Na mocy zawartej umowy poręczenia zobowiązał się Pan względem wierzyciela do wykonania zobowiązania, na wypadek, gdyby pana kolega X go nie wykonał. Poręczenie jest bowiem dodatkowym zabezpieczeniem spłaty wierzytelności.
POBIERZ WZÓR: Umowa poręczenia
Wygaśnięcie zabezpieczania
Jednakże w opisanym przypadku doszło do zmian stron umowy podstawowej. Dotychczasowy dłużnik został zwolniony z długu, a jego miejsce zajęła osoba trzecia, która przejęła dług.
W takiej sytuacji, jeżeli wierzytelność jest zabezpieczona poręczeniem lub ograniczonym prawem rzeczowym ( zastawem, hipoteką, użytkowaniem, służebnością itp.) ustanowionym przez osobę trzecią, zabezpieczenie takie wygasa z chwilą przejęcia długu.
Przepis ten ma na celu ochronę poręczycieli i innych osób, które zabezpieczyły zaspokojenie wierzytelności przez dłużnika. Wstąpienie w dług główny przez nowy podmiot będący w gorszej sytuacji majątkowej zwiększa prawdopodobieństwo dochodzenia głównego roszczenia od poręczyciela.
Zgoda poręczyciela
Poręczenie lub ograniczone prawo rzeczowe nie wygaśnie tylko w przypadku gdy, poręczyciel lub osoba trzecia, która zabezpieczyła wierzytelność wyrazi zgodę na dalsze trwanie zabezpieczenia. Co prawda kodeks cywilny nie przewiduje zachowania szczególnej formy dla takiego oświadczenia, bezpieczniej jest jednak sporządzić je na piśmie, zważywszy na to, iż umowa poręczenia powinna być zawarta w takiej formie pod rygorem nieważności.
Podstawa prawna: art. 525 kodeksu cywilnego