Elektroniczny bankowy tytuł egzekucyjny (e-BTE)
REKLAMA
REKLAMA
Po wprowadzeniu elektronicznego postępowania upominawczego pojawił się kolejny pomysł na informatyzację w sądach, której celem ma być odciążenie sądów i przyspieszenie postępowania sądowego, tym razem w zakresie dochodzenia wierzytelności przez banki. W ten sposób powstał projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw – czyli projekt wprowadzenia elektronicznego bankowego tytułu egzekucyjnego (tzw. e-BTE). 6 sierpnia 2014 r. projekt wpłynął do Sejmu, natomiast 12 września 2014 r. odbyło się I czytanie na posiedzeniu Sejmu.
REKLAMA
Zobacz również: Kalkulator odsetek ustawowych
Elektroniczny wniosek o nadanie klauzuli wykonalności
Nowelizacja przewiduje informatyzację postępowania o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu. W związku z tym konieczna jest zmiana przepisów Kodeksu postępowania cywilnego oraz Prawa bankowego. Zgodnie z projektowanymi zmianami wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu będzie mógł być złożony wyłącznie drogą elektroniczną, a następnie również postanowienie sądu będzie wydawane w postaci elektronicznej. Projektowany przepis art. 7812 § 1 k.p.c. przewiduje, że wniosek o nadanie klauzuli wykonalności może być złożony wyłącznie w postaci elektronicznej. Wniosek może dotyczyć również tylko jednego bankowego tytułu egzekucyjnego (proponowany art. 7812 § 2 k.p.c.). Ta ostatnia propozycja ma na celu usprawnienie działania systemu teleinformatycznego obsługującego postępowanie, aczkolwiek w środowisku bankowym budzi już kontrowersje, powstała bowiem obawa, że procedura ta będzie bardzo pracochłonna.
Art. 7812
§ 1. Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności bankowemu tytułowi egzekucyjnemu w postaci elektronicznej składa się wyłącznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
§ 2. Wniosek, o którym mowa w § 1, może dotyczyć tylko jednego bankowego tytułu egzekucyjnego.
§ 3. Czynności sądu, przewodniczącego lub referendarza sądowego są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym, a wytworzone w ich wyniku dane w postaci elektronicznej są opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym.
e-BTE
Pozostałe zmiany, których celem jest wprowadzenie e-BTE zostaną zamieszczone w ustawie – Prawo bankowe. Zgodnie z projektem dodany ma być art. 96 ust. 1a, który będzie stanowił, że bankowe tytuły egzekucyjne są utrwalane wyłącznie w systemie teleinformatycznym i opatrywane bezpiecznym podpisem elektronicznym, w rozumieniu art. 3 pkt 2 ustawy z 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym. Ponadto proponuje się zmianę przepisu art. 97 przez dodanie ust. 2 zgodnie z którym, oświadczenie o poddaniu się egzekucji składa się na formularzu w formie pisemnej lub w postaci elektronicznej. Dokumenty w postaci elektronicznej są uregulowane w przepisie art. 7 ustawy – Prawo bankowe oraz rozporządzenia wydanego na jego podstawie. W art. 96 ust. 4 (nowo dodanym) przewidziano upoważnienie dla Ministra Sprawiedliwości, aby w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw finansów publicznych określił w drodze rozporządzenia strukturę bankowego tytułu egzekucyjnego oraz formularza oświadczenia o poddaniu się egzekucji.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Powołanie e-sądów
Zgodnie z założeniem Ministerstwa Sprawiedliwości ma zostać powołanych 11 e-sądów (na obszarze każdej apelacji), jako wydziałów cywilnych sądu rejonowego z właściwością miejscową dla dłużnika (np. SR w Elblągu dla SA w Łodzi i AS w Warszawie; SR w Krośnie dla SA w Krakowie; SR w Raciborzu dla SA w Katowicach).
e-BTE a odsetki zmienne
Zgodnie z planowanymi zmianami do wniosku o nadanie klauzuli będzie dołączany bankowy tytuł egzekucyjny wraz z poświadczonymi elektronicznie przez wnioskodawcę odpisami dokumentów. Proponuje się również jednoznaczne unormowanie sposobu wyrażenia odsetek zmiennych w bankowym tytule egzekucyjnym (art. 96 ust. 2), których sposób naliczania budził wątpliwości. Odsetki zmienne będą określane wyłącznie na podstawie stopy referencyjnej ustalanej przez Radę Polityki Pieniężnej i ogłaszanej w Dzienniku Urzędowym Narodowego Banku Polskiego albo stopy procentowej pochodzącej z innego, równorzędnego i publicznie dostępnego źródła. Projektuje się też przepis wskazujący, że oświadczenie o poddaniu się egzekucji powinno określać kwotę zadłużenia, do której dłużnik poddaje się egzekucji, a nie kwotę zadłużenia, do której bank może wystawić bankowy tytuł egzekucyjny (art. 97 ust. 3).
Eliminacja tradycyjnego BTE
REKLAMA
Jeśli chodzi o bankowe tytuły egzekucyjne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów będą one zaopatrywane w klauzule wykonalności na dotychczasowych zasadach. Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika bankowym tytułom egzekucyjnym stwierdzającym roszczenie, które powstało przed dniem 20 stycznia 2005 r., również będzie dokonywane według przepisów dotychczasowych. Z chwilą jednak wejścia w życie przepisów, tradycyjne bankowe tytuły egzekucyjne mają być zupełnie wyeliminowane.
Na marginesie należy wspomnieć, że w Sejmie obecnie znajduje się również drugi projekt dotyczący zmian w bankowym tytule egzekucyjnym, który pozostaje w sprzeczności z omówionym projektem.
Polecamy serwis: Konsument i umowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat