REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym a postępowanie o zatwierdzenie układu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Filip Kozik
 Kancelaria prawna KL Law Polska Sp. z o.o.
Ekspert z zakresu prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego
Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym w postępowaniu o zatwierdzenie układu/fot. Shutterstock
Umowa z doradcą restrukturyzacyjnym w postępowaniu o zatwierdzenie układu/fot. Shutterstock
fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika inicjuje postępowanie o zatwierdzenie układu. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby posiadał on licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Postępowanie o zatwierdzenie układu

REKLAMA

Postępowanie o zatwierdzenie układu jest jednym z czterech rodzajów postępowań, które reguluje ustawa Prawo restrukturyzacyjne (dalej PrRestr). Co do zasady, ma ono najmniej sformalizowany charakter, a organy państwowe są zaangażowane do minimum. Zgodnie z założeniem ustawodawcy ma ono umożliwiać zawarcie układu przez dłużnika z wierzycielami na skutek samodzielnego zbierania głosów wierzycieli. Rolą sądu pozostaje jedynie zatwierdzenie tegoż układu. Warunkiem umożliwiającym przeprowadzenie postępowania o zatwierdzenie jest suma wierzytelności spornych, która nie powinna przekraczać 15% sumy wierzytelności uprawniających do głosowania.

REKLAMA

Do czynności mających na celu restrukturyzację dłużnika zalicza się m.in. samodzielny wybór doradcy restrukturyzacyjnego, który docelowo ma pełnić funkcję nadzorcy układu. W dalszej kolejności należy wyznaczyć dzień układowy, a nadzorca układu sporządza plan restrukturyzacyjny i spis wierzytelności. Po przeprowadzeniu głosowania wśród wierzycieli kolejnym etapem jest złożenie wniosku do sądu o zatwierdzenie układu.

Polecamy: Kodeks kierowcy - zmiany 2019

Zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika

Niemniej, tym co inicjuje postępowanie jest zawarcie umowy z doradcą restrukturyzacyjnym przez dłużnika. Umowa ta powinna stanowić o konieczności przygotowania propozycji układowych, przeprowadzeniu samodzielnego zbierania głosów, a także o złożeniu wniosku do sądu. Moment podpisania umowy przez obie strony oznacza rozpoczęcie pełnienia funkcji nadzorcy układu przez doradcę restrukturyzacyjnego. Przepisy nie wykluczają jednak możliwości ustalenia innego terminu pełnienia tejże funkcji. Podobnie jak dopuszczalne jest zawarcie umowy przedwstępnej lub pod warunkiem zawieszającym. O ile wybór nadzorcy układu nie jest skrępowany, o tyle konieczne jest, aby nadzorca układu posiadał licencję doradcy restrukturyzacyjnego.

Zadania nadzorcy układu sprowadzają się kolejno do:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • sporządzenia spisu wierzytelności;
  • sporządzenia planu restrukturyzacyjnego;
  • informowania dłużnika o możliwości zawarcia układu pod kątem kryterium ilości wierzytelności spornych;
  • informowania wierzycieli o niezbędnych okolicznościach umożliwiających rzetelne oddanie głosu;
  • przyjmowania zastrzeżeń od wierzycieli;
  • przygotowania sprawozdania.

W przypadku wydania postanowienia o zatwierdzeniu układu do momentu jego uprawomocnienia nadzorca układu pełni rolę nadzorcy sądowego. Przepisy prawa przewidują również możliwość zmiany nadzorcy układu w toku postępowania.

Więcej na temat postępowania o zatwierdzenie układu na blogu autora artykułu: https://www.restrukturyzacja-kancelaria.pl/postepowanie-o-zatwierdzenie-ukladu/

Polecamy serwis: Konsument w sądzie

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Alimenty na dziecko w 2025 roku [FAQ]

Rodzic ubiegający się o alimenty na dziecko ma wiele wątpliwości. Co warto wiedzieć o alimentach w 2025 roku? Prezentujemy odpowiedzi na często zadawane pytania.

Podwyżki od 583 zł do 2920 zł. ZUS przegrał z emerytami. 23 razy. Na razie nieprawomocnie [Wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.]

ZUS odmówił przeliczenia emerytur wykonując wyrok TK z 4 czerwca 2024 r. z uwagi na brak publikacji w Dzienniku Ustaw. ZUS jasno wyjaśnił, że jedyną rzeczą, która go zmusi do przeliczenia emerytury jest wyrok sądu cywilnego. Emeryci poszli więc do sądu. Wyroków jest coraz więcej. Generalnie emeryci wygrywają. ZUS zaskarża seryjnie wyroki sądu okręgowego, aby nie dopuścić do serii wyroków prawomocnych i niekorzystnych dla ZUS. Także sądy apelacyjne zaczynają orzekać korzystnie dla emerytów w II instancji.

Fiskus wlepi karę nawet po przedawnieniu podatku. MF nie chce darować sprawcom przestępstw i wykroczeń skarbowych nawet po latach

Ministerstwo Finansów chce usunąć z kodeksu karnego skarbowego przepis, który pozwala uniknąć kary za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, jeżeli upłynął termin przedawnienia podatku. Taką zmianę zawiera projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw, opublikowany 28 marca 2025 r.

Wybory prezydenckie 2025: Czym jest tzw. pozew w trybie wyborczym? Czego może dotyczyć? Jakie konsekwencje?

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. W przypadku rozpowszechniania nieprawdziwych informacji w trakcie trwania kampanii wyborczej, prawo wyborcze przewiduje szczególny tryb sądowego dochodzenia roszczeń. Czym jest tzw. pozew w trybie wyborczym?

REKLAMA

Ubodzy pracujący: pracują ale są biedni

Co z tego, że wynagrodzenie minimalne rośnie, że jest waloryzacja emerytur i rent jak wciąż mamy z takim zjawiskiem jak: UBODZY PRACUJĄCY. Wiele osób w Polsce wciąż żyje od 1. do 1. Co gorsza, często są to osoby dobrze wykształcone, z ustabiliozowaną sytuacją społeczną rodzinną, znający kilka języków, posiadający doświadczenie zawodowe. Czemu Polska niewiele z tym robi?

Zastrzeż PESEL i śpij spokojnie: Jak ochronić się przed wyłudzeniami kredytów i zawieraniem nieautoryzowanych umów?

Twój PESEL może paść ofiarą oszustwa, nawet gdy o tym nie wiesz. Nowe narzędzie dostępne w aplikacji mObywatel pozwala jednym kliknięciem zablokować możliwość zaciągania kredytów na Twoje dane. Sprawdź, jak działa mechanizm zastrzeżenia PESEL i dlaczego to dziś obowiązkowy krok w ochronie Twojej tożsamości.

Koniec ze spowiadaniem dzieci poniżej 18 roku życia? „Niektóre ofiary molestowania seksualnego ze strony księży mówią, że ich oprawcy wytypowali ich właśnie w konfesjonale”. Sprawą zajęła się komisja sejmowa

Zbliża się Wielkanoc i sezon Pierwszych Komunii Świętych, a wraz z nimi – w Kościele katolickim, wielu wiernych przystępować będzie do spowiedzi. Dotyczy to przy tym nie tylko dorosłych, ale również i dzieci. W sprawie tych ostatnich, w październiku 2024 r., do Sejmu została wniesiona petycja obywatelska, która była przedmiotem obrad Komisji do Spraw Petycji w dniu 3 kwietnia br. W petycji tej, jej autorzy wnieśli o podjęcie przez Komisję inicjatywy ustawodawczej, której skutkiem byłoby wprowadzenie zakazu „spowiadania dzieci poniżej 18 roku życia w Kościele katolickim i innych kościołach, jeśli ją stosują”, ponieważ w ich ocenie – „żadna obca osoba dorosła nie ma prawa przesłuchiwać dziecka sam na sam, bez nadzoru opiekunów i psychologów”. Nie chodzi jednak wyłącznie o praktyki kościoła Katolickiego, ale wszystkich związków wyznaniowych, które stosują spowiedź indywidualną.

Pierwsze Klucze do… wyższych cen? Nowy program mieszkaniowy pod lupą: dopłaty, które mogą nam zaszkodzić?

Nowy program „Pierwsze Klucze”, zaprojektowany przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii, ma pomóc Polakom w zdobyciu własnego „M”. Jednak w opinii wiceszefa MFiPR Jana Szyszki projekt może wywołać odwrotny skutek – zamiast zwiększyć dostępność mieszkań, tylko podbije ceny i zasili kieszenie deweloperów oraz banków. Czy czeka nas powtórka z rozrywki po „Bezpiecznym Kredycie 2 proc.”? Sprawdźmy, co naprawdę kryje się za tym pomysłem.

REKLAMA

3 stopnie niepełnosprawności a zasiłki z MOPS w 2025 r. [LISTA]

Legitymowanie się określonym stopniem niepełnosprawności może niekiedy decydować o możliwości uzyskania konkretnego wsparcia w ośrodkach pomocy społecznej. Jakie zasiłki wypłaca MOPS i ile wynoszą w 2025 r.? Kto może je otrzymać?

Bezpłatna rehabilitacja lecznicza na koszt ZUS-u. Dwa nowe profile w 2025 roku

Niemal od 30 lat Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej. Co roku w ramach tego programu z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W 2025 roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.

REKLAMA