REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa spedycji - WZÓR UMOWY

Piotr Chmiel

REKLAMA

Przez umowę spedycji spedytor zobowiązuje się za wynagrodzeniem w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do wysyłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem.

REKLAMA

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa spedycji


UMOWA SPEDYCJI


zawarta w dniu ....................... r. w ........................., pomiędzy:


1. ............................................................................ z siedzibą w .................................... przy ul. ...................................., zwanym dalej Zleceniodawcą,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,


oraz


2. ................................................................................................. z siedzibą w .................................... przy ul. ...................................., numer KRS ......................... zwanym dalej Spedytorem, reprezentowanym przez:

...........................................,

...........................................,


o następującej treści:


§ 1

Zleceniodawca zleca Spedytorowi w zakresie działalności jego przedsiębiorstwa świadczenie usług spedycyjnych przy przewozach krajowych i międzynarodowych, a Spedytor przyjmuje zlecenie.

§ 2

1. W ramach niniejszej umowy Spedytor zobowiązany jest do:

a) dokonywania wszelkich czynności faktycznych mających na celu przygotowanie przesyłki Zleceniodawcy do przewozu, a w szczególności sprawdzenie stanu przesyłki, opakowanie, zważenie, dostarczenie przesyłki przewoźnikowi, załadunek,

b) zawierania umów przewozu i przygotowania listów przewozowych,

c) przeprowadzania odpraw celnych,

d) ubezpieczania przesyłki w czasie transportu,

e) konwojowania przesyłek niebezpiecznych (ADR),

f) przewozu przesyłek własnymi środkami transportu w przypadkach określonych w § 7 umowy, 

g) odbioru przesyłek i ich wyładunku oraz ich przechowania do czasu odbioru przez Zleceniodawcę lub odbiorcę,

h) udzielania Zleceniodawcy porad technicznych co do najbardziej wskazanego sposobu przewozu przesyłek, sporządzania dokumentacji niezbędnej do przewozu oraz innych okoliczności mających znaczenia dla prawidłowego wykonania przewozu.

2. Dokonując na podstawie niniejszej umowy czynności prawnych, a w szczególności zawierając umowy przewozu Spedytor działa w imieniu własnym. Spedytor ma obowiązek wydać Zleceniodawcy wszystko co przy wykonaniu umowy uzyskał dla niego.

§ 3

1. Wykonanie usług spedycyjnych następować będzie na podstawie pisemnego zlecenia spedycyjnego. Wzór zlecenia spedycyjnego określa załącznik nr 1.

2. Zleceniodawca jest zobowiązany zlecać Spedytorowi wykonanie usług spedycyjnych na formularzu zlecenia, którego wzór określa załącznik nr 1 do umowy. W przypadku nie wykonania tego obowiązku Spedytor może odmówić wykonania usług spedycyjnych, chyba że Zleceniodawca potwierdzi zlecenie na formularzu.

§ 4

Zleceniodawca zobowiązany jest do zwrotu Spedytorowi wszelkich wydatków poniesionych w związku z wykonaniem zlecenia spedycyjnego oraz zapłaty wynagrodzenia.

§ 5

1. Za wykonane usługi spedycyjne Spedytorowi przysługuje wynagrodzenie. Wysokość wynagrodzenia określa taryfa Spedytora.

2. Taryfa Spedytora obowiązująca w dniu zawarcia umowy stanowi załącznik nr 2 do umowy. Taryfa określa zasady zmiany jej wysokości.



§ 6

REKLAMA

1. Wynagrodzenie Spedytora płatne będzie na podstawie faktury VAT wystawionej przez Spedytora na koniec każdego miesiąca. Faktura powinna zawierać szczegółowe zestawienie usług wykonanych przez Spedytora w odniesieniu do każdej przesyłki (zlecenia spedycyjnego).

2. Na koniec każdego miesiąca Spedytor przedstawi Zleceniodawcy zestawienie wydatków poniesionych w związku z wykonaniem przewozu. Koszty ubezpieczenia przesyłki w czasie przewozu ponosi Spedytor.

3. Wynagrodzenie Spedytora płatne będzie przelewem na rachunek bankowy Spedytora ulokowany w ........................................., nr ....................................................... w terminie 14 dni od doręczenia Zleceniodawcy faktury.

§ 7

W przypadkach gdy termin przewozu przesyłki ma być krótszy niż 48 godzin, a w przypadku przewozów międzynarodowych – krótszy niż 72 godziny. Spedytor może wykonać przewóz własnymi środkami transportu.

§ 8

Spedytor ponosi odpowiedzialność za przewoźników i dalszych spedytorów, którymi posługuje się przy wykonaniu umowy, chyba że nie ponosi winy w wyborze.

§ 9

Strony zobowiązują się wykonywać zobowiązania wynikające z niniejszej umowy z należytą starannością wymaganą w obrocie profesjonalnym, dbałością o zachowanie dobrego imienia i wzajemnych interesów gospodarczych oraz wedle najlepszej wiedzy i umiejętności.

§ 10

Strony zobowiązują się do zachowania tajemnicy handlowej, obejmującej wszelkie informacje handlowe, które uzyskały w związku z realizacją niniejszej umowy.

§ 11

REKLAMA

Spedytor gwarantuje wykonanie zlecenia spedycyjnego w terminie nie dłuższym niż 7 dni. W przypadku wykonania zlecenia ze zwłoką wynoszącą więcej niż 24 godziny Spedytor zapłaci Zleceniodawcy karę umowną w wysokości ................... zł (.......................................................), chyba że zwłoka wynika z okoliczności od niego niezależnych.

Okolicznościami niezależnymi od Spedytora są w szczególności strajki przewoźników, czasowe zamknięcie granic, wypadki komunikacyjne z udziałem przewoźnika przewożącego przesyłkę, blokady dróg.

§ 12

Z chwilą dokonania załadunku Spedytor przejmuje ryzyko przypadkowej utraty lub uszkodzenia lub zniszczenia ładunku. Ryzyko przechodzi na odbiorcę po dokonaniu wyładunku.



§ 13

Spedytorowi przysługuje prawo do ustalenia trasy przewozu między punktami docelowymi, w szczególności obejmuje ono wybór przejść granicznych.

§ 14

Spedytor nie ponosi odpowiedzialności za różnice wagowe i ilościowe stwierdzone przy rozładunku, jeżeli nie przekraczają one norm ubytków naturalnych oraz przy zgodnej liczbie sztuk i nienaruszonych opakowaniach wchodzących w skład ładunku.

§ 15

Niniejsza umowa została podpisana na czas nieokreślony i obowiązuje od dnia podpisania przez strony.

§ 16

Każda ze stron może wypowiedzieć umowę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie powinno nastąpić w formie pisemnej listem poleconym na adres siedziby drugiej strony umowy pod rygorem bezskuteczności.

§ 17

Wszelkie zmiany umowy wymagają zachowania formy pisemnej pod rygorem nieważności.

§ 18

W zakresie nieuregulowanym stosuje się przepisy prawa przewozowego i konwencji o międzynarodowym przewozie drogowym.

§ 19

Wszelkie spory wynikające z niniejszej umowy strony rozstrzygać będą w sposób polubowny. W przypadku braku możliwości polubownego rozstrzygnięcia sporu właściwym dla jego rozpatrzenia będzie sąd siedziby Zleceniodawcy.

§ 20

Niniejsza umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze stron.



..........................................          ...........................................
              Zleceniodawca                      Spedytor

POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa spedycji

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA