REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zrobić by wzrosła zdolność kredytowa?

Co zrobić by wzrosła zdolność kredytowa?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Poprawa zdolności kredytowej, czyli możliwości uzyskania finansowania od banku, nie wiąże się z koniecznością pozyskania jakiejś tajemnej wiedzy, niedostępnej dla zwykłego śmiertelnika. W praktyce okazuje się jednak, że niewielu z nas wie w jaki sposób odpowiednio przygotować się do zaciągnięcia kredytu: uzyskać jak najlepsze warunki czy wyższą kwotę. Jeśli chcesz się tego dowiedzieć, koniecznie przeczytaj.
rozwiń >

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie korzystają z preferencyjnych warunków kredytów, podczas gdy inni borykają się z problemami finansowymi? Tajemnica tego zjawiska często leży we właściwym przygotowaniu. Istnieje wiele możliwości, aby poprawić swoją zdolność kredytową i kwestii, na które należy zwrócić uwagę, aby dać sobie szansę na skorzystanie z lepszych ofert finansowych. Uzyskanie kredytu może być czasem wyzwaniem, ale za sprawą kilka kroków, które możesz podjąć, zwiększysz swoje szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek, które naprawdę działają.

REKLAMA

Sprawdź i usuń błędne wpisy z Raportu Kredytowego

Regularne sprawdzanie raportu kredytowego pozwala nie tylko na zidentyfikowanie błędów, ale także na szybkie reagowanie na potencjalne problemy. Opóźnienia w spłacie zobowiązań czy “błędy młodości” ze statusem “windykacja” (nawet ta odzyskana) w bazie BIK mogą wpływać negatywnie na Twoją zdolność kredytową, więc regularne czyszczenie raportu to kluczowy krok ku poprawie sytuacji finansowej. Ponadto należy pamiętać, że nie tylko dane z raportu BIK są brane pod uwagę w procesie uzyskania kredytu, ale także - bazy BIG, Infomonitor czy KRD.

Sztuka negocjacji z wierzycielami

Nie bój się negocjować z firmami odpowiedzialnymi za odzyskiwanie długu, a tym bardziej, jeśli został on przez Ciebie spłacony. Wiele osób popełnia błąd, ignorując swoje zobowiązania finansowe, co tylko pogarsza sytuację. Jeśli borykasz się z opóźnieniami w płatnościach, skontaktuj się z wierzycielem i spróbuj wynegocjować nowe warunki spłaty. To działanie nie tylko ułatwi Ci pozbycie się długu, ale także pokaże Twoją gotowość do współpracy i odpowiedzialność.

Dużo, nie zawsze oznacza dobrze

Kilka lat temu kupowałeś pralkę i “dostałeś w gratisie” kartę kredytową, tak samo było 2 lata później podczas zakupu zmywarki czy telewizora? A teraz wyciągnij te wszystkie karty, które od lat trzymasz w szufladzie, bo one także mają wpływ na Twoją zdolność kredytową! Pomyślisz teraz - “w jaki sposób, skoro ich nawet nie uruchomiłem” - to nic, liczy się sam fakt, że SĄ. Zamknij produkty bankowe (szczególnie te kredytowe), z których nie korzystasz – w tym przypadku - duże, nie oznacza dobrze, zmniejsz limity na kartach, czy w koncie osobistym. Znajdź czas, aby raz na zawsze zrobić porządek w swoich finansach. Nie popadajmy jednak w skrajności, ponieważ regularne płacenie środkami z karty kredytowej oraz spłata ich w terminie - może być Twoim sprzymierzeńcem w budowaniu zdolności kredytowej. Pamiętaj ostatecznie, że im niższe bieżące zadłużenie, tym lepiej. To samo tyczy się zapytań kredytowych - nie składaj zbyt wielu wniosków w krótkim okresie czasu, ponieważ każda taka aplikacja może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Zabezpiecz stabilne źródło dochodu

Posiadanie stałego źródła dochodu zwiększa Twoją wiarygodność w oczach banku. Przedstaw dowody pochodzenia swojego wynagrodzenia, takie jak ostatnie wypłaty, zeznania podatkowe itp. Pomimo, iż uznawanym za najbardziej “bezpieczny i stabilny” uznawany jest dochód z umowy o pracę na czas nieokreślony - posiadanie wpływów z innego źródła, nie wykluczy Cię z wnioskowania o kredyt, jednak warto zapoznać się ze szczegółowymi wymaganiami banku, którego ofertą jesteś zainteresowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Własny kapitał lub poręczyciel

Posiadanie wkładu własnego na pokrycie części kosztów może być pozytywnym sygnałem dla wierzyciela. Tutaj niezwykle przydaje się wiedza o odpowiednim zarządzaniu swoim budżetem tak, by zaoszczędzić jak największą kwotę na poczet posiadania środków własnych. Jeśli jednak masz trudności ze spełnieniem wymagań kredytodawcy, rozważ poproszenie kogoś o udzielenie Ci poręczenia lub współwnioskowaniu o kredyt.

Edukacja Finansowa oraz budowanie relacji z bankiem

REKLAMA

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć uczyć się o finansach, bo im lepiej je zrozumiesz, tym lepiej będziesz w stanie nimi zarządzać. Zainwestuj czas w naukę o budżecie domowym, oszczędzaniu i innych aspektach finansów osobistych. Edukacja ta jest kluczem do budowy silnej zdolności kredytowej. Wykorzystaj swoją wiedzę w praktyce – ustal realistyczny budżet, aby pokazać wierzycielom, że jesteś w stanie odpowiedzialnie zarządzać swoimi finansami. Dodatkowo posiadanie długoterminowej relacji z bankiem może wpłynąć pozytywnie na rozpatrzenie Twojego wniosku o kredyt. Regularne korzystanie z usług banku może budować zaufanie.

Poprawa możliwości uzyskania lepszych warunków kredytowych, czy w ogóle finansowania bankowego, to jak rozwiązywanie trudnej łamigłówki. Wymaga cierpliwości, determinacji i odrobiny kreatywności. Nie bój się szukać sposobów na zbudowanie solidnej podstawy. Pamiętaj także, że zdolność kredytowa to nie tylko liczby na papierze, ale przede wszystkim to historia Twojej odpowiedzialności finansowej. Każdy przypadek jest inny, a wierzyciele mogą brać pod uwagę różne czynniki. Zawsze warto skonsultować się z doradcą finansowym, aby uzyskać spersonalizowane rady dotyczące Twojej sytuacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

REKLAMA

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

Wybory prezydenckie 2025. Ważne terminy dla osób niepełnosprawnych i starszych

Wybory prezydenckie odbędą się 18 maja 2025 r. Wyborcy niepełnosprawni oraz seniorzy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 60 lat powinni pamiętać o ważnych terminach, związanych z ich uprawnieniami.

REKLAMA

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

REKLAMA