REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto korzystać z banku internetowego

Bankowość internetowa.
Bankowość internetowa.

REKLAMA

REKLAMA

Korzystanie z usług bankowych przez internet jest szybsze i tańsze niż tradycyjne metody dokonywania przelewów i zleceń. Jeżeli nasz bank oferuje taką możliwość, to warto z niej skorzystać.

Warto poznać zasady korzystania z rachunku internetowego, gdyż ta forma już zdominuje. Obecnie prawie każdy ma dostęp do konta przez internet.

REKLAMA

Banki wprowadzają w oddziałach dość wysokie prowizje (np. za wypłatę środków z rachunku, lub zlecenie przelewu). Zachęcają w ten sposób do korzystania z bankowości internetowej.

Zalety i wady e-konta

Bank, proponując konto internetowe, powinien nas zapoznać z zaletami oraz związanymi z tym kosztami i niebezpieczeństwami.

W zasadzie można mówić tylko o zaletach e-konta, gdyż w dostępie do rachunku bankowego przez internet trudno doszukać się wad. Podnoszone są jednak kwestie związane z bezpieczeństwem. Pamiętać trzeba jednak, że przestępstwa wirtualne popełniane są bardzo rzadko.

Banki standardowe i wirtualne

Możemy wyróżnić dwa typy banków umożliwiających dostęp do rachunku bankowego przez internet:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

banki wirtualne (nieposiadające standardowych placówek bankowych), świadczące usługi tylko poprzez internet oraz telefon; do takich banków zaliczymy mBank, Inteligo

banki standardowe, które posiadają rozwiniętą sieć oddziałów i które jednocześnie oferują dostęp do rachunku bankowego również przez telefon i Internet. Obecnie są to wszystkie banki komercyjne a nawet niektóre banki spółdzielcze.

Rachunek bankowy w banku internetowym

W przypadku banku wirtualnego nie ma praktycznie możliwości osobistego kontaktu z bankiem. Założenie konta, wydawanie dyspozycji, składanie wniosków itp. jest możliwe wyłącznie przez internet lub telefon. Bank bowiem istnieje tylko wirtualnie i nie ma oddziałów obsługujących klientów.

Oferowane przez banki e-usługi są bardzo rozwinięte. Klient ma możliwość m.in.:

• podglądu historii własnych rachunków bankowych (głównego i pomocniczych),

• sprawdzenia aktualnego stanu dostępnych środków na koncie i stanu wykorzystania kredytu,

• założenia i likwidacji lokaty terminowej,

• wykonania przelewu na rachunki własne, obce oraz do urzędu skarbowego i ZUS,

• sprawdzenia limitu zadłużenia na rachunku karty kredytowej (i jej spłaty),

• nabycia (i umorzenia) jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Konto z dostępem przez internet w standardowym banku

W takim przypadku rachunek bankowy jest prowadzony w standardowym banku, który dodatkowo oferuje nam usługi bankowości elektronicznej.

Konto zachowuje wszystkie tradycyjne, dotychczasowe funkcje (nadal jest możliwe osobiste odwiedzenie banku i złożenie dyspozycji), a jednocześnie będziemy mogli skorzystać ze wszystkich zalet konta internetowego.

Zalety posiadania konta z dostępem przez internet to:

• dostęp do rachunku przez 24 godziny na dobę z praktycznie każdego miejsca na świecie,

• pełny pakiet usług bankowych dostępny bez wychodzenia z firmy czy z domu,

• niższe opłaty za dyspozycje wydawane przez internet (prowizja banku jest mniejsza lub nie występuje w ogóle),

• z reguły niższe niż w przypadku standardowego konta opłaty za samo prowadzenie konta obsługiwanego przez system bankowości elektronicznej,

• możliwość definiowania uprawnień dla poszczególnych pracowników oraz wielostopniowych poziomów autoryzacji dyspozycji płatniczych (przykład).

Aby korzystać z konta wirtualnego, konieczny jest stały dostęp do sieci. To właśnie za jej pomocą będziemy zlecać bankowi wykonanie przelewów. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie szerokopasmowego łącza.

Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej

Banki w trosce o pieniądze swoich klientów bardzo dbają o to, aby konto internetowe oraz dyspozycje składane za jego pośrednictwem były bezpieczne. Służą do tego odpowiednie zabezpieczenia, do których możemy zaliczyć:

• nazwa użytkownika (tzw. login) oraz hasło - wymagane przed zalogowaniem się do systemu bankowości elektronicznej,

token (urządzenie elektroniczne) generujący losowe hasła, które wprowadza się przy korzystaniu z rachunku internetowego,

hasła jednorazowe, z których korzysta się w podobny sposób jak z tokena.

Każdy pracownik firmy korzystający z systemu bankowości elektronicznej może posiadać własny zestaw haseł służących do logowania się i autoryzacji dyspozycji płatniczych.

Na tej podstawie będzie można łatwo zidentyfikować osobę, która autoryzowała dany przelew, a także odczytać, kiedy dokładnie to zrobiła. Dodatkowo każde połączenie z kontem bankowym jest w odpowiedni sposób zabezpieczone i kodowane.

Można jeszcze wspomnieć, że jedynym kosztem, jaki ponosi firma w przypadku korzystania z konta przez internet (a którego nie powoduje konto tradycyjne), jest opłata za stałe łącze do internetu.

Jednak trudno sobie wyobrazić dziś firmę, która takiego dostępu nie posiada. Właściwie możemy zatem mówić raczej o dodatkowym uzasadnieniu kosztów ponoszonych na internet niż o "kosztach bankowości elektronicznej".

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA