REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?

Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?
Jak chronić dane transakcyjne w świecie tradycyjnych i cyfrowych walut?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Świat finansów ewoluuje, a wraz z nim sposób, w jaki przechowujemy i wykorzystujemy pieniądze. Od gotówki po kryptowaluty – każda forma wymaga stosowania odpowiednich środków bezpieczeństwa, które pozwolą chronić dane transakcyjne. W jaki sposób zabezpieczać te dane w świecie walut tradycyjnych i cyfrowych?

Czym są dane transakcyjne i dlaczego trzeba je chronić?

Kiedy wykonujesz jakąkolwiek transakcję finansową, generujesz dane. Te informacje mówią o tym, kiedy i gdzie wydałeś pieniądze, jaka była to kwota i na co ją przeznaczyłeś. W przypadku kart płatniczych są to też szczegóły takie jak numer karty czy data ważności. W świecie kryptowalut do tych danych dochodzą adresy portfeli i klucze prywatne.

REKLAMA

Dlaczego ochrona tych danych jest tak ważna?

REKLAMA

Przede wszystkim dlatego, że mówią one wiele o tobie. Bezpieczeństwo informacji transakcyjnych to Twoje bezpieczeństwo. Jeśli ktoś uzyska do nich dostęp, będzie wiedział, gdzie i na co wydajesz pieniądze, a z tą wiedzą wiele da się zrobić.

Jeżeli te dane wpadną w ręce oszustów, mogą je oni wykorzystać do wyprowadzenia środków z Twojego rachunku. W niektórych przypadkach dochodzi także do kradzieży tożsamości, a z tym wiąże się szereg potencjalnych konsekwencji: kredyt wzięty na Twoje dane czy nieświadome powiązanie z praniem pieniędzy. To już nie tylko konsekwencje w postaci strat finansowych, ale także problemy z prawem.

Zagrożenia w świecie finansów tradycyjnych i wirtualnych

Technologia rozwija się coraz bardziej, a wraz z nią metody, jakimi posługują się oszuści. Działają oni głównie w sieci, choć nie tylko. Najczęściej chcą przejąć dostęp do Twojego konta w banku czy na giełdzie oraz uzyskać prywatne informacje, takie jak dane osobowe.

REKLAMA

Spoofing, czyli podszywanie się pod cudzy numer telefonu, to jedno z bardziej niebezpiecznych oszustw. Odbiorca zobaczy na ekranie swojego urządzenia np. numer i nazwę banku, a w rzeczywistości połączenie pochodzić będzie od oszusta. W ten sposób dochodzi często do wyłudzeń. W jednym ze scenariuszy oszust przekonuje, że doszło do włamania na rachunek bankowy i wszystkie środki trzeba jak najszybciej przelać na inne konto.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Phishing jest kolejnym zagrożeniem, które czyha w sieci. Cyberprzestępcy zakładają fałszywe witryny, które wyglądają jak te, które dobrze znasz: banki, giełdy. Adres często różni się niewiele, dodatkowym znakiem czy literą. Jeśli nie zauważysz różnicy i podasz na takiej stronie swoje dane, przekażesz je bezpośrednio w ręce złodziei.

Oszuści rozsyłają także wiadomości z fałszywym linkiem. Aby uwiarygodnić oszustwo i nakłonić odbiorcę, by ten kliknął w link, tworzą historię o niedopłacie np. za przesyłkę lub rachunek.

W sieci nie brak też oprogramowania szpiegującego, które przechwytuje wpisywane na danym urządzeniu hasła. W ten sposób cyberprzestępcy uzyskują dostęp do rachunków bankowych czy kont na giełdzie i mogą bez problemu wypłacić zgromadzone na nich środki.

Programy tego typu można samodzielnie zainstalować na swoim komputerze czy smartfonie, pobierając pliki z nieznanych źródeł. Często są też rozsyłane w mailach, w załącznikach – instalują się automatycznie po otwarciu.

Jak chronić swoje dane?

Firmy, takie jak banki czy giełdy, stosują wiele zabezpieczeń. Szyfrują dane, kontrolują sieci, aktualizują systemy, wprowadzają różne metody logowania czy potwierdzania operacji. Bezpieczeństwo twoich danych zależy jednak także od ciebie.

O czym więc pamiętać?

  • Twórz mocne hasła i stosuj weryfikację dwuetapową – dzięki temu utrudnisz niepowołanym osobom dostęp do swojego konta.
  • Stosuj zabezpieczenia biometryczne – jeśli aplikację Twojego banku czy giełdy da się zabezpieczyć za pomocą odcisku palca czy skanu twarzy, skorzystaj z tej opcji. Utrudnisz w ten sposób dostęp do danych osobie, która mogłaby ukraść lub znaleźć Twój telefon.
  • Ustaw powiadomienia o transakcjach w czasie rzeczywistym – dzięki temu od razu uzyskasz informacje o transakcji i będziesz mógł szybko zareagować, jeśli to nie ty ją wykonałeś.
  • Zabezpieczaj klucze prywatne – to one dają dostęp do Twojej kryptowaluty. Jeśli stracisz klucze, stracisz też pieniądze. Najlepiej przechowuj je offline.
  • Inwestuj tylko na uznanych giełdach – stosują one odpowiednie zabezpieczenia, a także procedury AML, co zmniejsza ryzyko oszustwa.
  • Regularnie aktualizuj oprogramowanie – zarówno aplikacji bankowych i giełdowych na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach, aby wykradać poufne dane i hasła.
  • Trzymaj rękę na pulsie – śledź informacje na temat nowych metod oszustw finansowych i zawsze, gdy cokolwiek cię zaniepokoi, zgłaszaj tę sytuację do banku czy giełdy.

Banki, giełdy oraz inne instytucje finansowe chronią dane klientów na wiele sposobów. Nie oznacza to jednak, że można wyłączyć ostrożność. Robiąc zakupy w sieci czy inwestując w cyfrowe aktywa, zostawiasz po sobie ślady, które przestępcy mogą przejąć i wykorzystać. Dlatego tak ważne jest, by dbać o swoje bezpieczeństwo poprzez stosowanie dodatkowych zabezpieczeń w aplikacjach, ale także rozsądne i ostrożne korzystanie z urządzeń i oprogramowania.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

MRPiPS ujawniło co dalej z przeliczeniem emerytur i rent rodzinnych dla osób, którym przyznano świadczenia w latach 2009-2019. Nie będzie wyrównania i odsetek

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA