Jeden tańszy kredyt zamiast kilku droższych

Czym jest kredyt konsolidacyjny. / inforCMS
Polacy bardzo chętnie zaciągają krótkoterminowe kredyty gotówkowe, często mało racjonalnie korzystają z kart kredytowych, które banki wydają z limitami wyższymi od bieżących dochodów klienta. W efekcie wysokość rat może wzrosnąć do takiego poziomu, że normalne funkcjonowanie kredytobiorcy okaże się niemożliwe. Wtedy trzeba konsolidować długi i obniżać miesięczną ratę.

Zamiana kilku kredytów na jeden, tańszy jest możliwa w większości banków, ale wymaga wielu formalności. Kredyt konsolidacyjny to rodzaj kredytu hipotecznego, przeznaczony na spłatę różnych zobowiązań.

Kredyt konsolidacyjny może być dobrym wyjściem dla osób, które posiadają kilka kredytów i pożyczek jednocześnie. Na przykład spłacają kredyt mieszkaniowy, samochodowy, mają kredyt odnawialny w koncie i zadłużenie w karcie.

Koszty i formalności związane z zamianą tych kredytów na jeden zabezpieczony hipoteką są spore. Opłacalność tej operacji zależy od kwoty zobowiązań i sytuacji finansowej klienta, czyli możliwości terminowej spłaty rat.

POBIERZ WZORY: Umowy w finansach

Warunki finansowe

Kredyt konsolidacyjny jest rodzajem kredytu hipotecznego. Jego oprocentowanie jest z reguły wyższe o ok. 2 % od standardowych kredytów na zakup mieszkania lub domu.

W ramach kredytu konsolidacyjnego maksymalnie można pożyczyć nawet 100 % wartości nieruchomości, lecz w większości ofert jest to nie więcej niż 70-80 %.

Niektóre banki skłonne są zaakceptować kredyty, które nie były terminowo obsługiwane, jeśli jednak opóźnienia w spłacie rat przekraczały 90 dni, wówczas będzie poważny problem. Na pewno wszystkie zaległości muszą być uregulowane i warto mieć na to zaświadczenia z banków, w których zalegaliśmy ze spłatą.

Kredyt konsolidacyjny można oczywiście zaciągnąć w walucie obcej, jednak jeśli spłata ma trwać 5 czy 10 lat, wówczas ryzyko kursowe jest zbyt wysokie w stosunku do zysku.

Franki szwajcarskie można polecić komuś, kto zaciąga kredyt konsolidacyjny na ponad 20 lat.

Procedura udzielania

Nie mniej ważna od warunków finansowych jest procedura związana z zaciąganiem kredytu konsolidacyjnego. Jest ona podobna do tej, która obowiązuje przy ubieganiu się o zwykły kredyt hipoteczny.

Potrzebne są jednak dokumenty z banków, w których spłacane są konsolidowane należności.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji oraz spełnieniu warunków środki przelewane są bezpośrednio na rachunek wskazany w opinii bankowej.

Pieniądze nie trafiają na rachunek klienta.

7 kroków konsolidowania kilku kredytów

1. Spotkanie z doradcą kredytowym.

2. Złożenie wniosku.

3. Dostarczenie zaświadczenia o dochodach i dokumentów na temat nieruchomości.

4. Analiza wniosku kredytowego.

5. Decyzja i podpisanie umowy.

6. Wypłata środków na rachunki kredytowe.

7. Wpisanie nowej hipoteki do księgi wieczystej

Prowizja

Prowizja za udzielenie kredytu konsolidacyjnego jest bardzo zróżnicowana, wynosi od 0,25 nawet do 4 %.

Nie każdy bank udziela

Są banki, które nie udzielają takich kredytów. W tej grupie jest Lukas Bank i Pekao. Wskazują one, że kredyt konsolidacyjny jest produktem charakteryzującym się zbyt wysokim ryzykiem, związanym ze skłonnością klientów do nadmiernego zadłużania się.

Doradcy finansowi ostrzegają, że kredyt konsolidacyjny nie jest cudownym panaceum na finansowe problemy. To sposób na zmianę struktury zadłużenia.

Przeczytaj również: Czym jest kredyt

Prawo
Zakaz trzymania psów na uwięzi od 2025 roku. Tylko 2 wyjątki. Dodatkowo: minimalne powierzchnie kojców [projekt ustawy]
17 lip 2024

Do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej, wprowadzający zakaz trzymania psów na uwięzi. Ten zakaz będzie miał dwa wyjątki: będzie można tymczasowo trzymać psa na smyczy podczas spaceru i w transporcie. Zmiana przepisów mają wejść w życie sześć miesięcy po dniu publikacji w Dzienniku Ustaw.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%
17 lip 2024

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja
17 lip 2024

Będzie kolejny dodatek do emerytury dla matek z rodzin wielodzietnych? Jest wniosek. Zdaniem resortu to ciekawa propozycja. Chodzi o kobiety pracujące w gospodarstwach rolnych, które tworzą rodziny wielodzietne.

Ważny termin dla osób urodzonych po 1968 r. Decyzja tylko do końca lipca
17 lip 2024

Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.

Nowe wzory dokumentów składanych do ZUS. Zmiana od 1 września 2024 r.
17 lip 2024

Zmienią się wzory dokumentów składanych do ZUS. Nowe wzory zawiera projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego. Chodzi m.in. o dostosowanie formularzy do nowych przepisów dotyczących wprowadzenia wcześniejszej emerytury dla nauczycieli.

1500 zł kary za wezwanie karetki w tych przypadkach. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania pogotowia? Sprawdź.
17 lip 2024

1500 zł kary za nieuzasadnione wezwanie pogotowia. Kto zapłaci? Czy powinniśmy się obawiać wezwania karetki? Nieuzasadnione wezwanie pogotowia w 2022 roku miało miejsce 2 mln razy.Jak zidentyfikować nagłe pogorszenie zdrowia?

pokaż więcej
Proszę czekać...