Wypowiedzenie umowy pożyczki

Bartłomiej Ceglarski
rozwiń więcej
Wypowiedzenie umowy pożyczki/ fot.Shutterstock
Umowa pożyczki została uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Przepisy pozwalają na wypowiedzenie umowy pożyczki jednak należy pamiętać o kilku zasadach, które takiemu wypowiedzeniu towarzyszą.

Umowa pożyczki została uregulowana w art. 720 – 724 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z przepisami przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku (np. płody rolne, paliwo), a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.

Forma zawarcia umowy pożyczki nie jest zastrzeżona co oznacza, że można zawrzeć ją w dowolnej formie tj. ustnej, pisemnej a nawet dorozumianej. Art. 720 § 2 wskazuje jednak, ze umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej. Obowiązek ten nie ma charakteru bezwzględnego – służy jedynie celom dowodowym.

Do zachowania formy dokumentowej wystarcza złożenie oświadczenia woli w postaci dokumentu, w sposób umożliwiający ustalenie osoby składającej oświadczenie. Przykład: oświadczenie woli w formie pisemnej, aktu notarialnego, e-mail.

Czym jest wypowiedzenie umowy pożyczki?

Wypowiedzenie umowy to jednostronne oświadczenie woli, z którego wynika że dający pożyczkę chce jej zwrotu. Chodzi tu więc o takie stwierdzenia jak: ,,żądam zwrotu pożyczki’’, albo ,,wypowiadam pożyczkę’’.

Co do formy wypowiedzenia – nie jest zastrzeżona przepisami jednak wypowiedzenie powinno mieć formę dokumentową (pisemną gdy umowę zawarto w formie aktu notarialnego)>

Umowa pożyczki może zostać rozwiązana na kilka sposobów:

  • w drodze porozumienia stron;
  • na zasadach określonych w umowie;
  • na zasadach określonych w Kodeksie.

Rozwiązanie w drodze porozumienia stron

Najprostszy sposób na rozwiązanie umowy pożyczki – strony dogadują się, ze chcą umowę rozwiązać. Dochodzi wówczas do spłaty zadłużenia w terminie i na zasadach uzgodnionych przez strony. Rozwiązanie umowy pożyczki za porozumieniem stron może nastąpić w każdym czasie.

Wypowiedzenie na zasadach określonych w umowie

Strony mogą w umowie pożyczki określić sytuacje, w których dozwolone będzie wypowiedzenie umowy pożyczki. Oznacza to, że we wskazanych sytuacjach można wypowiedzieć umowę pożyczki zawartą zarówno na czas określony jak i nieokreślony. Najczęściej będą to przypadki gdy pożyczkodawca nie spłaci określonej liczby rat w terminie lub poda nieprawdziwe dane dot. jego dochodów itd.

W umowie strony mogą również określić formę takiego wypowiedzenia, a także termin, którego upływ – od chwili wypowiedzenia – spowoduje wymagalność zwrotu pożyczki.

W przypadku gdy termin zwrotu pożyczki nie został w umowie określony termin wymagalności zwrotu pożyczki nie może być krótszy niż ten określony w art. 723 k.c., a więc niż 6 tygodni od dnia wypowiedzenia - strony mogą wyznaczyć tylko dłuższy termin.

Wypowiedzenie na zasadach określonych w KC

Wypowiedzenie umowy pożyczki dotyczy umów pożyczki zawartych na czas nieokreślony – tak stanowi art. 723 k.c.: jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni po wypowiedzeniu przez dającego pożyczkę. Dający pożyczkę musi więc złożyć oświadczenie woli o wypowiedzeniu umowy pożyczki. 

Termin sześciu tygodni liczy się od dnia doręczenia oświadczenia woli o wypowiedzeniu umowy pożyczki, w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (j.t. Dz. U. z 2017 r. poz. 459 z późn. zm.)

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...