Czy warto korzystać z banku internetowego
REKLAMA
REKLAMA
Warto poznać zasady korzystania z rachunku internetowego, gdyż ta forma już zdominuje. Obecnie prawie każdy ma dostęp do konta przez internet.
REKLAMA
Banki wprowadzają w oddziałach dość wysokie prowizje (np. za wypłatę środków z rachunku, lub zlecenie przelewu). Zachęcają w ten sposób do korzystania z bankowości internetowej.
Zalety i wady e-konta
Bank, proponując konto internetowe, powinien nas zapoznać z zaletami oraz związanymi z tym kosztami i niebezpieczeństwami.
W zasadzie można mówić tylko o zaletach e-konta, gdyż w dostępie do rachunku bankowego przez internet trudno doszukać się wad. Podnoszone są jednak kwestie związane z bezpieczeństwem. Pamiętać trzeba jednak, że przestępstwa wirtualne popełniane są bardzo rzadko.
Banki standardowe i wirtualne
Możemy wyróżnić dwa typy banków umożliwiających dostęp do rachunku bankowego przez internet:
banki wirtualne (nieposiadające standardowych placówek bankowych), świadczące usługi tylko poprzez internet oraz telefon; do takich banków zaliczymy mBank, Inteligo
banki standardowe, które posiadają rozwiniętą sieć oddziałów i które jednocześnie oferują dostęp do rachunku bankowego również przez telefon i Internet. Obecnie są to wszystkie banki komercyjne a nawet niektóre banki spółdzielcze.
Rachunek bankowy w banku internetowym
W przypadku banku wirtualnego nie ma praktycznie możliwości osobistego kontaktu z bankiem. Założenie konta, wydawanie dyspozycji, składanie wniosków itp. jest możliwe wyłącznie przez internet lub telefon. Bank bowiem istnieje tylko wirtualnie i nie ma oddziałów obsługujących klientów.
Oferowane przez banki e-usługi są bardzo rozwinięte. Klient ma możliwość m.in.:
• podglądu historii własnych rachunków bankowych (głównego i pomocniczych),
• sprawdzenia aktualnego stanu dostępnych środków na koncie i stanu wykorzystania kredytu,
• założenia i likwidacji lokaty terminowej,
• wykonania przelewu na rachunki własne, obce oraz do urzędu skarbowego i ZUS,
• sprawdzenia limitu zadłużenia na rachunku karty kredytowej (i jej spłaty),
• nabycia (i umorzenia) jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.
Konto z dostępem przez internet w standardowym banku
W takim przypadku rachunek bankowy jest prowadzony w standardowym banku, który dodatkowo oferuje nam usługi bankowości elektronicznej.
Konto zachowuje wszystkie tradycyjne, dotychczasowe funkcje (nadal jest możliwe osobiste odwiedzenie banku i złożenie dyspozycji), a jednocześnie będziemy mogli skorzystać ze wszystkich zalet konta internetowego.
Zalety posiadania konta z dostępem przez internet to:
• dostęp do rachunku przez 24 godziny na dobę z praktycznie każdego miejsca na świecie,
• pełny pakiet usług bankowych dostępny bez wychodzenia z firmy czy z domu,
• niższe opłaty za dyspozycje wydawane przez internet (prowizja banku jest mniejsza lub nie występuje w ogóle),
• z reguły niższe niż w przypadku standardowego konta opłaty za samo prowadzenie konta obsługiwanego przez system bankowości elektronicznej,
• możliwość definiowania uprawnień dla poszczególnych pracowników oraz wielostopniowych poziomów autoryzacji dyspozycji płatniczych (przykład).
Aby korzystać z konta wirtualnego, konieczny jest stały dostęp do sieci. To właśnie za jej pomocą będziemy zlecać bankowi wykonanie przelewów. Oczywiście optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie szerokopasmowego łącza.
Bezpieczeństwo bankowości elektronicznej
Banki w trosce o pieniądze swoich klientów bardzo dbają o to, aby konto internetowe oraz dyspozycje składane za jego pośrednictwem były bezpieczne. Służą do tego odpowiednie zabezpieczenia, do których możemy zaliczyć:
• nazwa użytkownika (tzw. login) oraz hasło - wymagane przed zalogowaniem się do systemu bankowości elektronicznej,
• token (urządzenie elektroniczne) generujący losowe hasła, które wprowadza się przy korzystaniu z rachunku internetowego,
• hasła jednorazowe, z których korzysta się w podobny sposób jak z tokena.
Każdy pracownik firmy korzystający z systemu bankowości elektronicznej może posiadać własny zestaw haseł służących do logowania się i autoryzacji dyspozycji płatniczych.
Na tej podstawie będzie można łatwo zidentyfikować osobę, która autoryzowała dany przelew, a także odczytać, kiedy dokładnie to zrobiła. Dodatkowo każde połączenie z kontem bankowym jest w odpowiedni sposób zabezpieczone i kodowane.
Można jeszcze wspomnieć, że jedynym kosztem, jaki ponosi firma w przypadku korzystania z konta przez internet (a którego nie powoduje konto tradycyjne), jest opłata za stałe łącze do internetu.
Jednak trudno sobie wyobrazić dziś firmę, która takiego dostępu nie posiada. Właściwie możemy zatem mówić raczej o dodatkowym uzasadnieniu kosztów ponoszonych na internet niż o "kosztach bankowości elektronicznej".
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat