Umowa pożyczki na piśmie
REKLAMA
REKLAMA
Umowa pożyczki która przewyższa 500 zł. powinna być zawarta na piśmie. Stanowi o tym kodeks cywilny. Gdy umowa nie ma formy pisemnej wtedy jest ważna ale strony umowy mają pewne utrudnienia w dochodzenia swoich praw z takiej umowy.
REKLAMA
W sporze niedopuszczalny jest dowód ze świadków lub z przesłuchania stron na okoliczność dokonania czynności. Mówiąc prostym językiem nie można przed sądem udowadniać, że zawarło się taką umowę za pomocą zeznań stron lub świadków
Powyższa zasada nie ma zastosowania do sytuacji gdy obydwie strony zgadzają się na przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków (przesłuchania stron) lub gdy dokonanie czynności prawnej będzie uprawdopodobnione pismem.
Strony zatem mogą zgodzić się na przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków. Strona może przedstawić również dokumenty świadczące o zawarciu umowy (np. listy wymieniane między stronami, pokwitowanie otrzymania pieniędzy).
POBIERZ WZÓR: Umowa pożyczki
Może zatem Pani dochodzić zwrotu pieniędzy przed sądem ale musi Pani liczyć się z opisanymi wyżej utrudnieniami. Radzę zgromadzić wszystkie dokumenty świadczące o tym, że sąsiad zaciągnął u Pani pożyczkę. Mogą to być listy sąsiada do Pani, e-maile, pokwitowanie. Dokumenty te będzie trzeba dołączyć do ewentualnego pozwu.
Podstawa prawna: art. 720 par. 2 k.c.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat