Co powinna zawierać umowa o nadzór inwestorski?
REKLAMA
REKLAMA
Inwestor ma swobodę podjęcia decyzji co do ustanowienia inspektora. W ustawie Prawo budowlane mamy jednak wymienione przypadki, w których inwestor ma obowiązek ustanowienia inspektora.
REKLAMA
Te przypadki to:
• obowiązek ustanowienia inwestora w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi oraz
• kompetencja właściwego organu administracji budowlanej, który może w decyzji o pozwoleniu na budowę nałożyć na inwestora obowiązek ustanowienia inspektora nadzoru inwestorskiego, a także obowiązek zapewnienia nadzoru autorskiego, w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania obiektu lub robót budowlanych bądź przewidywanym wpływem na środowisko.
Zobacz: Na czym polega umowa franchisingu?
Szczegółowe określenie rodzajów obiektów budowlanych, przy których wymagane jest powołanie inspektora nadzoru inwestorskiego, znajduje się w rozporządzeniu ministra infrastruktury z 19 listopada 2001 r.
Rozporządzenie to wymienia m.in. budowle i budynki:
• użyteczności publicznej i zamieszkania zbiorowego o kubaturze 2.500 m3 i większej,
• wpisanych do rejestru zabytków,
• w zakresie przebudowy, rozbudowy oraz wykonywania rekonstrukcji lub remontów, budynków i budowli o wysokości nad terenem 15 m i większej,
• budowli mostowych wszelkich typów, w tym wiaduktów, estakad i innych podobnych obiektów budowlanych,
• zapór ziemnych i wałów przeciwpowodziowych o wysokości 3 m i większej lub chroniących miasta, wsie, obszary rolne i leśne o powierzchni powyżej 1.000 ha
Umowa
Umowa o nadzór inwestorski zawierana jest w formie umowy zlecenia oraz umowy o dzieło. Bardzo rzadko w formie umowy o pracę.
Bezpłatny wzór: Umowa o pełnienie nadzoru inwestorskiego
Zakres usług
REKLAMA
Umowa powinna w sposób jasny i jednoznaczny określać zakres usług, jakie zobowiązuje się świadczyć inspektor. W umowie musi znaleźć się zawarty w prawie budowlanym zakres obowiązków, który może być rozszerzony, jednak nigdy ograniczony.
Zlecający musi zawrzeć również postanowienia dotyczące czuwania nad zgodnością wykonywanych prac z umową pomiędzy wykonawcą a inwestorem. Nadzór nad tą zgodnością jest bowiem pominięty w prawie budowlanym.
W umowie określony jest również okres wykonywania nadzoru.
Wynagrodzenie
Wynagrodzenie inspektora może być określone na dwa sposoby. Pierwszy to określenie kwotowe, drugi to procentowe w stosunku do wartości inwestycji. Wynagrodzenie może zostać podwyższone lub zmniejszone.
Zobacz serwis: Umowy
Kary umowne
W umowie można zawrzeć postanowienie dotyczące kary umownej w przypadku, gdy nieprawidłowe wykonywanie pracy przez inspektora narazi inwestora na straty.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat