Czy warto korzystać z banku internetowego

Bankowość internetowa.
Korzystanie z usług bankowych przez internet jest szybsze i tańsze niż tradycyjne metody dokonywania przelewów i zleceń. Jeżeli nasz bank oferuje taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Warto poznać zasady korzystania z rachunku internetowego, gdyż ta forma już zdominuje. Obecnie prawie każdy ma dostęp do konta przez internet.

Banki wprowadzają w oddziałach dość wysokie prowizje (np. za wypłatę środków z rachunku, lub zlecenie przelewu). Zachęcają w ten sposób do korzystania z bankowości internetowej.

Zalety i wady e-konta

Bank, proponując konto internetowe, powinien nas zapoznać z zaletami oraz związanymi z tym kosztami i niebezpieczeństwami.

W zasadzie można mówić tylko o zaletach e-konta, gdyż w dostępie do rachunku bankowego przez internet trudno doszukać się wad. Podnoszone są jednak kwestie związane z bezpieczeństwem. Pamiętać trzeba jednak, że przestępstwa wirtualne popełniane są bardzo rzadko.

Banki standardowe i wirtualne

Możemy wyróżnić dwa typy banków umożliwiających dostęp do rachunku bankowego przez internet:

banki wirtualne (nieposiadające standardowych placówek bankowych), świadczące usługi tylko poprzez internet oraz telefon; do takich banków zaliczymy mBank, Inteligo

banki standardowe, które posiadają rozwiniętą sieć oddziałów i które jednocześnie oferują dostęp do rachunku bankowego również przez telefon i Internet. Obecnie są to wszystkie banki komercyjne a nawet niektóre banki spółdzielcze.

Rachunek bankowy w banku internetowym

W przypadku banku wirtualnego nie ma praktycznie możliwości osobistego kontaktu z bankiem. Założenie konta, wydawanie dyspozycji, składanie wniosków itp. jest możliwe wyłącznie przez internet lub telefon. Bank bowiem istnieje tylko wirtualnie i nie ma oddziałów obsługujących klientów.

Oferowane przez banki e-usługi są bardzo rozwinięte. Klient ma możliwość m.in.:

• podglądu historii własnych rachunków bankowych (głównego i pomocniczych),

• sprawdzenia aktualnego stanu dostępnych środków na koncie i stanu wykorzystania kredytu,

• założenia i likwidacji lokaty terminowej,

• wykonania przelewu na rachunki własne, obce oraz do urzędu skarbowego i ZUS,

• sprawdzenia limitu zadłużenia na rachunku karty kredytowej (i jej spłaty),

• nabycia (i umorzenia) jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Konto z dostępem przez internet w standardowym banku

W takim przypadku rachunek bankowy jest prowadzony w standardowym banku, który dodatkowo oferuje nam usługi bankowości elektronicznej.

Konto zachowuje wszystkie tradycyjne, dotychczasowe funkcje (nadal jest możliwe osobiste odwiedzenie banku i złożenie dyspozycji), a jednocześnie będziemy mogli skorzystać ze wszystkich zalet konta internetowego.

Zalety posiadania konta z dostępem przez internet to:

• dostęp do rachunku przez 24 godziny na dobę z praktycznie każdego miejsca na świecie,

• pełny pakiet usług bankowych dostępny bez wychodzenia z firmy czy z domu,

• niższe opłaty za dyspozycje wydawane przez internet (prowizja banku jest mniejsza lub nie występuje w ogóle),

• z reguły niższe niż w przypadku standardowego konta opłaty za samo prowadzenie konta obsługiwanego przez system bankowości elektronicznej,

• możliwość definiowania uprawnień dla poszczególnych pracowników oraz wielostopniowych poziomów autoryzacji dyspozycji płatniczych (przykład).

Aby korzystać z konta wirtualnego, konieczny jest stały dostęp do sieci. To właśnie za jej pomocą będziemy zlecać bankowi wykonanie przelewów. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie szerokopasmowego łącza.

Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej

Banki w trosce o pieniądze swoich klientów bardzo dbają o to, aby konto internetowe oraz dyspozycje składane za jego pośrednictwem były bezpieczne. Służą do tego odpowiednie zabezpieczenia, do których możemy zaliczyć:

• nazwa użytkownika (tzw. login) oraz hasło - wymagane przed zalogowaniem się do systemu bankowości elektronicznej,

token (urządzenie elektroniczne) generujący losowe hasła, które wprowadza się przy korzystaniu z rachunku internetowego,

hasła jednorazowe, z których korzysta się w podobny sposób jak z tokena.

Każdy pracownik firmy korzystający z systemu bankowości elektronicznej może posiadać własny zestaw haseł służących do logowania się i autoryzacji dyspozycji płatniczych.

Na tej podstawie będzie można łatwo zidentyfikować osobę, która autoryzowała dany przelew, a także odczytać, kiedy dokładnie to zrobiła. Dodatkowo każde połączenie z kontem bankowym jest w odpowiedni sposób zabezpieczone i kodowane.

Można jeszcze wspomnieć, że jedynym kosztem, jaki ponosi firma w przypadku korzystania z konta przez internet (a którego nie powoduje konto tradycyjne), jest opłata za stałe łącze do internetu.

Jednak trudno sobie wyobrazić dziś firmę, która takiego dostępu nie posiada. Właściwie możemy zatem mówić raczej o dodatkowym uzasadnieniu kosztów ponoszonych na internet niż o "kosztach bankowości elektronicznej".

Prawo
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?
18 lis 2024

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie
18 lis 2024

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia
18 lis 2024

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026
18 lis 2024

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
18 lis 2024
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?
18 lis 2024

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh
18 lis 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany
18 lis 2024

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu
18 lis 2024

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie
18 lis 2024

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

pokaż więcej
Proszę czekać...