Umowa o przeprowadzenie remontu
REKLAMA
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa o wykonanie usług remontowych
REKLAMA
Umowa o przeprowadzenie remontu jest umową nienazwaną, dlatego zwykle zawiera się ją jako umowę o dzieło, natomiast przy większych pracach wymagających pozwolenia na budowę, umowę o roboty budowlane.
W umowie o przeprowadzenie remontu należy dokładnie określić:
- strony umowy
- zakres wykonywanych prac ( w tym kwestię ewentualnych dodatkowych prac )
REKLAMA
Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu powinniśmy uwzględnić wszelkie prace do których wykonania będzie zobowiązana firma remontowa. Pomoże nam to uniknąć problemu ewentualnej podwyżki wynagrodzenia, przysługującej wykonawcy za dodatkowe prace nieprzewidziane w kosztorysie.
Jeżeli w trakcie remontu wykonawca uzna, że niezbędne jest przeprowadzenie dodatkowych prac, nieprzewidzianych w kosztorysie, powinien skonsultować to z zamawiającym i określić wysokość podwyżki wynagrodzenia za ich wykonanie. W przypadku przeprowadzenia ich bez zgody zamawiającego, nie będzie mógł domagać się zapłaty.
Kiedy wykonawca może domagać się podwyżki wynagrodzenia
Przy ustaleniu podwyżki ważne jest kto dokonał zestawienia planowanych prac będących podstawą obliczenia wynagrodzenia kosztorysowego. Jeżeli zestawienie sporządził zamawiający, wówczas wykonawca może domagać się podwyżki umówionego wynagrodzenia za nieprzewidziane w nim dodatkowe prace, które powinny być wykonane.
W przypadku sporządzenia kosztorysu przez wykonawcę, może domagać się podwyżki wynagrodzenia tylko wtedy, gdy mimo zachowania należytej staranności nie mógł przewidzieć konieczności wykonania prac dodatkowych. Jeżeli podwyższenie wynagrodzenia okazałoby się znaczne, zamawiający może od umowy odstąpić, płacąc wykonawcy odpowiednią część umówionego wynagrodzenia.
- terminy rozpoczęcia, wykonania i zakończenia poszczególnych prac
- wskazanie, która ze stron kupuje materiały i dostarcza je do remontowanego lokalu oraz ustanowienie ewentualnej zaliczki (z zastrzeżeniem, że rozliczenie z tego tytułu nastąpi na podstawie faktur i rachunków)
- wysokość wynagrodzenia za wykonane prace remontowe
Wynagrodzenie za wykonane prace remontowe może być, zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, ustalone jako kosztorysowe albo ryczałtowe. Wynagrodzenie kosztorysowe określa się na podstawie planowanych prac i przewidywanych kosztów. Strony mogą zmienić jego wysokość w trakcie prac remontowych jeżeli nastąpi zmiana zakresu lub kosztów wykonywanych prac. Wynagrodzenie ryczałtowe ustala się natomiast z góry, jako uzgodnioną przez strony konkretną sumę pieniężną. W trakcie realizacji umowy wykonawca nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia, nawet jeżeli zaistniałaby konieczność wykonania dodatkowych prac remontowych, nieuwzględnionych w kosztorysie prac, chyba że strony postanowią w umowie inaczej, wskazując sytuacje w których taka zmiana będzie możliwa. Warto jednak zauważyć, że wynagrodzenie ryczałtowe wydaje się dużo bezpieczniejszą formą dla zamawiającego.
Zobacz serwis: Dom
Umowa powinna ponadto zawierać:
- kosztorys prac (zestawienie planowanych prac powinno być uzgodnione zarówno przy wynagrodzeniu kosztorysowym jak i ryczałtowym)
- jeżeli jest to wymagane, do umowy należy załączyć uzyskane pozwolenie na budowę
Ustanowienie kary umownej
Strony mogą ustalić karę umowną, określając w umowie jej wysokość oraz okoliczności, w których wykonawca będzie musiał ją uiścić, np. opóźnienia w rozpoczęciu lub zakończeniu prac remontowych, ich nieprawidłowe wykonywanie lub ewentualne szkody. Przy czym niezależnie od postanowień umowy w przypadku zwłoki w wykonaniu remontu zamawiający będzie mógł odstąpić od umowy i dochodzić odszkodowania za straty spowodowane niedotrzymaniem umówionych terminów.
Zobacz również serwis: Nieruchomości
Uzyskanie gwarancji od wykonawcy
Zawierając umowę o przeprowadzenie remontu warto również zastrzec gwarancję na świadczone przez wykonawcę usługi, uzgadniając przez jaki okres będzie zobowiązany do usunięcia ewentualnych wad. Taka ochrona przysługuje również na podstawie przepisów kodeksu cywilnego w stosunku do umów o dzieło zawartych z udziałem konsumentów, do których stosuje się odpowiednio przepisy o niezgodności towaru z umową.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat