REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy kredyt hipoteczny można przeznaczyć jedynie na zakup mieszkania

Na co przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Na co przeznaczyć kredyt hipoteczny?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Kredyt hipoteczny przeważnie służy zdobyciu środków na kupno mieszkania. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na każdy inny cel. Istotą takiego kredytu jest to aby zabezpieczeniem takiego kredytu był wpis do hipoteki.

Przedsiębiorca prowadzący mały biznes najtańszy kredyt lub pożyczkę na działalność uzyska pod hipotekę nieruchomości. Może to być zarówno nieruchomość wykorzystywana do działalności gospodarczej, jak i np. prywatne mieszkanie.

REKLAMA

Przedsiębiorca, który jest osobą fizyczną, w wielu bankach uzyska kredyt hipoteczny, który przeznaczony jest dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Z reguły, podobnie jak przy kredytach hipotecznych o charakterze mieszkaniowym, przeznaczony on jest na sfinansowanie budowy lub modernizacji nieruchomości, która ma być przeznaczona na cele biznesowe.

Jednak coraz więcej banków udziela kredytów lub pożyczek hipotecznych na inne cele biznesowe.

POBIERZ WZÓR: Przelew wierzytelności hipotecznej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jakie są wymogi

By taką formę finansowania uzyskać, przedsiębiorca musi dysponować możliwością ustanowienia zabezpieczenia w formie wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Musi też posiadać zdolnością kredytową.

Jest to największy minus. Jak wiadomo, kredytodawca w takim przypadku bada podwójnie potencjalnego kredytobiorcę, który jest osobą fizyczną: od strony podmiotu gospodarczego i analizując jego prywatną wypłacalność.

Na jakie cele

Z drugiej strony przedsiębiorca będący osobą fizyczną ma dużą elastyczność w wykorzystywaniu do celów prowadzonej działalności środków pozyskanych prywatnie. Dla rozliczeń podatkowych nie ma znaczenia, czy uzyskany przez podatnika kredyt lub pożyczka w nomenklaturze banku uznawany jest za produkt przeznaczony dla konsumentów czy dla podmiotów gospodarczych.

Jak rozliczyć

By móc zaliczyć w koszty obsługę takiego długu (opłaty za uzyskanie kredytu lub pożyczki oraz odsetki), wystarczy dowieść, że pożyczone pieniądze zostały wydane w związku z prowadzoną działalnością.

Oznacza to, że w przypadku potrzeby pozyskania środków na różne cele, w tym nieinwestycyjne, najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka hipoteczna o charakterze konsumenckim, a nie biznesowym.

Pożyczka hipoteczna

O ile tylko przedsiębiorca ma prywatną zdolność kredytową i dysponuje nieruchomością z czystą księgą wieczystą, szybko uzyska pożyczkę hipoteczną.

Jedną z podstawowych cech odróżniających ją od kredytu hipotecznego jest możliwość przeznaczenia pożyczonych środków na dowolny cel, a nie wyłącznie na finansowanie przedsięwzięcia określonego w umowie zawartej z bankiem.

W ofercie takich pożyczek są też produkty, które mogą być zabezpieczone wpisem hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości należącej do innej osoby niż kredytobiorca, np. do jego rodziców czy znajomych.

Ta okoliczność stwarza dodatkowe możliwości, o które trudno, gdy kredyt lub pożyczka ma mieć charakter produktu przeznaczonego dla firmy.

Więcej na temat kredytów przeczytasz tutaj

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa „(Nie)bezpieczne podatki”

VII Ogólnopolska Konferencja Naukowa  „(Nie)bezpieczne podatki” odbędzie się już 7 grudnia 2024 r. Wydarzenie organizuje Koło Naukowe Prawo Podatkowego TBSP UJ.

Legalizacja marihuany w Polsce. Jest już projekt ustawy, teraz wszystko „w rękach” Premiera

Aktualnie, w Polsce, posiadanie jakichkolwiek ilości konopi innych niż włókniste (z wyjątkiem tzw. marihuany medycznej) – jest zabronione i stanowi przestępstwo zagrożone karą do nawet 10 lat pozbawienia wolności. Stan ten, może jednak ulec zmianie, w związku z petycją obywatelską, przewidującą dekryminalizację posiadania marihuany na własny użytek, która w dniu 7 listopada br., została skierowana przez sejmową Komisję do Spraw Petycji do rozpatrzenia przez Premiera. 

W tym roku można wystąpić o zwolnienie ze składek w grudniu. Ponad 525 tys. wniosków o wakacje skarbowe

Wakacje składkowe cieszą się olbrzymią popularnością. Od 1 do 18 listopada zostało złożonych do ZUS 525,4 tys. wniosków o tę formę wsparcia. Przedsiębiorcy, którzy planują skorzystać ze zwolnienia ze składek w tym roku, powinni złożyć wnioski do końca listopada.

Ten QUIZ z logiki sprawdzi czy myślisz strategicznie. Nie będzie zbyt trudno. 6/9 to będzie mistrzostwo
Ten quiz sprawdzi nie tyle Waszą wiedzę, co logiczne myślenie. Nad pytaniami trzeba się nieco zastanowić, wykazać się odrobiną sprytu i wydedukować, jaka odpowiedź jest tą prawidłową. Pytania nie są zbyt trudne, ale nad niektórymi trzeba się zastanowić przez dłuższą chwilę. Komplet punktów zdobędą prawdziwi stratedzy logicznego myślenia.

REKLAMA

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

REKLAMA