Istota umowy
Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.
Strony umowy
Stronami umowy spedycji są spedytor i dający zlecenie.
Spedytor to osoba to osoba, która wysyła lub odbiera przesyłkę. Natomiast dający zlecenie to osoba która zleca nadanie przesyłki a ponadto płaci spedytorowi wynagrodzenie.
Istotnym jest, że spedytor musi być przedsiębiorcą. A więc osobą fizyczną, osobą prawną lub jednostką organizacyjną nie posiadającą osobowości prawnej prowadzącą we własnym imieniu działalność gospodarczą.
Dającym zlecenie może być zarówno osoba fizyczna jak i osoba prawna a także tzw. ułomna osoba prawna. Podmiot taki może zarówno prowadzić działalność gospodarczą (być przedsiębiorcą) jak i nie prowadzić działalności gospodarczej.
POBIERZ WZÓR: Umowa spedycji
Obowiązki spedytora
Spedytor obowiązany jest do podejmowania czynności potrzebnych do uzyskania zwrotu niezależnie pobranych sum z tytułu przewoźnego, cła i innych należności związanych z przewozem przesyłki.
Spedytor obowiązany jest do podjęcia czynności potrzebnych do zabezpieczenia praw dającego zlecenie lub osoby przez niego wskazanej względem przewoźnika lub innego spedytora.
Jeżeli spedytor jest jednocześnie przewoźnikiem wtedy ma jednocześnie obowiązki spedytora i przewoźnika. Oprócz wymienionych tu obowiązków odpowiada za bagaż podróżnych, musi wystawić list przewozowy, powinien niezwłocznie powiadomić odbiorcę o nadejściu przesyłki.
Obowiązki dającego zlecenie
Dający zlecenie ma jeden ale bardzo ważny obowiązek. Mianowicie musi zapłacić spedytorowi za wykonane przez niego usługi. Umowa spedycji jest bowiem umową odpłatną i jako taka zakłada zawsze, że spedytorowi zawsze należy się wynagrodzenie za wykonaną pracę .
Ustawowe prawo zastawu
Dla zabezpieczenia roszczeń wynikłych ze zleceń spedycji przysługuje spedytorowi ustawowe prawo zastawu na przesyłce. Oznacza to, że spedytor może nie wydać przesyłki odbiorcy do czasu aż dający zlecenie nie zapłaci wszystkich niezbędnych opłat.
Przedawnienie roszczeń
Przy każdej umowie ważny jest okres po upływie którego roszczenia wynikające z takiej umowy przedawniają się. W wypadku umowy spedycji okres przedawnienia wynosi 1 rok.
Termin ten zaczyna się liczyć w wypadku roszczeń wynikających z uszkodzenia przesyłki- od dnia dostarczenia przesyłki. W wypadku roszczeń wynikających z całkowitej utraty przesyłki lub jej dostarczenia z opóźnieniem od dnia kiedy przesyłka miała być doręczona. We wszystkich innych sprawach od dnia kiedy wykonano umowę.