Umowa przechowania w codziennych sytuacjach
REKLAMA
REKLAMA
Istota umowy przechowania
W umowie przechowania jedna ze stron – przechowawca - zobowiązuje się do przechowania w stanie nie pogorszonym rzeczy ruchomej drugiej strony – składającego.
Obowiązkiem przechowawcy jest przechowywać oddaną mu rzecz w taki sposób, do jakiego się zobowiązał, a w braku umowy, w taki sposób, jaki wynika z właściwości przechowywanej rzeczy i z okoliczności.
REKLAMA
Zobacz serwis: Umowy
Czas trwania umowy
Składający może w każdej chwili zażądać zwrotu rzeczy oddanej na przechowanie, bez względu na to, czy umowa została zawarta na czas określony, czy nieokreślony. Przechowawca może żądać odebrania rzeczy przed upływem terminu określonego w umowie tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy grozi to jego interesom lub przechowywanej rzeczy, jeżeli umowę zawarto na czas określony. Jeżeli umowa przechowania została zawarta na czas nieokreślony, a także gdy przechowanie następuje nieodpłatnie, przechowawca może żądać odebrania rzeczy w każdej chwili, z tym tylko zastrzeżeniem, że zwrot nie może nastąpić w chwili nieodpowiedniej dla składającego.
Zobacz: Co trzeba wiedzieć o umowie przechowania
Przechowanie dorozumiane
REKLAMA
Co ważne, umowa przechowania nie wymaga formy szczególnej, może zostać zawarta ustnie, albo nawet w sposób dorozumiany. I tak np. poprzez wręczenie kurtki szatniarzowi dochodzi do zawarcia umowy przechowania. Ma to szczególne znaczenia w przypadku usługodawców, takich jak lekarze, adwokaci, fryzjerzy, restauratorzy, w przypadku których zobowiązanie do przechowania rzeczy klienta jest efektem ubocznym świadczenia usługi.
Fryzjer umieszczając wieszak przy drzwiach i klient, który zostawia na nim okrycie wierzchnie, przystają tym samym na umowę przechowania. Na jej mocy prowadzący zakład fryzjerski zobowiązuje się do przechowania kurtki w stanie nie pogorszonym. Jest to umowa dorozumiana, na której ważność nie ma wpływu jej odpłatność czy nieodpłatność.
POBIERZ BEZPŁATNY WZÓR: Umowa przechowania
Odpowiedzialność przechowawcy
Odpowiedzialność przechowawcy rozciąga się na sytuacje, gdy bez zgody składającego i bez koniecznej potrzeby, używa rzeczy lub gdy zmienia miejsce i sposób przechowywania, oraz oczywiście w wypadku gdy rzecz uległa uszkodzeniu bądź została utracona.
Dlatego też jakiekolwiek oświadczenia czy kartki informujące o braku odpowiedzialności przechowawcy za rzeczy oddane w przechowanie są bezskuteczne. Fryzjer nie więc racji twierdząc, iż nie ponosi odpowiedzialności za zaistniałą sytuację. Zwrot rzeczy powinien
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat