowe kryteria

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosły kryteria dochodowe w pomocy społecznej, co wpływa również na wsparcie w ramach programu „Posiłek w domu i w szkole”. Ile wynoszą aktualne progi? Kto może ubiegać się o świadczenia?

REKLAMA

Jesienne ferie w szkołach. Do MEN trafiają postulaty, których nie można ignorować. Trzeba się przyjrzeć organizacji roku szkolnego

Organizacja roku szkolnego nie zmieniła się od lat. Zimowa i wiosenna przerwa świąteczna, a do tego ferie zimowe i wakacje. Czy to się zmieni? Mówi się o trzech semestrach i dodatkowych feriach jesiennych.

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS?

ZUS: prognoza Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2025-2029: saldo roczne FUS jest ujemne. Co wpływa na sytuację finansową FUS? ZUS poinformował, że w latach 2025–2029 Fundusz Ubezpieczeń Społecznych (FUS) pozostaje stabilny, ale wykazuje tendencje deficytowe. Dlaczego?

REKLAMA