Ugoda
REKLAMA
REKLAMA
Ugoda to umowa ale również czynność dokonywana przed sądem lub organem administracji publicznej.
REKLAMA
W kodeksie cywilnym
Ugoda jest regulowana przez kodeks cywilny. Zgodnie z treścią tej ustawy przez ugodę strony czynią sobie wzajemnie ustępstwa w zakresie istniejącego między nimi stosunku prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo uchylić spór istniejący lub mogący powstać.
POBIERZ WZÓR: Ugoda
W kodeksie postępowania cywilnego
REKLAMA
Nie tylko jednak kodeks cywilny reguluje problematykę ugody. Czyni to również kodeks postępowania cywilnego. Zgodnie z treścią tego ostatniego - w sprawach, w których zawarcie ugody jest dopuszczalne, sąd powinien w każdym stanie postępowania dążyć do ich ugodowego załatwienia. W tych sprawach strony mogą także zawrzeć ugodę przed mediatorem.
Z przepisu tego wynika, że sąd w toku postępowania powinien dążyć do polubownego zakończenia sporu. Formą takiego polubownego zakończenia sporu jest ugoda. Ugodę można zawrzeć zarówno przed sądem jak i przed mediatorem.
Ugoda zawarta w toku postępowania sądowego jest zamieszczana w protokole i podpisywana przez strony oraz sędziego. Ugoda taka może stanowić podstawę do wszczęcia egzekucji.
W kodeksie postępowania administracyjnego
Ugodę można zawrzeć również w toku postępowania administracyjnego. Sprawy, w których uczestniczą strony o spornych interesach, mogą być załatwiane w drodze ugody sporządzonej przed organem administracji publicznej (ugoda administracyjna).
Ważne w tym wypadku jest to, że nie można zawrzeć ugody z organem władzy publicznej. Ugodę mogą zawrzeć tylko strony. Organ administracji publicznej, przed którym toczy się postępowanie w sprawie, powinien natomiast podejmować czynności skłaniające strony do zawarcia ugody.
Podsumowanie
Ugodę można zawrzeć w toku postępowania cywilnego lub administracyjnego. Jest to także umowa w której strony mogą zobowiązać się nawzajem do pewnych świadczeń lub zakończyć polubownie spór.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat