Umowa leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu w roku 2000 została uregulowana w kodeksie cywilnym, w myśl kodeksowej definicji finansujący (leasingodawca) zobowiązuje się nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w umowie i oddać tę rzecz korzystającemu (leasingobiorca) do używania albo do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w określonych ratach odpowiednie wynagrodzenie pieniężne.
REKLAMA
POBIERZ WZÓR: Umowa leasingu
Zgłaszanie wad
REKLAMA
Warto podkreślić, że przedmiot umowy leasingu jest przez cały czas trwania umowy własnością leasingodawcy, jednakże z chwilą zawarcia umowy ze zbywcą, uprawnienia z tytułu wad rzeczy przechodzą na korzystającego. Konsekwencją tego zapisu jest m.in. obowiązek wydania korzystającemu odpisów wszelkich dokumentów i gwarancji dotyczących używanej rzeczy( jeżeli gwarancja jest imienna należy zawrzeć dodatkowo umowę cesji między korzystającym a finansującym).
Z powyższego wynika, iż wyłącznie Pan jest uprawniony do żądania naprawy rzeczy czy też jej wymiany, jeżeli oczywiście wady nie są konsekwencją używania rzeczy niezgodnie z jej przeznaczeniem czy też właściwościami. W tym celu musi się Pan udać bezpośrednio do sprzedawcy rzeczy (zbywcy) ponieważ zasadą jest, iż firma leasingowa nie odpowiada wobec leasingobiorcy za wady rzeczy, chyba że powstały one na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność.
Nie można samodzielnie odstąpić od umowy
Natomiast w sytuacji gdy sprzedawca nie będzie chciał lub nie będzie mógł naprawić/ wymienić wadliwej rzeczy, leasingobiorca może żądać od firmy leasingowej, by ta odstąpiła od umowy ze sprzedającym z powodu wad rzeczy.
Zatem prawo do odstąpienia od umowy sprzedaży przysługuje wyłącznie leasingodawcy. Wskutek odstąpienia od umowy sprzedaży ze zbywcą umowa leasingu wygasa.
W takiej sytuacji firma leasingowa może żądać od leasingobiorcy natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie uzyskała wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą ( takimi korzyściami jest np. zaplata ceny leasingowanego sprzętu przez sprzedającego).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat