REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać konto bankowe

Marcin Cieszyński
Jak wybrać dobre konto bankowe?
Jak wybrać dobre konto bankowe?

REKLAMA

REKLAMA

Nareszcie pojawiła się możliwość swobodnego przenoszenia konta z banku do banku. Z początkiem stycznia 2010 roku weszła w życie najnowsza Rekomendacja Związku Banków Polskich w zakresie stosowania tzw. dobrych praktyk przy przenoszeniu kont osobistych.

Jeśli chcemy przenieść konto ze starego banku do nowego, bank powinien bezpłatnie przenieść wszystkie dodatkowe usługi jak np. stałe zlecenia i przelewy do nowego konta. Polscy klienci mają więc do wyboru szeroki wybór rachunków osobistych – na potrzeby artykułu sprawdzimy cechy trzech najpopularniejszych rodzajów kont: internetowych, standardowych oraz rachunków oszczędnościowych.

REKLAMA

Konta internetowe

Znakiem naszych czasów jest szybki postęp technologiczny. Nie inaczej jest również z produktami finansowymi, w tym konkretnym przypadku z rachunkami osobistymi obsługiwanymi za pośrednictwem Internetu. Internetowy oznacza tańszy, sprawniejszy i otwarty wtedy, kiedy tego potrzebujemy, czyli de facto non-stop.

Standardowe konta osobiste

Popularny ROR, czyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy to standardowe konto osobiste. Ma ono na celu spełnienie najbardziej podstawowych potrzeb w zakresie korzystania z usług bankowych, jak gromadzenia oraz zarządzania finansami osobistymi poprzez realizację podstawowych czynności zlecanych za pośrednictwem banku. Zaliczyć do nich należy przede wszystkim dokonywanie płatności (przelewów, zleceń stałych itp.) oraz dostęp do posiadanych środków w placówkach banków i za pośrednictwem innych kanałów takich jak Internet czy też infolinia.

Konta oszczędnościowe

Przebojem ostatnich kilkunastu miesięcy są bez wątpienia rachunki i konta oszczędnościowe prowadzone przez banki. Wprowadzone one zostały do oferty jako propozycja uzupełniająca dla zwykłych rachunków osobistych oraz lokat terminowych. Konta oszczędnościowe łączą w sobie najlepsze cechy ROR i lokat bankowych - mianowicie swobodę w dysponowaniu wpłatami i wypłatami przy minimalnym poziomie opłat (albo wręcz całkowitym ich braku) jednocześnie zapewniając wysoki poziom oprocentowania zgromadzonych na nim środków.

Dla każdego coś miłego

Na rynku jest bardzo wiele rodzajów kont osobistych. W zależności od tego:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • czy cenimy sobie bezpośredni kontakt z pracownikiem banku czy też raczej szybko, sprawnie i bezstresowo wolimy zalogować się do serwisu transakcyjnego banku o każdej porze dnia i nocy
  • czy korzystanie z rachunku wiązać się będzie z dużą ilością transakcji np. kartą debetową w ciągu miesiąca,
  • czy możemy sobie pozwolić na komfort inwestowania nadwyżek finansowych,
  • czy poszukujemy alternatywy dla „zamrażania” środków tak jak na klasycznej lokacie (a cenimy sobie pełny dostęp do środków bez utraty odsetek w przypadku wcześniejszej ich wypłaty).

REKLAMA

A to tylko kilka z możliwych pytań na które każdy zainteresowany powinien sam sobie odpowiedzieć. Pamiętajmy jednak o tym, aby uprzednio zapoznać się możliwie wnikliwie z pełną taryfą prowizji i opłat danej instytucji – tak, żeby nie zostać później zaskoczonym faktem, że za korzystanie z karty, jeśli nie wydamy za jej pośrednictwem odpowiedniej sumy przyjdzie nam zapłacić.

Podobnie jeśli w ustalonym okresie od otwarcia konta na promocyjnych warunkach zechcemy taki rachunek zamknąć, również spotka nas niemiła niespodzianka – opłata „karna”. Albo jak okaże się, że druga i kolejne wypłaty z konta oszczędnościowego skutecznie skonsumują nam większość wypracowanego na nich zysku. Niech każdy zatem dobrze się zastanowi przed tym jak podejmie decyzję – niewiedza kosztuje.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA