Kodeks cywilny przewiduje tylko jedną sytuację gdy można uchylić się od skutków zawartej ugody. Od skutków ugody można się uchylić gdy strony zawarły ja pod wpływem błędu.
Wady oświadczeń woli
Kodeks cywilny podaje błąd jako jedną z wad oświadczeń woli. Inne wady oświadczeń woli to brak świadomości lub swobody, pozorność, błąd, podstęp i groźba.
Przy okazji ugody uregulowane są tylko skutki zawarcia umowy pod wpływem błędu. Nie oznacza to, że ugodę można zawrzeć nie mając świadomości lub pod wpływem podstępu. Oznacza to tylko tyle, że nie od każdej ugody zawartej pod wpływem błędu można się uchylić.
POBIERZ WZÓR: Ugoda
Błąd
Uchylenie się od skutków prawnych ugody zawartej pod wpływem błędu jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy błąd dotyczy stanu faktycznego, który według treści ugody obie strony uważały za niewątpliwy, a spór albo niepewność nie powstałyby, gdyby w chwili zawarcia ugody strony wiedziały o prawdziwym stanie rzeczy.
Ugoda w złej wierze
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego nie można uchylić się od skutków prawnych ugody z powodu odnalezienia dowodów, co do roszczeń, których ugoda dotyczy. Zasada ta jednak nie ma zastosowania gdy ugoda została zawarta w złej wierze.