Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 2

Jak sobie radzić z firmą windykacyjną?
Przedsiębiorcy coraz częściej sprzedają swoje wierzytelności firmom windykacyjnym, odzyskując w ten sposób chociaż część pieniędzy. Ale co to oznacza dla dłużnika?

Przelew wierzytelności

Pozbywanie się niespłaconych długów odbywa się przeważnie w formie przelewu wierzytelności. Zgodnie z art. 509 Kodeksu cywilnego wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania.

Jak zostało to już wspomniane w pierwszej części tego tematu firma windykacyjna nie ma uprawnień komorniczych, nie może zatem przeprowadzać egzekucji komorniczej. To odpowiedź na obawy dłużników, którzy obawiają się np. zajęcia konta bankowego przez windykatora.

Czytaj więcej: Firma windykacyjna: płacić, czy nie płacić? – cz. 1

Sytuacja dłużnika

Przy przelewie wierzytelności jej nabywca (cesjonariusz) wstępuje w prawa i obowiązki poprzedniego wierzyciela. Tym samym służą mu te same roszczenia co poprzednio uprawnionemu. Z drugiej jednak strony cesjonariusz nie może uzyskać większych uprawnień, niż te jakimi dysponował pierwotny wierzyciel. Nie ma zatem powodu, by do wezwań firmy windykacyjnej podchodzić inaczej, niż do wezwań np. operatora komórkowego.

Kodeks cywilny, w art. 513, daje dłużnikowi możliwość skorzystania z tych samych uprawnień, jakimi ten dysponowałby wobec zbywcy wierzytelności. Będzie można się wobec firmy windykacyjnej powołać na wszelkie zarzuty, które przysługiwałyby nam względem wierzyciela.

Dłużnik na podstawie przepisów o sprzedaży konsumenckiej w Internecie odstąpił od umowy w terminie do 10 dni od zawarcia umowy. Sklep internetowy sprzedał jednak wierzytelność firmie windykacyjnej, która domaga się zapłaty umówionej ceny. Dłużnik może w takiej sytuacji podnieść zarzut nieistniejącego roszczenia z powodu skutecznego odstąpienia od umowy.

Przedawnienie

W każdej sytuacji, gdy zgłosi się do nas windykator należy sprawdzić, czy dochodzone roszczenie nie uległo przedawnieniu. W sytuacjach dotyczących konsumentów roszczenia przedsiębiorców przedawniają się najpóźniej po 3 latach.

Zobacz również: Masz dług do spłacenia? Zobacz czy się nie przedawnił

Naszej czujności nie powinno zwieść to, że spłacenia długu domaga się firma windykacyjna. Dochodzenie przedawnionych roszczeń to już powszechna praktyka, a cesjonariusze (czyli nabywcy wierzytelności) korzystają z niewiedzy dłużników. Tymczasem zarzut przedawnienia jest skuteczny tylko w sytuacji podniesienia go w formie zarzutu przez dłużnika. Bez tego zarzutu, wierzytelność przedawniona może być dochodzona przed sądem.

Bieg przedawnienia ulega przerwaniu przez czynność sądową, uznanie roszczenia przez dłużnika lub mediację. Biegu przedawnienia nie przerywa skierowanie pism do dłużnika, jak również przejęcie wierzytelności przez firmę windykacyjną. Prośba dłużnika o rozłożenie spłaty długu na raty jest uznawane za uznanie długu, co przerywa bieg przedawnienia.

Prawo
Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Czasu jest mało
18 lip 2024

Ponad 18 tys. nauczycieli będzie stratnych od września 2024 r. A wszystko przez nabycie prawa do emerytury. Czy można jeszcze liczyć na zmianę przepisów? Wydaje się to wątpliwe, jednak środowisko nauczycielskie nie rezygnuje ze swoich starań.

Prezydent skierował do TK nowelę Kodeksu wyborczego - chodzi o głosowanie korespondencyjne
18 lip 2024

Nowela Kodeksu wyborczego trafi do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej. Prezydent Andrzej Duda zarzuca, że wyłączające możliwości głosowania korespondencyjnego  wyborach samorządowych dla osób podlegających kwarantannie czy izolacji jest niezgodne z Konstytucją. 

Babciowe od 1 października. Pierwsze wypłaty jednak nie od razu
18 lip 2024

Wnioski o przyznanie babciowego, czyli do programu Aktywny Rodzic będzie można składać od 1 października 2024 r. Pierwsze pieniądze mają zostać wypłacone rodzicom do końca roku, w listopadzie i grudniu. ZUS ma być gotowy do obsługi wniosków i wypłaty świadczeń.

10 nowych obowiązków pracodawców a tylko 2 miesiące czasu
18 lip 2024

10 nowych obowiązków pracodawców - czy zdążą je wypełnić? Zostały tylko 2 miesiące czasu. Jakie konsekwencje grożą za niedotrzymanie terminu i nieprzestrzeganie nowych przepisów? Trzeba się spieszyć.

Popularny lek teraz dostępny bez recepty. Decyzję podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych
18 lip 2024

Popularny lek na potencję teraz dostępny bez recepty. Decyzję w tej sprawie podjął Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, który zmienił kategorię dostępności leku z Rp na OTC. To oznacza, że do zakupu nie jest potrzebne zalecenie lekarza.

Kolorowe paski na zgrzewach tubek past do zębów i innych kosmetyków. Czy wiesz co znaczą? Ekspert obala mity
18 lip 2024

Badania pokazują, że 76,9% dorosłych Polaków nie zna znaczenia kolorowych pasków na tubkach past do zębów. Natomiast tylko 7,9% ankietowanych uważa, że wie, o czym one mówią. Natomiast 15,2% badanych twierdzi, że nie pamięta, o co w tym chodzi. Autorzy raportu przekonują, że choć na pierwszy rzut oka temat wygląda dość błaho, to długofalowo wprowadzeni w błąd konsumenci mogą na tym zdrowotnie ucierpieć. Raport obala też mity, że wyżej wskazane paski przynoszą konsumentom jakieś istotne informacje o składzie bądź innych aspektach past do zębów. Jedocześnie eksperci dodają, że właściwie nie mają one żadenego znaczenia, bo są to tylko i wyłącznie oznaczenia o charakterze drukarskim.

Obawa przed sztuczną inteligencją. Czy AI pozbawi nas pracy?
18 lip 2024

Technologia może pomóc w obliczu zmniejszania się siły roboczej spowodowanego starzeniem się populacji. Jednak prawie połowa respondentów spodziewa się, że sztuczna inteligencja zmniejszy dostępność miejsc pracy - poinformowano w raporcie Allianz Trade.

Tylko ZUS czy również OFE ma gromadzić składki? Oświadczenie tylko do 31 lipca. Ważna decyzja dla mężczyzn przed 55 r. życia i kobiet przez 50. urodzinami
18 lip 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.

4-dniowy tydzień pracy sprawdza się za granicą. Polscy pracodawcy są sceptyczni
18 lip 2024

Polscy pracodawcy nie palą się do skrócenia tygodniowego czasu pracy, a 51 proc. uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. W programach pilotażowych przeprowadzonych w innych krajach odnotowano m.in. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców. Krótszy czas pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie już 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość.

Mój Prąd 6.0 - wnioski od 2 września 2024 r. Dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej przyłączonej po 1 sierpnia 2024 r. tylko z magazynem energii i rozliczanej w systemie net-billing
18 lip 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało założenia programu Mój Prąd 6.0. Dofinansowanie otrzymają tylko takie mikroinstalacje fotowoltaiczne (PV), zgłaszane do przyłączenia do sieci po 1 sierpnia 2024 r., które będą współdziałać z magazynem energii i będą rozliczane w systemie net-billing. Nabór wniosków zaczyna się 2 września br.

pokaż więcej
Proszę czekać...